Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tintoretto Kimdir?

0 320

Tintoretto Kimdir?16. yüzyılda İtalya’nın en büyük Venedik ressamlarından biri olarak kabul edilen Tintoretto, 1518’de İtalya’nın Venedik kentinde doğdu. Asıl adı Jacopo Robusti’dir. Babası kumaş boyacısıydı. ‘Tintoretto’ adı da küçük kumaş boyacısı anlamına gelmektedir.

Rönesans döneminin güçlü dramatik konularından yararlanan ve insan figürlerini abartılı oranlarda ve pozlarda betimleyen sanatsal bir tarz olan Maniyerizmin en büyük ustalarından biridir.
Eserlerinde stili dramatik ve yenilikçiydi. Kiliselerde yer alan dini sahneler ve sivil binalarda yer alan mitolojik sahnelerin yanı sıra birçok Venedik seçkininin portresinide yapmıştı. Tintoretto’nun en tanınmış eserleri arasında 1594 tarihli “Son Akşam Yemeği”, “Susanna ve Yaşlılar”, “Scuola Grande di San Rocco ve Doge Sarayı” yer alıyor. Ama en önemli eseri olarak bilinen “Aziz Markus’un Tutsağı Kurtarması”. Kariyeri boyunca kendi stilini geliştirirken, Michelangelo’nun çizim stilini Titian’ın renk kullanımıyla birleştirmeye çalıştı.

Tintoretto Kimdir?Çalışmalarının çoğu yağlı boyaydı ve kilise mihrakları, sivil binalar için büyük ölçekli tablolar yaptı. Venedik soyluları ve devlet adamlarının portreleri için de birçok komisyon aldı. Teatralliği için resimlerinde gevşek fırçalar, zengin parlak renkler kullandı. Onun figürleri genellikle hareket halinde ve kompozisyonları derin bir resimsel alan içinde karşıt kuvvetlerden yararlanırdı. Birçok figürün karmaşık sahnelerini planlamak için, küçük model aşamaları yaparak, düzenlemelerini çizerek ışık ve gölgenin etkilerini gözlemlemek için küçük bal mumu veya kil figürler hazırlardı.

Faustina Episcopi ile evli olan Tintoretto, 31 Mayıs 1594’te Venedik’te öldü.

Kaynakça:
https://www.biography.com/people/tintoretto-21366707

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.