Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Teknoloji Meraklısı Minikler

0 50

Teknoloji Meraklısı MiniklerTeknoloji kullanmanın yaşı günden güne düşmektedir. Artık bırakın çocukları bebeklerin ellerinden cep telefonları, tabletler düşmez hale geldi. Zararları bilindiği halde birçok anne- baba bu teknolojik aletleri çocuklarının elinden almamaktadır. Belki de bu durum bazı yetişkinler için kurtarıcı olarak görülebilmektedir. Yoğun bir tempoyla çalışan anne- baba akşam eve geldiğinde çocuklarına yeterli zamanı ayıramayınca çocuklar saatler boyunca elinde teknolojik bir aletle vakit geçirmektedir. Bu durumda anne ve baba çocuğunun sessizce bir kenarda oturmasından rahatsızlık duymalıdır. Çocuğun beden ve ruh sağlığı açısından teknolojik bir aletle vakit geçirmek yerine oyun oynamalı, aile üyeleriyle vakit geçirmelidir. Çocuklar ders çalışmak amaçlı bile olsa birkaç saatten fazla bilgisayar başında durmamalı. Bebeklerin eline cep telefonu, tablet kesinlikle verilmemelidir. Bazı anneler yemek yesin diye bebeğin eline cep telefonu vermektedir. Bebeğin yemek yememesi cep telefonuyla vakit geçirmesinden daha az zararlıdır. Zamanla bebek ya da çocuk cep telefonsuz yemek yemeyi öğrenecektir. Hiçbir zaman teknolojik bir alet kurtarıcı olmamalıdır.

Cep telefonlarının korkunç derecede zararları vardır. Sürekli mikrodalgalar yayar. Özellikle 20 yaşına kadar sürekli gelişen beyin bundan çok etkilenir. Baş ağrıları oluşturmaya başlar. Kanser hücrelerini tetikler. 12 yaşın altındaki çocukların cep telefonu, uzaktan internet bağlantılarının yapıldığı cihazlardan uzak tutulmalıdır. İleriki yaşlarda bu cihazlarla vakit geçirmenin sağlıkta yarattığı sıkıntılarla karşılaşmak çok büyük olasılıktır. Aynı zamanda işitme kaybı, görme bozukluğu yaratır. Sürekli internet başında vakit geçiren çocukların sosyal ilişkileri de en alt düzeye iner. Toplum içinde nasıl davranması gerektiğini, nerede nasıl tavır alacağını bilemez. Beyin hücreleri sürekli zarar gören bu çocuklar zamanla toplumdan ve toplum değerlerinden hatta aile üyelerinden bile uzaklaşır. Sürekli oturan bu çocuklar hızla kilo da alabilir. Artık obezite ya da diyabet hastalığı çok küçük yaşlara kadar inmiştir. Bu hastalıklar çocuğun ileri ki yaşlarında daha büyük sağlık sorunları yaşamasına sebep olur.

Teknoloji Meraklısı MiniklerTüm bu zararları dikkate alırsak çocukların hem beden hem de ruh sağlığı için çocukları teknolojik aletlerden özellikle de cep telefonlarından uzak tutmak gerekir. Çocuklarla mümkün olduğu kadar vakit geçirilmeli, birlikte oyunlar oynanmalıdır. Zaten çocuklar çok çabuk büyürler ve belli bir yaştan sonra ailelerin çok arkadaşlarıyla vakit geçirirler. Anne- babalar da çocuklarıyla ne kadar çok vakit geçirirse her iki taraf için çok daha sağlıklı olur. Bedeni ve ruhu sağlıklı nesiller olarak yetişirler.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku