Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kış Aylarının Vazgeçilmezi Bozanın Sağlığa Faydaları

0 333

Kış Aylarının Vazgeçilmezi Bozanın Sağlığa FaydalarıTarihi Osmanlı Döneminden günümüze kadar ulaşmış boza bilinen en eski Türk içeceklerinden birisidir. Farsça’ da darı anlamına gelen ”buze” kelimesinden türemiştir.
Mayalı bir içecek olan boza oldukça besleyici bir yapıya sahiptir. İçeriği mısır, pirinç, yulaf, arpa, buğday, darı, su ve şekerden oluşur. İçimiyle keyif vermesinin yanı sıra içinde sodyum, demir, fosfor, A, B1,B2 ve E vitaminleri sayesinde sağlığa oldukça faydalıdır.

Enerji verir
Bol miktarda B vitamini içerdiği için vücudumuza yüksek oranda enerji verir. Bu sebeple özellikle sporcular tarafından çok tüketilmektedir.

Anne sütünün artırılmasını sağlar
Bozanın en bilinen faydaları arasında yer alır. İçindeki zengin vitamin ve mineraller sayesinde anneler ve anne adayları için çok faydalıdır. İlaç kullanımının da zararlı olabileceği bu dönemde boza içmenin bağışıklık sistemine de katkısı olacağı için anne adaylarının nezle, grip vb. enfeksiyon hastalıklarına yakalanma ihtimalini minimum değerlere indirecektir. Anne karnındaki bebeğin de gelişimine katkı sağlayarak daha güçlü bir kemik yapısına ulaşmasını ve vücut direncinin yüksek olmasını destekler.

Öksürüğü keser
Boza bronşların temizlenmesine fayda sağlar. Balgam söktürücü özelliği ile bronşların rahatlamasını ve bununla birlikte oluşan öksürüğün kesilmesine yardımcı olur.

Kemik sağlığını korur
İçerdiği zengin vitamin çeşitleriyle özellikle gelişmekte olan çocukların kemik sağlığının gelişmesini destekler. Ayrıca yaşlılıkla beraber oluşabilecek kemik erimelerinin oluşmasını engeller.

Kanserle mücadele eder
İçerdiği maddeler kanserle mücadele için savunma sistemimizin gerek duyduğu besinleri sağlar. Vücuda dinçlik kazandırır. Direncin ve bağışıklığın artması ile kanserli hücrelerinin önüne geçerek,sağlığınızı koruma altına alır.

Sindirimi kolaylaştırır
Boza genel olarak sindirim sistemi içinde oldukça faydalıdır. İçerdiği asitler sayesinde bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır ve bu asitler sayesinde midenin asit dengesini sağlıklı bir seviyede tutar.

Soğuk algınlığına iyi gelir
Soğuk algınlığı, grip, nezle vb. hastalıklara karşı korunmamızı sağlar. Enerji verir ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

Stres ile mücadeleye yardımcı olur
Güzel kokusu ve tadı sayesinde yıpranmış sinir sistemine de faydası olduğu bilinmektedir. İçeriğindeki B vitamininden dolayı zihin açıcı ve zihinsel yorgunluk için birebirdir.

Cilt sağlığını korur
Cildiniz eğer kuru ise, nem ve yağ dengesini koruyarak,daha sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar. Ayrıca,cildi yumuşatır, cilde sağlıklı, mat ve parlak bir görünüş kazandırır.

Kaynakça:
http://hthayat.haberturk.com/saglik/beslenme/haber/1018003-bozanin-faydalari-nelerdir

Yazar:Büşra Fakıoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.