Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dedeağaç Neresidir ?

0 240

Dedeağaç Neresidir ?Alexandroupoli ya da Türkçe olarak ifade edebileceğimiz şekliyle Dedeağaç, Avrupa Birliği üyesi Yunanistan‘ın sınırları dahilinde bulunan bir yerleşim yeridir. Yunanistan’ın kuzeydoğu hattında yer alan bu şehir, bölgenin en güzel yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilmesi ile bilinir. Yaklaşık 600 yıl süresince bir Osmanlı İmparatorluğu toprağı olarak Türklere ait olmuş olan Dedeağaç, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmaya başladığı yıllarda Yunanistan’ın bir parçası haline gelmiştir. Bu yüzden Türkler halen resmi kayıtlarda Alexandroupoli olsa da bu şehre Osmanlı bakiyesi olarak Dedeağaç demeyi daha uygun bulurlar. Ayrıca bu şehrin bir de özelliği vardır; bu özellik batı hattında Türkiye Cumhuriyeti’ne en yakın modern anlamda şehir olmasıdır. Türkiye’ye son derece yakın olmasıyla bilinen Dedeağaç, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilir. Bu kişiler arasında çoğunluğu Türklerin oluşturduğunu da söylemek gerekir. Dedeağaç, Yunanistan’ın bir parçası olan Güney Makedonya bölgesinde bulunur ve de bu bölgenin en önemli şehirlerinden biridir. Tıpkı bu bölgede yer alan aynı şekilde eski bir Osmanlı İmparatorluğu toprağı olan Selanik gibi liman şehri olan Dedeağaç, kuzeydoğu hattı ele alındığı vakit bölgenin en önemli ticari merkezlerinden biridir.

Dedeağaç Neresidir ?Özellikle şehrin eşsiz mimarisi ve de bozulmamış yapısı kendisini ziyarete gelenleri adeta büyüler. Bölge sahip olduğu eşsiz doğası ve de havasıyla her yıl milyona yakın turiste kapısını açar. Bu turistler arasında çoğunluğu yerli yani Yunan turistler oluştursa da uluslararası turist olarak en çok ziyaret Türkler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bunun en önemli nedeni son derece yakın bir şehir olmasıdır. Türkiye üzerinden bölgeye ulaşmak oldukça kolaydır. Eğer geçerli bir Schengen vizeniz var ise, bu durumda İstanbul’dan Dedeağaç‘a trafik kurallarına riayet ederek 2 ila 3 saat gibi kısa bir sürede ulaşmanız mümkündür. Son derece küçük bir yer olsa da bölgede kendisini ziyarete gelen turistleri ağırlayacak kadar konaklama tesisi bulunan Dedeağaç, bu anlamda tam bir butik tatil sunar. Deniz seviyesine kurulu olan şehrin en tepe noktası deniz seviyesinden sadece 11m yüksekliktedir. Bu da şehri son derece düz bir zemin üzerine kurulu yapar. Şehirde yaşayanların çoğunluğunu Yunan ve Türkler oluşturur. Burada Türklerden kasıt, kökeni Türk olanlar ancak çoğunluğu Yunanistan pasaportu taşıyanlar. Bu kişiler Türkiye ile de sürekli etkileşim halinde olmaları sebebiyle yıl içinde defalarca Türkiye seferi yapmalarıyla da bilinir.

Yapılan bir araştırma, Dedeağaç şehrinde yaşayan Türk ve Yunan kişilerin alışveriş yapmak için Türkiye’yi seçtiğini ortaya koymuştur. Bu alışverişin bir kısmını ziyaret maksatlı olarak gerçekleştirenler, bir kısmını da ticari maksatlı gerçekleştirilen oluşturur. Bu da her Edirne ve Dedeağaç arasında ister istemez bir ticari ilişki kurulmasını da beraberinde getirir. Türkiye zaten gümrük birliğine taraf olması sebebiyle bu anlamda kısmen de olsa ticaret serbestisine sahiptir. Aynı durum Yunan tarafı için de geçerlidir. Şehir butik bir yerleşim yeri olarak dikkat çeker ve nüfusu sadece 60 bin civarındadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.