Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Beyin Gelişimini Güçlendiren 6 Zengin Besin

0 413

Beyin Gelişimini Güçlendiren 6 Zengin BesinBazı gıdalar beyniniz için diğerlerinden daha iyidir. Zihninizi ve bedeninizi beslemek için yemeniz gereken 6 beyin gıdasını araştırdık. Meyveler, sebzeler, yağlar ile herkese uygun gıdaları hazırladık.

Antioksidanlar, yararlı yağlar, vitaminler ve minerallerden zengin beyin gıdaları, beyin hastalıklarına karşı korunmada enerji ve yardım sağlar. Dolayısıyla, vücudumuza, bağırsağa ve de beyne faydası dokunan besleyici besinler vermeye odaklandığımızda, zihin ve bedenlerimizden her ikisini de en üst seviyede tutarken faydalarız.

Beyin Gelişimini Güçlendiren 6 Zengin Besin1- Avokado
Bu meyve tüketebileceğiniz en sağlıklı olanlardan birisidir. Hem K vitamini hem de folat içeren avokado, bilişsel işlevin, özellikle bellek ve konsantrasyonun iyileştirilmesine yardımcı olmanın yanı sıra beyindeki kan pıhtısını önlemeye (inmeye karşı koruma) yardımcı olur.

Ayrıca vücudunuzda depolanmayan ve günlük olarak yenilenmesi gereken B vitamini ve C vitamini bakımından zengindirler. Ayrıca, herhangi bir meyvenin en yüksek protein ve en düşük şeker içeriğine sahiptirler.

2)Sızma Zeytinyağı
Gerçek sızma zeytinyağı aslında tam bir beyin besleyicidir. Yağda bulunan polifenoller olarak bilinen güçlü antioksidanlar sayesinde diyetinizdeki EVO da dahil olmak üzere öğrenme ve hafızayı iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda yaş ve hastalıkla ilgili değişiklikleri de tersine çevirebilirsiniz. Yağ, aynı zamanda beyine toksik ve Alzheimer’ı tetikleyen protein olan ADDL’lerle savaşmaya da yardımcı olur. Ege bölgesinin demografik özelliklerini incelerseniz sızma zeytin yağının mucizelerine yakından tanık olabilirsiniz.

3)Somon balığı
En besleyici, beyin dostu gıdalardan biridir. Beyninizin sorunsuz çalışmasını sağlamak için omega-3 yağ asitleri ile desteklemelisiniz. Çocuklarınız varsa, onlara bol bol somon balığı yedirmeye çalışın. Odaklanmayı geliştirerek dağınıklığı önlemeye yardımcı olabilir. Ve bu aynı yağ asitleri kanseri önlemeye ve tümörleri öldürmeye yardımcı olabilir.

Beyin Gelişimini Güçlendiren 6 Zengin Besin4)Zerdeçal
Basit bir baharatın insan sağlığına bu kadar faydalı olduğunu bilmek inanın çok şaşırtıcı. Tarih boyunca iyileştirme özellikleri için kullanılan zerdeçya kökünden elde edilir. Zerdeçal da bulunan kimyasal bir bileşik olan curcumin sayesinde, baharat aslında en güçlü (ve doğal) anti-inflamatuarlardan birisidir. Ve bağışıklık sistemi başta olmak üzere beyne harika faydaları vardır. Zerdeçal ayrıca, antioksidan düzeylerini artırmaya ve bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmaya yardımcı olurken beyninizin oksijen alımını da geliştirir, sizi uyarır ve bilgilerinizi tazelemenize yardımcı olur. Zerdaçalı, çayını yaparak, yemeklerinizde kullanarak tüketebilirsiniz.

5)Yeşil yapraklı sebzeler (Ispanak, Lahana, Pazı)
Yeşil yapraklı sebzeler de bol şekilde A ve K vitaminleri mevcuttur. Yaşlılar üzerinde yapılan araştırmalarda her gün sebze tüketen yaşlıların tüketmeyenlere oranla daha geç yaşlandıkları ortaya çıkmıştır. Yeşil sebzeler Alzheimer hastalığına da çok iyi gelmektedir. Beyinde yer alan bilgilerin unutulmamasına yardımcı olur. Demir ve kalsiyum ihtiyaçlarını da karşılar. Cildin yenilenmesine ve diri kalmasına katkı sağlar.

6)Yumurta
Yumurtalar beyin gelişimi için mükemmel bir besindir. Özellikle çocukların konsantre olmasına yardımcı olan proteinleri ve besin maddelerini sağlarlar. Protein-karbonhidrat açısından şeker kaynaklı enerji sağlar. Yumurta proteinlerin zengin bir kaynağıdır.

Yumurta sarısı hayati vitaminler, mineraller ve antioksidanlardan oluşan bir depodur ve aynı zamanda hafıza gelişimine yardımcı olan kolin ile doludur.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku