Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En Uzun Metrosu: "Şangay Metrosu"

0 429

Şangay Metrosu, Asya ülkelerinden Çin’in Şangay şehrinde bulunan dünyaca ünlü bir toplu ulaşım hattıdır. Bu hattı, dünyanın diğer önde gelen hatlarından ayıran en büyük özellik, hattın sahip olduğu uzunluktur. Eğer bu uzunluk tek veri olarak nazara alınacak olursa, Şangay Metrosu dünya üzerinde var olan en büyük metro olarak kabul edilir. Asya’nın en önde gelen şehirleri arasında yer alan Şangay, çok yoğun bir araç ve insan trafiğine sahiptir. Bir finans şehri olması sebebiyle, iş dünyasının kalbinin attığı merkezler arasında yer alan Şangay, ulaşım ve trafik sorununu gidermek için toplu ulaşım hattı tasarlamıştır. Bu hatta Şangay Metrosu adını veren Şangaylılar, bu sayede dünya tarihine de geçmiştirler. Her ne kadar Birleşik Krallık topraklarında yer alan Londra Metrosu kadar eski olmasa da Şangay Metrosu, sahip olduğu güzergah uzunluğu ile dikkatleri çekmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti sınırları dahilinde inşa edilen en eski üç metrodan biri olan Şangay Metrosu, şehrin banliyö bölgeleri de dahil olmak üzere toplam 16 bölgeye hizmet etmektedir.

Dünyanın en sıra dışı metro hatları arasında kabul edilen Şangay Metrosu, resmi olarak 1993 yılında hizmete girmiştir. Bu tarihte tam kapasite ile çalışmaya başlayan bu metronun yapımı ve yenileme çalışmaları ise bu tarihten 7 yıl öncesine dek uzanmaktadır. 1986 yılında startı verilen Şangay Metrosu, ülkenin Pekin ve Tianjin şehirlerinde bulunan metro Dünyanın En Uzun Metrosu: "Şangay Metrosu"hatlarının ardından yapılmış olan en eski metrodur. Metro, her ne kadar 1993 yılında aktif olarak hizmete başlasa da 2010 yılına gelindiğinde tekrar büyütme çalışmaları start vermiştir. 2016 yılında yenileme çalışmaları tamamlanan Şangay Metrosu, Nisan ayında hizmete girmiş ve dünyanın en uzun metro hattına dönüşmüştür. İşletmeciliğini Şangay Belediyesi’nin yürüttüğü Şangay Metrosu, 14 adet hatta sahiptir. Bu hatlar kendi aralarında 364 adet metro istasyonu bulundurur. Bu sayede Şangay’ın hemen hemen her noktasına ulaşmayı başaran bu metro, kara ve yaya trafiğine adeta hayat vermektedir. Dünyanın en işlek metroları arasında da yer alan Şangay Metrosu, günde yaklaşık olarak 12 milyon kişiye hizmet vermektedir. Bu son derece yüksek bir sayıdır ve bir dünya rekorudur. Yıllık bazda ise 3,5 milyar yolcuyu taşıyan Şangay Metrosu, Avrupa ve Amerikalı benzerlerine açık ara fark atmış konumdadır.

Resmi olarak 28 Mayıs 1993 tarihinde faaliyete başlayan Şangay Metrosu, yaklaşık olarak 588 km’lik uzunluğu ile dünyanın en uzun metrosu konumundadır. Dünya üzerinde hiçbir metro hattı, Şangay Metrosu kadar uzun değildir. Şehri adeta demir ağlarla örmüş olan Çin, bu anlamda bir dünya markası konumundadır. Tabi bunda zaten ülkenin dünyanın en kalabalık ülkesi olması da önemli bir etkendir. Uzunluk olarak ilk sırada yer alan Şangay Metrosu, taşıdığı yolcu sayısı bağlamında ise Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkentinde bulunan Pekin Metrosu’nun hemen ardından gelir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku