Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kişinev Nasıl Bir Şehirdir?

0 404

Kişinev, Balkan coğrafyasında yer alan Moldova’nın en önemli yerleşim yerleri arasındadır. Şehir ülkenin başkenti olmasının yanı sıra aynı zamanda ülkenin en önemli şehridir. Moldova sınırları dahilinde yer alan en büyük şehir olma özelliğine sahip olan Kişinev, ülkenin iktisadi ve de siyasi olarak başkenti olması sebebiyle son derece kritik bir göreve sahiptir. Moldova oldukça küçük bir ülke olması hasebiyle, bölgede ciddi anlamda az bir nüfusa sahiptir. Avrupa ve Avrasya arasında sıkışmış olan bu ülke yüzünü Rusya’ya dönmek istese de Romanya’nın Avrupa Birliği’ne tam üye olması ile beraber, Rusya ile bağlarını gevşetmiştir. Romanya ile çok köklü bir tarihe sahip olması sebebiyle kardeş iki ülke olan Moldova, hukuki ilişkilerinin birçoğunu Romanya’dan esinlenerek yürütür. Türkiye Azerbaycan ilişkisini andıran Romanya Moldova ilişkileri, Avrupa Birliği’nin de dikkatini çekmiştir. Kısa ve orta vadede her ne kadar Avrupa Birliği üyeliği yakın gözükmese de uzun vadede Moldova’nın hedefi de tıpkı diğer Balkan ülkelerinin hedefleri gibi Avrupa Birliği üyeliğidir. Bu yolda başkent Kişinev son derece kritik bir sürecin içinde yer alacaktır. Ülkenin iki kara komşusundan biri olduğundan Kişinev, hem Moldova hem de Romanya için oldukça önemlidir.

Kişinev Nasıl Bir Şehirdir?Moldova nüfusunun çok büyük bir kısmı Kişinev sınırları dahilinde yaşamlarını idame ettirirler. Bu anlamda şehir, otomatikman ülke ile beraber zikredilen bir yer haline gelmiştir. Başka bir ifadeyle Kişinev ve Moldova neredeyse aynı özelliklere sahiptir. Ülkenin en büyük yerleşim yeri olması sebebiyle, sınırları dahilinde ülke vatandaşlarına sosyal ve de kültürel anlamda fayda sağlayabilecek birçok yapıyı ve kuruluşu, kurumu bulunduran Kişinev, Moldova’nın kalbini oluşturmaktadır. Daha doğru bir ifadeyle ülkenin beynini de kapsayan bu şehir, sınırları dahilinde yaklaşık olarak 740 bin kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık dört milyonluk bir nüfusa sahip olan Moldova’nın 1/5’i bu şehirde ikamet etmektedir. Uzun bir süre Osmanlı İmparatorluğu hegemonyası altında kalmış olan bu topraklar, herhangi bir zulme uğramadan günümüze dek kültürüyle beraber gelmiştir. Bu anlamda başta Kişinev olmak üzere bölgede Osmanlı bakiyesi olan Türkiye’ye karşı bir sempati mevcuttur. Özellikle Kişinev’de eğitim hayatını sürdüren birçok genç, ileriki dönemlerde Türkiye’de bir üniversite hayalı kurmaktadır. Türkiye de bu konuya kayıtsız kalmamış ve yabancılara özel üniversite kontenjanları oluşturmuştur.

Ülkenin her anlamda merkezi olarak kabul edilen Kişinev’e birçok şekilde ulaşabilirsiniz. Bunlar arasında karayolu, denizyolu ve havayolu mevcuttur. En çok tercih edilen ulaşım türü havayoludur. Bölgeye düzenli olarak tarifeli seferler gerçekleştiren Türk havayolu şirketleri bulunur. Bunlar arasında ulusal havayolumuz olan Türk Hava Yolları da vardır. Dilerseniz bölgeye otobüs ya da kişisel aracınız ile de ulaşabilirsiniz. Bunun için geçerli Bulgaristan ve Romanya vizelerine sahip olmanız önemli bir ayrıntıdır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku