Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bergen Nasıl Bir Şehirdir?

0 374

Bergen ya da tarihi ismiyle ”Bjorgvin”; Avrupa Birliği’nin en önemli partnerlerinden ve aynı zamanda da dünyanın en zengin ülkelerinden Norveç’te bulunan çok şirin bir şehirdir. Hukuki statüsü şehir olan Bergen’in sahip olduğu nüfus ise ancak bir kasaba kadar diyebiliriz. Bergen’i bu denli kıymetli kılan hususlardan biri de aslında bu durumdur. Kuzey ülkeleri arasında en yüksek refah seviyesine sahip olan ülkeler arasında yer alan Norveç, sahip olduğu geniş topraklara nazaran çok az sayıda nüfusa sahiptir. Bu da ülkede çok yüksek bir refah seviyesine ulaşılmasını beraberinde getirmiştir. Bergen de bu refaha ülkesi adına çok ciddi bir katkıda bulunmaktadır. Nüfusu yaklaşık 4,5 milyon olan Norveç’in 420 bine yakın bir kesimi Bergen ve Bergen ile etkileşim halinde olan civar şehirlerde ikamet etmektedir. Bu anlamda şehrin hukuki sınırları ele alınacak olursa, şehirde yaklaşık olarak 279 bin insan yerleşik olarak ikamet etmektedir. Bergen, Norveç’in başkenti Oslo’dan sonra ülkenin en önemli ve en kalabalık 2’inci şehri konumundadır. Şehir Bergenshalvoyen yarımadasının etrafına kurulmuş olup, etrafının yüzde 70’lik kesimi dağlarla çevrilidir.

BBergen Nasıl Bir Şehirdir?irçok dağla çevrili olan Bergen şehri, bu anlamda gün ışığından çok fazla yararlanamamaktadır. Aynı zamanda da şehir, çevresinde yer alan dağların da etkisiyle çok yüksek bir yağış iklimine sahiptir. Bergen’de 5 gün üstü süte yağış yaşanmamış bir zaman dilimi modern dünya döneminde tutulan kayıtlarda rastlanılmamıştır. Bu da bölgenin ne denli yağış aldığını açıkça ortaya koyan çok ciddi bir veridir. Bergen’in etrafını tam yedi adet dağ sarar ve bu dağlar şehre son derece vahşilikle karışık bir güzellik katar. Norveç’in ulusal hukuku uyarınca tüm diğer şehirlerde olduğu gibi Bergen’de de yapılaşma çok ciddi kurallar ile devlet güvencesi altına alınmıştır. Doğanın kendi özgün yapısına aykırı bir yapı ya da yapı malzemesi kullanılması imkansızdır ve bu çok ciddi anlamda denetimlere tabidir. Zaten Norveçlilerin bu kurallara aykırı hareket ettiğine de neredeyse hiç rastlanmamıştır. Bergen Arna, Bergenhus, Fana, Fyllingsdalen, Laksevag, Ytrebygda, Arstad ve Asane ilçelerini bünyesinde barındırır. Bergen şehri ülkenin güney batısında yer alır ve Kuzey Denizi’ne kıyısı bulunur.

Batı Norveç olarak adlandırılan bir bölgede bulunan Bergen, yaklaşık 1000 yıllık bir yerleşim geçmişine sahiptir. Bu da şehrin 1070’ler öncesine dek insan varlığına başarılı bir şekilde ev sahipliği yaptığını gösterir. Bölge bir liman şehri olup, etrafı yedi farkı dağla çevrelenmiştir. Şehrin sınırları dahilinde yer alan en yüksek yer 987m yüksekliğindedir. Bergen, Norveç’in en önemli ve en popüler şehirleri arasında yer alır ve her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilir. Ayrıca şehir UNESCO’nun da ilgisini çekmeyi başarmıştır. UNESCO tarafından UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen Bergen, daha da ciddi bir şekilde korunmaya başlanmıştır. Bergen, uluslar arası uçuşlara açık bir de hava meydanına sahiptir. Ülkemizden de Bergen’e direkt uçabileceğiniz şehirler bulunmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.