Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Andorra

0 491

5879_adAndorra ülkesi, resmi olarak Andorra Prensliği olarak bilinmektedir. Konum olarak güneybatı Avrupa’da yer alan bu ülke, Pirene Dağları’nda konuşlu durumdadır. Andorra’nın denize kıyısı yoktur. Fransa ve İspanya arasında kalmış, oldukça küçük bir ülkedir. Bir dönem diğer ülkelerden ve liberal ekonomiden soyutlu şekilde yaşamış olan ülke, günümüzde ise turistik açıdan ilgi çekici olduğu gibi, vergiler açısından da yatırıma açık ve zengin bir ülke konumuna gelmiştir.

Andorra tarihine bakıldığında, ülkenin bağımsızlığını kazanması, Şarlman’a ve oğlu I. Louis’e dayandırılmaktadır. Çünkü, bu toprakları milattan sonra 803 yılında Müslümanlar’dan geri alan kişi Şarlman’dır. Buna ek olarak, imparatorluğunun bir kısmını, milattan sonra 819 yılında, İspanya’daki Urgel piskoposuna bağışlayan Şarlman’ın oğlu I. Louis de, bu anlamda ülke tarihine geçen kişilerdir.

5879__i60204403

1278 yılına gelindiğinde, biri İspanya’da ve diğeri de Fransa’da bulunan iki prensin ortak şekilde yönetimi altına giren bir ülke haline getirilen Andorra, bu yıllardan itibaren sınır olarak da netliğe kavuşmuştur. Yani, Andorra ülkesinin topraklarının sınırları, 1278 yılında belirlenmiş denilebilir. Bu yıllarda kurulu olan feodal düzen ve bağlı yönetim anlayışları, tüm dünyayı etkileyen Fransız Devrimi nedeni ile bir dönem uygulanmamıştır. Ancak alışılageldik düzen, 1806 yılında bizzat Napolyon tarafından tekrar kurulmuştur. Bu tarihten itibaren Andorra, Urgel piskoposu ve Fransa Devlet Başkanı tarafından ortaklaşa yönetilmektedir. Bu iki yöneticinin kurumlarına da, her sene sembolik bir vergi ödenmektedir.

5879_andorra-travel-infoAndorra, yılda yaklaşık olarak 10,2 milyon turist ağırlamaktadır. Andorra ekonomisi adına, bu sayı oldukça önemlidir. Ülke ekonomisinin neredeyse %80’lik kısmı, turizme dayalıdır.

Tarımsal anlamda incelendiğinde, ülke topraklarının yalnızca %2’lik bir kısmı ekilebilir durumda olan Andorra’da, tütün tarımı daha sık olarak yapılmaktadır. Yerli koyunların yetiştirilmesi ile hayvancılık sektörü de canlı tutulmaya çalışılmakta; öte yandan sigara, puro ve mobilya üretimi de ülkedeki imalat sektörü açısından önemli değerleri oluşturmaktadır. Andorra, bir Avrupa Birliği üyesi değildir. Ancak, bu birliğe üye ülkelerle doğrudan ticaret yapabilmektedir. Kendine ait bir para birimi olmayan ülkede, genellikle Euro kullanılmaktadır. Ekonomik anlamda gayet güçlü bir konumu olan ülkede, istihdam oranı neredeyse %100’e ulaşmış durumdadır. Dünya çapında en az işsizlik görülen ülkelerin ilk sıralarında, Andorra da gelmektedir.

Ülkede kullanılan dil, genel olarak Katalanca’dır. Yaşayan nüfusun ise %36,6’sı Andorralı, %33’ü İspanyol, %16,3’ü Portekizli, %6,3’ü Fransız ve geri kalanlar da diğer etnik gruplara dahildir. Toplam nüfus, yaklaşık olarak 95.000 civarındadır.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Andorra

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku