Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünden Bugüne Galatasaray’ın Tarihi

0 1.422

Galatasaray; Mekteb-i Sultani, yani şimdiki Galatasaray Lisesi’nde, Mehmet Ata Bey’in dersindeyken, bir futbol kulübü kurmak konusunda konuşan Ali Sami Yen önderliğinde 1 Ekim 1905’de kurulmuştur.

6379_bfd

Refik Cevdet Kalpakçıoğlu, Kamil Ulus Bey, Asım Sonumut, Reşat Şirvani ve Abidin Daver’in ortaklığı ile Refik Cevdetkalpakçıoğlu eşbaşkanlığında Galatasaray Spor Kulübü resmen kurulur.

Nereden Nereye…

Önceleri tüm oyunculardan her hafta, bir kuruş toplanmıştır. Ali Sami Yen başkan ise futbol topu ile ilgilenmiştir. İlgilenmiştir derken, gerçekten ilgilenmiştir. Öyle ki domuz yağı ile temizlenen futbol topu yaralandığında ya da hasar gördüğünde; Ali Sami Yen kendi ayakabısından bir parça keserek yama yapmıştır. Bu sıralar Cevdet Kalpakçıoğlu ise formaları yıkamıştır.

 

Kulübün isminin ilk zamanlar Gloria ya da Audace olması istenmiştir. Fakat takım, oynadığı ilk maçta Rum rakibi 2-0 yener ve seyirciler onlara ”Galata Sarayı Efendileri” diye hitap eder. Bu sebepten, bugünkü Galatasaray Spor Kulübünün adı bu şekilde netleşir. Ayrıca Ali Sami Yen başkan, bir sözü ile takımın misyonunu belirlemiştir.

”Maksadımız İngilizler gibi toplu bir halde oynamak, bir renge ve bir isme malik olmak ve Türk olmayan tüm takımları yenmektir.”

6379_gs_j52pv

Galatasaray Spor Kulübü Kurucu Listesi

Galatasaray Spor Kulübü’nün kuruluşu resmiyetini kazanana dek, kurucu listesi bazı değişikliklere uğramıştır. 1905 ile 1919 yılları arasında Galatasaray Spor Kulübü başkanlığını yapan, Galatasaray Lisesi’nin 889 numaralı öğrencisi olan Ali Sami Yen başkan; kendi el yazısı ile tuttuğu Galatasaray Terbiye-i Bedeniye Kulübü İhsaniyet Defteri yani ”Sayım İstatistik Defteri”nin 181 ile 182. Sayfasında kurucu olan 13 üyeyi şu şekilde belirtmiştir;

– Ali Sami Yen
– Celal İbrahim
– Asım Tevfik Sonumut
– Boris Nikolof
– Emin Bülent Serdaroğlu
– Milo Bakiç
– Bekir Sıtkı Bircan
– Pol Bakiç
– Tahsin Nahit
– Hüseyin Hüsnü Kayacan
– Reşat Şirvanizade
– Abidin Daver
– Hüseyin Hüsnü Kayacan

1905 yılında Osmanlı İmparatorluğu yasaları içinde dernekler yasası bulunmadığı için Galatasaray Spor Kulübü tescil edilememiştir. 1912 senesinde ise Cemiyetler Kanunu çıkarılır ve Galatasaray Spor Kulübü yasal olarak tescillenmiş olur. Yetkili kurumlar, spor kulüplerinin tüzükleri ile birlikte, kurucularının isim ve adreslerinin de belirtilmesini zorunlu kıldığı için kulüpten ayrılan ya da eğitimini tamamladıktan sonra ülkelerine dönen kulüp üyeleri ilk listeden çıkarılmıştır. 1 Eylül 1913 yılında ise kurucu listesi tekrar düzenlenir. Kurucu üyelerin sonraki sırası şu şekildedir;

– Ali Sami Yen
– Emin Bülent Serdaroğlu
– Asım Tevfik Sonumut
– Celal İbrahim
– Reşat Şirvanizade
– Bekir Sıtkı Bircan
– Abidin Daver
– Refik Cevdet Kalpakçı oğlu

6379_300px-gs_kuruculari

Bu şekilde kulüp kurucuları devlet tarafından da resmiyete kavuşmuş ve kurucu listesi yukarıdaki 8 kişi ile değiştirilmiştir. Boris Nikolof, Milo Bakiç, Pol Bakiç, Hüseyin Hüsnü Kayacan ve Tahsin Nahit kurucu listesinden çıkarılmıştır.

Galatasaray Spor Kulübü Arması

İlk zamanlar Galatasaray Spor Kulübünün amblemi; ağzında futbol topu olan, kanatları gerilmiş bir kartal idi. Fakat Galatasaray Lisesi öğrencisi olan Şevki Ege tarafından çizilen bu amblem, yeterli ilgiyi görmeyip bir süre sonra kenara itilmiştir.

Bugün kullanılan Galatasaray Spor Kulübü amblemi ise 1923 yılında yine Galatasaray Lisesi öğrencisi Ayetullah Emin tarafından çizilir. Bu yeni çizim, geometrik çizgilerin uyumu ile iç içe geçen Sarı Kırmızı renkte GS harflerini içermektedir.

Ayetullah Emin ile Şinasi Şahingiray tarafından çizilen bu yeni amblem, herkes tarafından çok beğenildi. Böylece bu kompozisyonun amblem olarak resmen kabul edilmesi teklif edildi. Bu teklif, alkışlar arasında onayını aldı ve bugün kullanılan Galatasaray Spor Kulübü Amblemi ortaya çıkmış oldu.

İlk zamanlar eski harfler olan Gayın ve Sin, bir süre sonra Latin alfabesinin kullanımına başlandıktan sonra, G ve S harflerine dönüştürüldü. Ek olarak, takım kurulduktan beş sene sonra arması yapılmıştır.

6379_images

Galatasaray Spor Kulübü Renkleri

Galatasaray’ın renkleri, her zaman şimdi olduğu gibi Sarı Kırmızı değildi. İlk zamanlar Kırmızı �” Beyaz olan renkler, Türk bayrağından esinlenerek seçilmişti. Fakat o dönemin Galatasaray yönetimi bu renklere kuşku ile yaklaştı ve renkler değiştirildi. Bir süre Sarı �” Siyah renkler kullanılmaya devam edildi. Fakat bu renkler de Galatasaray için kalıcı olamadı. Böylece Galatasaray Spor Kulübü bugün kullanılan renklerine kavuştu. Yani Sarı ve Kırmızı!
Ali Sami Yen, bu renklerin oluşumundaki öyküyü şu şekilde anlatıyor;

”Birçok yeri dolaştık ve daha sonra, nihayet BahçeKapı’daki Şişman Yanko’nun dükkanına gittik. Orada bulunan zarif iki yünlü kumaşa tesadüf ettik. Biri vişne rengine çalan koyu tatlı bir kırmızı, diğeri de içinde turuncudan izler taşıyan tok bir sarı. Tezgahtar bir el hareketi ile kumaşların dalalarını birleştirdi. Bir saka kuşunun başı ile kanadının yarattığı renk güzelliğine benzer bir parlaklık hasıl oldu. Ateşin içindeki renk oyunlarını görür gibi olduk. Sarı ve Kırmızı alevinin takımımız üzerinde parıldamasını tasavvur ediyor ve bizi derhal galibiyetten galibiyete götüreceğini tahayyül ediyorduk. Nitekim de öyle oldu.”

Galatasaray Spor Kulübü Şubeleri

Futbol; Galatasaray UEFA Kupasını hiç yenilmeden ve UEFA şampiyonları Ligi gruplarını 3. olarak bitirip kazanmış tek futbol takımıdır. 2000 Senesinde FIFA tarafından Millenium Kupası ile ödüllendirilmiştir. Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Fedarasyonu’nca yapılan Dünyanın En İyi Futbol Klüpleri istatistiği çalışmasında ise 2000 Ağustos’unun en iyi takımı olarak gösterilmiştir. Ayrıca bu yılın sonunda, dünyanın en iyi takımı seçilmiştir.

6379_tarihcekurulus

Erkek Basketbol; Türkiye Basketbol Liginde mücadele eden basketbol takımıdır. Maçları 12.500 kişilik arenada, Abdi İpekçi’de oynanmaktadır.

Kadın Basketbol; Türkiye Kadınlar Basketbol Liginde mücadele eden basketbol takımıdır. Maçlar Abdi İpekçi Arena’da yapılır.

Tekerlekli Sandalye Basketbol; Garanti Tekerlekli Sandalya Basketbol Liginde mücadele eden takımdır. Maçlar 2.200 kişilik kapasitesi ile Ahmet Sömert Sport Salonunda yapılır.

Kadın Voleybol; Türkiye Kadınlar Voleybol Liginde mücadele eden takımdır. Burhan Felek Spor Salonunda maçları yapılmaktadır.

Erkek Voleybol; Türkiye Erkekler voleybol Liginde Mücadele eden takımdır. Maçlar, Burhan Felek Spor Salonunda yapılır.

Ayrıca Galatasaray Spor Kulübü;

– Yüzme
– Kürek
– Yelken
– Erkek Sutopu
– Kadın Sutopu
– Motor Sporları
– Binicilik
– Judo
– Briç
– Atletizm
– Ve Satranç alanlarında da mücadele etmektedir.

6379_190320141513522408325_2

Galatasaray’ın Kazandığı Kupalar

– Süper Kupa �” 1 Adet
– UEFA Kupası �” 1 Adet
– Süper Lig Kupası �” 16 Adet
– Türkiye Kupası �” 14 Adet
– Cum. Başkanlığı Kupası �” 10 Adet
– Başbakanlık Kupası �” 5 Adet
– TYSD Kupası �” 12 Adet

Galatasaray Spor Akademileri

Futbol Akademisi, Basketbol Okulu, Voleybol Okulu, Yüzme Okulu, Yelken Okulu, Judo ve Binicilik okulu bulunmaktadır.

Galatasaray Şirket ve Basın-Yayın Organları

Galatasaray Sportif AŞ. %62.95 ve %37.05’lik halka açık ortaklık ile oluşan şirkettir. Tam adı Galatasaray Sportif Sanayi ve Ticari Yatırımlar A.Ş’dir.
Galatasaray Store – Galatasaray Store Plus, GS’nin lisanslı ürünlerini satan mağazalardır.
Galatasaray TV, Galatasaray Spor Kulübü’nün TV kanalıdır.
Galatasaray Dergisi, taraftarlara hitap eden aylık spor dergisidir.
Galatasaray Mobile, Avea ile anlaşıldıktan sonra mobil telefon operatörü olarak hizmete geçmiştir.
Galatasaray Bonus, takım taraftarları için özel ayrıcalıklara sahip bir kredi kartıdır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku