Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Soğuk Burun Ne Anlam İfade Eder?

0 5.479

Soğuk Burun Ne Anlam İfade Eder?Eller, ayaklar, burun ve kulakların vücudun diğer kısımlarından önce soğuğu hissetmesi normaldir. Bunun nedeni, kanın ekstremitelere, özellikle de soğuk havalarda dolaşımının uzun sürmesidir. Bir kişinin çeşitli nedenlerle soğuk burnu olabilir. Çoğu zaman, bu bir endişe sebebi değildir. Ancak, bazı durumlarda, temel sağlık durumunun bir işareti olabilir.

*Soğuk burun neden olur?

Birisinin neden soğuk burnu olabileceğinin çeşitli nedenleri vardır.

*Vücudun soğuğa tepkisi
Burun çok fazla yağ içermez ve soğuğu hisseden ilk vücut kısımlarından biri olacaktır. Vücut, soğuk havalarda veya hava koşullarında ekstremitelere kan akışını azaltarak ısı ve enerjiyi korur. Bunun yerine, kan onları sıcak tutmak ve düzgün bir şekilde çalışmasına izin vermek için hayati organlara doğru yönlendirir. Ellere, ayaklara, kulaklara ve buruna doğru azalan kan akışı, sonuç olarak soğuk hissetmeye neden olur. Burun, sıcaklık düştüğünde ilk olarak soğuğu hissetme olasılığı yüksek yerdir. Çünkü kıkırdak dokusundan oluşur ve çok fazla yalıtım yağı içermez.

*Etkin olmayan tiroid

Tiroid bezi veya hipotiroidizm, tiroit bezinin vücudun enerji kullanımını kontrol eden hormonlardan yeterince enerji üretmediği bir durumdur. Metabolizma, bu hormon olmadan ısı ve enerjiyi korumak için yavaşlar. Hipotiroidizmin diğer semptomları, soğuk algınlığına karşı duyarlılığın yanı sıra şunları içerir:

*yorgunluk

*kas ağrıları ve zayıflık

*kilo almak

*kuru ve pullu cilt

*kırılgan saç ve tırnak

*yavaş hareketler ve düşünceler

*ellerde ve parmaklarda ağrı, uyuşukluk ve karıncalanma

Hashimoto hastalığı olarak adlandırılan bağışıklık sistemi kaynaklı bir hastalık tiroid bezine zarar verir ve hipotiroidizmin en sık nedenidir.

Hipotiroidizmin diğer nedenleri şunlardır:

*tiroid iltihabı

*raynaud hastalığı

Soğuk Burun Ne Anlam İfade Eder?Raynaud hastalığı kan damarlarının aşırı daralmasına neden olur, bu da ekstremitelerde çok az kan akımı olmasına veya hiç olmamasına neden olur. Genellikle soğuk veya hatta stresle tetiklenir. Hastalık genellikle parmakları ve ayak parmaklarını etkiler, ancak burun ve kulakta da olabilir. Cilt bir saldırı sırasında beyaza dönebilir ve sonra maviye dönebilir. Etkilenen bölgeler kırmızıya dönebilir ve kan akışı geri döndüğünde zonklama, karıncalanma veya uyuşma eşlik edebilir. Raynaud hastalığına neyin sebep olduğu net değildir. Ancak lupus veya romatoid artrit gibi hastalıklar, Raynaud fenomeni denilen durumun daha şiddetli bir formuna neden olabilir.

*Aşırı soğuğa maruz kalma

Soğuk havalarda olmak, soğuk burun ile sonuçlanabilir. Uzun süreli maruz kalma, vücudun ısıyı üretebileceğinden daha hızlı kaybetmesine neden olur, sonuç hipotermidir. Bu, vücut ısısının 37 ° C’lik normal vücut sıcaklığından daha düşük olduğu durumlarda ortaya çıkar.

Erken belirtiler şunlardır:

*titreme

*yorgunluk

*koordinasyon kaybı

*karışıklık

Vücudun soğuk olabilen diğer kısımları ayaklardır.  Soğuk bir burun, rüzgâr gibi aşırı soğuk ve sıcaklıklara uzun süre maruz kaldıktan sonra  donma işleminin erken aşamalarını işaret edebilir.

Donma belirtileri şunlardır:

*uyuşma

*el ve ayaklara kan akışını azaltır

*karıncalanma veya batma

*ağrı

*mavimsi soluk, mumsu cilt

Hipotermi, frostnip ve donma tehlikeli durumlardır ve bunlar meydana gelirse derhal tıbbi yardım almak önemlidir.

*Stres

Soğuk bir burun çok çalışmanın bir işareti olabilir. Bir çalışmada yüz sıcaklığı ve zorlu bir iş yükünden kaynaklanan stres arasında doğrudan bir bağlantı bulunmuştur. 14 gönüllünün nörolojik fonksiyonlarını bilim adamları okudular. Deneklerin karşılaştıkları zihinsel baskılar, burunlarında soğuma meydana getirdi. Zihinsel görevler daha zorlaştıkça burun sıcaklığı ortalama 1 °C düştü. Araştırma, bunun yüzdeki kanın buruna yönlendirilmesinin sonucu olabileceğini göstermiştir.

*Tedavi seçenekleri nelerdir?

Soğuk Burun Ne Anlam İfade Eder?Şapka ve eşarp takmak yüzü sıcak tutabilir. Hava soğuk olduğunda soğuk burnu olan insanlar, aşağıdakileri yaparak burunlarını sıcak tutabilirler:

*ekstra sıcaklık için giysi

*başından gelen ısı kaybını azaltmak için şapka giymek

*burnun soğuğa maruz kalmasını önlemek için eşarp takmak

*sıcak çoraplarla eldiven ve uygun ayakkabılar kullanmak

Tüm bu yöntemler vücudu sıcak tutmaya ve burun da dahil olmak üzere ekstremitelere akan kanın korunmasına yardımcı olur.

*Hipotermi

Hipotermi veya donma belirtileri gösteren kişiler hemen tıbbi tedavi almalıdır. Birisi görünür hipotermi belirtileri gösteriyorsa, hemen bir sıcak odaya veya barınağa taşınmalıdır. Islak olan herhangi bir kıyafet çıkarılmalı ve birey kuru tutulmalı ve sıcak bir battaniyeye sarılmalıdır. Vücut ısısını arttırmaya yardımcı olmak için sıcak bir içecek verilmelidir, ancak bu herhangi bir alkol içermemelidir. Donmuş ya da donma belirtileri gösteren kişiler, yürümeleri için ayaklarının ya da ayak parmaklarının dokusuna zarar verebileceğinden yürümelerine izin verilmemelidir. Soğuk vücutları ovulmamalı veya masaj yapılmamalı ve ısıtma pedleri veya ısı lambaları da kullanılmamalıdır.

Soğuk burun birçok durumda endişe nedeni olmamalıdır. Soğuk havalarda burnun soğuk hissedilmesi normaldir.
Bununla birlikte, sürekli soğuk bir burun, sıcak havalarda bile, temel sağlık durumunun bir işareti olabilir. Semptomlar devam ederse ağrı ve rahatsızlığa neden oluyorsa doktora gitmeniz önerilir. İnsanlar, bu, arterleri daralttığından ve pıhtılaşma problemlerine, kalp krizine veya felce neden olabilecek şekilde pıhtı oluşumuna neden olduğundan, sigara içmekten kaçınmalıdır.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.