Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kavala Nasıl Bir Yerdir?

0 425

Kavala Nasıl Bir Yerdir?Kavala, Avrupa Birliği’ne 1981 yılında resmi olarak tam üye olan Yunanistan‘ın hudutları içinde yer alan bir yerleşim yeridir. Yunanistan’ın doğu hattında kurulu olan bu şehir, ülkenin önde gelen bölgelerinden biri olan Makedonya‘ya bağlıdır. Buradaki Makedonya, bildiğimiz ülke olan Makedonya değildir. Bu Makedonya, aslında Yunanistan’ın bir parçası olan ve de doğu hattında yer alan Makedonya bölgesidir. Devlet olan Makedonya’nın Avrupa Birliği’ne üye olmasının önündeki en önemli engel işte bu isim sorunudur. Çünkü içinde Kavala şehrini de barındıran bir Makedonya bölgesi Yunanistan sınırları içinde yer alır ve de Yunanistan bu adın kendisine ait olduğunu iddia eder. Bu yüzden Makedonya’yı, bu isim altında tanımaktan kaçınır ve de Avrupa Birliği üyeliğine de böylelikle karşı çıkar. Avrupa Birliği’ne üye olmak için üyelik müzakerelerinin başlaması gerekir. Ancak bunun için de bütün Birlik üyelerinin oy birliği aranır. O yüzden Yunanistan, devlet olan Makedonya’ya adını değiştirmesini salık verir Kavala şehri de işte bu Yunan toprağı olan Makedonya bölgesinde yer alır. Bölgenin Selanik ve de Dedeağaç ile beraber en önde gelen yerleşim yeri olan Kavala, uzun yıllar Osmanlı’nın da bir parçası olarak kalmıştır.

600 yıla uzanan bir Osmanlı İmparatorluğu geçmişi bulunan Kavala, Yunanistan’ın bağımsız bir devlete olması sonrasında Yunanistan’ın bir parçası olmuştur. Makedonya bölgesinde yer alan Kavala, aynı zamanda bu bölgenin başkenti konumundadır. Coğrafi konum olarak doğu hattında bulunan Kavala, Yunanistan’ın komşularından Türkiye ve de Bulgaristan‘a oldukça yakın bir coğrafi konuma sahiptir. Özellikle Bulgaristan’a çok yakın olan Kavala, önemli bir ticari merkez olarak kabul edilir. Türkiye’ye de yakın olan bu şehir, halen ağırlıklı olarak Türk izlerini taşır. Türk kökenli Yunan vatandaşlarının çoğunlukla yaşadığı bu topraklar çok uzun yıllar boyunca Türkler tarafından himaye edilirdi.

Kavala Nasıl Bir Yerdir?Bu dönemde Türkleşen Kavala ve civarı halen Türkler tarafından en çok tercih edilen Yunan şehirlerinin başında gelir. Zaten ülkenin Makedonya bölgesi olarak adlandırılan hattı, Türklerin en çok yaşadığı yerler olarak bilinir. Bir liman şehri olan Kavala, tarih boyunca her daim stratejik öneme sahip olmuştur. Konumu ile dikkat çeken bu şehir, günümüzde çok da aktif olarak ticari trafiğe sahip kabul edilmez. Yine de hatırı sayılır ölçüde ticaret trafiği bulunan Kavala, nüfusunun az olması sebebiyle son derece sakin ve de yaşanılası yerler arasında kabul edilir.

Bölgenin başkenti olan Kavala, sınırları dahilinde yaklaşık olarak 71 bin insanı yerleşik olarak ağırlar. Bu sayının hatırı sayılır bir kısmını Türklerin oluşturduğunu da vurgulamakta fayda var. Bu anlamda şehir, Osmanlı bakiyesi olma özelliği ile de dikkat çeker. Bir liman şehri olan Kavala, oldukça tarihi bir şehirdir. Kültür turizminin en önemli Yunan şehirleri arasında yer alan bu şehre Türkiye üzerinden ulaşmak için karayolunu tercih etmelisiniz. Dilerseniz kendi aracınız ile ya da otobüs ile de Kavala şehrine ulaşabilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.