Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kinoa Nedir? Kinoanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

0 1.790

Kinoa Nedir? Kinoanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?Kinoa bir tohumdur ve içinde protein, potasyum, demir bulunduğu gibi vitamin açısından da oldukça zengindir. Baskın olmayan bir tada sahiptir. Bu da bu tohumu tüketmek isteyenler için olumludur. Kinoa sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bunlardan ilk olarak incelenmesi gereken faydası sindirime olan etkisidir. Bu tohumun içinde lifler sayesinde sindirim kolaylaşır. Kabızlık her insanda görülebileceği gibi bazı insanlarda daha sık görülebilir. Beslenmeye ve genetik özelliklere bağlı olarak sıklıkla kabızlık sorunu yaşayanlar bu sorunu halletmek için birçok yola başvurur. Bu yollardan biri de kiona tüketmektir. Kabızlık sorunu yaşayanlar kilo alma problemine de sıklıkla yaşarlar. İşte kiona bu anlamda kilo vermek için de fayda sağlamış olur. Lif içeriği tokluk hissi verir.

Kiona kan için de faydalıdır. Özellikle kansızlık çekenler için tedavilerinin yanında kiona tüketirse kansızlıkları azaldığı gibi kansızlığın bir sonucu olan halsizlikleri de azalmış olur. Vücut enerji kazanır. Kan basıncı kontrol altına girmesine de yardımcı olur. Kana ve kan basıncına olan katkısı içindeki demir ve potasyumdan kaynaklıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korur. Kanser gibi ciddi hastalıklara karşı da koruyucudur. Ayrıca yaşlanmak istemeyenler de kiona tüketmelidir. İçindeki magnezyum bu anlamda etkilidir. Yaşlanmanın ilk göstergesi elbette ki ciltte görülen değişikliklerdir. Ciltteki yaşlanma etkilerinden oldukça geç etkilenmek için kiona yenilebilir.

Migren ve sık sık baş ağrısı çekenler de kiona yemelidir. Migren ataklar şeklinde ortaya çıkar baş etmesi zor bir ağrı olarak ortaya çıkar. Herhangi bir ağrı kesici ile geçmeyen migren için bu ağrı ortaya çıkmadan önce tedbir almak gerekir. Bunun için düzenli olarak kiona tüketmek yararlı olacaktır. Çünkü kiona beyindeki kan damarlarının genişlemesini sağlar.
Astımlı hastalar için faydalıdır. Kolesterolü düşürürken kemik ve diş sağlığı için de kiona yemek gerekir.

Birçok yararı olan kiona farklı şekillerde tüketilebilir. Kionayı tüketmeden önce ilk ve en önemli dikkat edilmesi gereken husus kionanın iyice durulanmasıdır. Eğer durulandıktan sonra tadı acı ise tekrar yıkanması gerekir. Kiona püre olarak, salatalara eklenerek, pişirilerek, patlatılarak tüketilebilir.

Bitkilerin yararları vardır fakat ne kadar ve nasıl tüketileceği de önemli bir konudur. Bunun için de bitkilerden tüketmeden önce bilgi sahibi olmak da fayda vardır. Bu anlamda kinoa zararlı bir bitki değildir fakat yine de dikkatli olmak da fayda vardır. Mide rahatsızlıkları olanlar dikkatli olmalıdır çünkü mideyi tahriş edebilir. Trigliseridi düşük hastalarda kioana tüketimine karşı temkinli olmalıdır.

Yan etkisi tespit edilmemiş olsa da çok fazla tüketmemek gerekir. Kionanın tüketimi binlerce yıl eskiye dayanmakta olup genel olarak insanlar tarafından güvenle kullanılmıştır. Kionanın birden fazla çeşidi mevcuttur.

Sağlık problemi olanlar ve kronik hastaları olan kişiler doktora danışmadan bitkilerden yararlanmamalıdır.

Kaynakça:
https://www.acil.net/kinoanin-faydalari-nelerdir/

Yazar: Serpil Altunyay

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku