Soğuk Duş Almak Gençleştirir mi?

Soğuk suyun ve buzun başta cilt olmak üzere vücuda birçok faydası vardır. Cilt üzerinde morluk, şişlik olduğunda hemen üzerine konur. Sabahları yataktan kalkıldığı zaman soğuk suyla yüzü yıkamak kişinin kendine gelmesine ve yanaklarında pembeliğin oluşmasını sağlar. Soğuk duş etkisi yaratmak sözü kişinin kendine gelmesi ile özdeşleşmiş bir kelime grubudur.
Soğuk duş almanın da vücuda birçok faydası vardır. Öncelikle vücudun bağışıklık sistemi güçlenir. Soğuk duş ile yıkanmaya alışan vücutlarda akyuvar sayısı daha çok artar. Vücut soğuk duş alma esnasında kendini ısıtmaya çalışırken bu akyuvarların sayısında artış olur. Akyuvarların sayısının artmış olması bakterilerin, virüslerin, toksinlerin azalmasına sebep olur ve böylece vücut bazı hastalıklara karşı kendini korumuş olur. Bu hastalıklar grip, nezle gibi hastalıklar başta olmak üzere kansere karşı bile vücudu korumuş olur.

Soğuk su ile duş alma esnasında vücut kendini ısıtmaya çalışırken vücuttaki yağlar yanar. Kilo vermek isteyenler de soğuk su ile duş almayı alışkanlık haline getirişe daha hızlı kilo verebilir.
Depresyona girenler de soğuk su ile duş almalıdır. Böylece beynin bazı yerlerine yapılan uyarılar depresyonun azalmasını sağlar.
Kan dolaşımı soğuk duş esnasında daha iyi olur. Kan damarları güçlenir ve tüm vücut sistemi daha iyi çalışır. Soğuk duş esnasında daha derin nefes alınarak akciğerler açılır.
Sıcak su cildi ve saçı kuruturken soğuk su cildi ve saçı canlandırır. Daha diri daha canlı bir cilt oluşur. Cildin yaşlanması gecikir, hücreler açılır. Sivilceler yok olur.
Çocuk sahibi olmak isteyenlerin de soğuk su ile duş almaları önerilir. Çünkü sıcak su sperm sayısını düşürür.

Soğuk su ile duş almak yararlıdır fakat vücut bir anda soğuk su almaya alışamaz. Bu yüzden aşamalı bir şekilde soğuk su ile yıkanmaya alışmak gerekir. Suyun derecesi aşamalı olarak indirilir. Özelikle yaz aylarında soğuk suya alışmak daha kolay olur. Hava sıcak olduğu için zaten çok sıcak suya ihtiyaç duyulmaz. Zaten yazın denize ve havuza girerken suyun sıcaklığının çok olmamasından dolayı soğuk suya alışmış olur. Havuza ve denize girerken su ilk başta soğuk gelir. Ve vücut ürperir. Bir anda suya girmek yerine yavaş yavaş girilir. Böylece vücut suya alıştırılmış olur. Bu yüzden deniz ve havuz kenarlarında önce ayak ve bacakların suya alıştırıldığı en son bedenin suya daldığı gözlemlenir. Önceleri soğuk gelen bu suya çok kısa süre içinde kolaylıkla vücut alışır ve artık su soğuk gelmez.

Soğuk duşa alışmak da böyle kademeli olmalıdır. Bir anda soğuk su ile duşa giren kişiler fayda görmek yerine üşütüp hasta olabilir. Herkesin soğuk su ile duş alması sağlıkları açısından faydalı olmayabilir. Kronik hastalıkları olanlar ve kalp hastalıkları olanlar mutlaka doktora danışmalıdır. Özellikle kalp hastalarının soğuk su ile duş alması önerilmez. Bebekleri ve çocukları da soğuk su ile yıkanmak onların üşümesine ve hasta olmalarına sebebiyet vereceği için onları ılık su ile yıkamak da fayda vardır.
Soğuk su dendiği zaman akla buz gibi su gelmemelidir. Suyun sıcaklığı ortalama 14-15 derece civarında olmalıdır.
Daha sağlıklı ve daha genç görünmek için soğuk duş almaya alışmak gerekir. Sporcular da genellikle soğuk duş alırlar ve böylece kasları da daha iyi gelişmiş olur.
Elbette ki genç görünmek sadece soğuk duş almak ile olmaz. Düzenli yaşam, sağlıklı beslenme, stresten uzak olmak da çok önemlidir.

Kaynakça:
https://multiyasam.com › Sağlıklı Yaşam
www.evdekieczane.net/soguk-su-ile-canlanin-genclesin-soguk-su-ile-yapilan-masajin-.

Yazar: Serpil Altunyay

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar