Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Keten Perdeler Nasıl Yıkanır?

0 3.646

Keten Perdeler Nasıl Yıkanır?Perdeler, her evin değişmez parçalarından biridir. Perdeler evinizin görüntüsüne bir güzellik katmasının yanı sıra gizliliği sağlamada size önemli ölçüde yardım eder. Fakat tüm perdeler, çamaşır makinasında yıkanamayıp kuru temizleme gerektirebilir. Bazı perdeler daha dayanıklı olup çamaşır makinasına atılıp yıkanabilir. Daha nazik perdeler de sadece elde yıkanmalıdır. Evdeki perdelerin nasıl yıkanacağını öğrenmek için perdelerin yıkama kılavuzuna baktığınızdan emin olunmalıdır. Perdelerin temiz olduğundan emin olmak için ayrılacak birkaç dakika evinize çok büyük farklar katacaktır.

Perdeleri Çamaşır Makinasında Yıkamak

Eğer perde kalın keten veya benzeri dayanıklı bir kumaştan yapıldı ise, bu tarz perdeler çamaşır makinesinde yıkanabilir. Üstelik çamaşır makinesinde yıkamak bir perdeyi tozlardan temizlemenin en etkili yoludur. Perdenin bu yolla yıkanıp yıkanamayacağını öğrenmek için perdenin arkasındaki yıkama talimatlarının okunduğundan emin olunmalıdır.

Perdeyi Çıkartılmalı ve Yıkama için Hazırlanmalı

Eğer perdenin üzerinde bir leke varsa, bu leke bir çamaşır deterjanı veya hafif bir sabun ile kolayca temizlenebilir. Perdenin renginin atmadığından emin olmak için öncelikle büyük lekelerden önce küçük noktalarda bu işlem uygulanmalıdır. Bu test, perdenin dışarıdan kolaylıkla görünmeyen bir noktasında yapılmalıdır.

Perdenizi Çamaşır Makinasına Atın ve Hassas Moduna Alınmalı

Bu seçenek, karşınıza elle yıkama modu olarak da çıkabilir. Keten perdeleri yıkamak için sıcak su kullanmak, perdenin zaman içerisinde solmasına neden olacaktır. Keten perdelerin zarar görmesini engellemek için soğuk ya da ılık su kullanılmalıdır. Kumaş, yıkandıktan sonra hafifçe gerilip esnetilebilir.

Çamaşır Makinasına Gerekli Miktarda Deterjan Koyulmalı

Beyaz perdeler yıkanırken hafif ağırlaştırıcı veya beyazlaştırıcı deterjan kullanılabilir. Renkli ve beyaz perdeleri bir arada yıkamak, kumaşların renginin akmasına neden olabilir.

Perdeler, kıyafetler kadar dayanıklı olmadığı için renksiz ve ağır kokmayan bir deterjan kullanmalısınız.

Keten Perdeler Nasıl Yıkanır?Doğal deterjanlar kullanmak, perdeler için en iyisi olacaktır.

Perdeler, Su Damlaları Akmayıncaya Dek Kurutulmalı

Perdeler kurutulduktan sonra, güzel bir şekilde ütülenmelidir. Perdelerin ütülenirken hafif nemli kalması önemlidir. Perdeleri kurutmak için, kurutucunun hassas ayarı seçilmelidir. Perdeler, hassas bir kumaştan yapıldığı için düşük ısıda kurutulmalıdır. Perdenin kurutulurken yeterli miktarda hava alması da önemli bir konudur. Bir perdenin kurutma süresi, perdenin boyuna göre değişiklik göstermektedir.

Perdeleri kurutmak için bir diğer yol ise perdeleri güneş gören bir yere asmaktır.

Perdeler, iyi bir esinti alacak yerlere asılmalıdır.

Eğer evde çamaşır ipi bulunmuyor ise, alternatif çözümler üretilebilir.

Perdeyi Dikey Olarak Ütüleyin

Perde hala hafif nemli iken ütüyü düşük ısı ayarına getirerek uzun ve dikey bir şekilde ütülenebilir. Eğer perde yıkarken çekmişse, perdenizi hafif gerip esneterek eski haline getirebilirsiniz.

Perdeleri Elde Yıkamak

Eğer perde şeffaf keten veya dantel gibi hassas bir malzemeden yapılmışsa, mutlaka elde yıkama yapılmalıdır. Hassas malzemelerden yapılan perdeler, çamaşır makinesinin en hassas modunda yıkansa bile kolaylıkla zarar görebilmektedir. Perdeyi yıkarken zarar vermeyi kimse istemeyecektir.

Soğuk veya Ilık Suya Sokmalı

Perdeleri yıkarken hafif bir deterjan kullanmak, perdelerin üzerindeki lekelerin çıkmasını sağlayacaktır. Eğer bu işlemden sonra hala perde üzerinde leke varsa, perdeler nazikçe ovularak bu lekeler çıkarılabilir. Perdeler kesinlikle sıkılmamalıdır çünkü bu tarz durumlar perdeye kalıcı zararlar verebilir.

Tavandan tabana olan perdeler mutlaka bir küvetin içinde yıkanmalıdır.

Daha kısa olan perdeler mutfak veya banyo lavabosunda yıkanabilir.

Perdeleri Kurutmak

Perdeler, duşa kabinin üzerine asılmak suretiyle kurutulabilir. Perdeler, su damlatmayacak kadar kuruduğunda ise iyi havalandırılmış bir yere asılmalıdır.

Perdeler Ayak Altı Olmayan Bir Yerde Kurutulmalıdır

Hassas perdeler, kurutucu yerine güneşli ve hafif bir rüzgârlı bir günde dışarıda kurutulmalıdır. Eğer kurutucu tercih edilecekse, perde mutlaka koruyucu bir torbanın içine konulmalıdır.

Kırışıklıkları Gidermek İçin Perdeler Ütülenmelidir

Perdeler hafif nemli iken ütü düşük ayara getirilerek düz bir zemin üzerinde perdeler ütülenmelidir. Perde kumaşı eski boyutuna getirmek için yavaşça çekilip esnetilebilir.

İnce keten perdeler ve diğer nazik perdeler, ütünün verdiği ısıdan dolayı zarar görebilir. Bu tarz perdelerin yanmaması için perde ile ütü arasına bir adet t-shirt konulabilir.

Bazı ütüler hassas kumaşlar için ayrı bir seçenek de bulundurmaktadır. Ütüyü kumaşın üzerine direk tutmamalı ve perdenin üzerinde gezdirilmelidir. Ütünün buharı da perdeler ütülenirken gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Yazar: Sercan Arman Kandemir

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku