Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Zihgir Nedir?

0 207

Türk ulusunun da tıpkı uluslar gibi gelenek ve görenekleri vardır. Bu gelenek ve görenekleri içinde bugün unutulmaya yüz tutmuş olsa da yıllarca çok önemli yer tutan objeler vardır. İşte o objelerden bir tanesi de zihgirdir.
Zihgir sözcüğü ata sporu adlandırılan cirit sporunda kullanılan yüzük türüdür. Sporcunun başparmağına takılır. Cirit yapılırken kullanılan en önemli objelerden bir tanesidir. Bu yüzden de cirit sporunun olmazsa olmaz objelerinden biridir. Böylece at üzerinde cirit atılırken sporcu ciridi daha rahat bir biçimde atıp kullanabilmektedir.

Zihgir Nasıl Yapılır?

Zihgir Nedir?Zihgir farklı materyallerden yapılabilmektedir. Ağırlıklı olarak ağaçtan yapılan bir obje olmasına rağmen kimi zaman da metallerden yapıldığı da görülmektedir. Gümüş gibi değerli materyallerden yapılanları Osmanlı hükümdarlarının mücevherlerdendir. Kendi imzaları olan tuğralar zihgir üzerinde olan ana figür olmakla beraber, kimi zaman zihgir üzerinde çok değişik figürler de görülebilmektedir.
Zihgir yapılırken kişinin parmağında sürekli olarak denenir. Mastar ayarı tamam olduğunda tam ayar yapılmış demektir. Yine yapım esnasında iç ayarının tam yapılması için zımparalama gibi özel işlemler uygulanır.
Zihgirin altı açık olan modelleri olduğu gibi tamamen kapalı olan modelleri de mevcuttur. Günümüzde alt kısmı açık olanlar daha çok aksesuar olarak parmağa takılmaktadır.

Zihgir Alırken ve Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Zihgir, başparmaktan çıkmaması ve hareket kabiliyetini etkilememesi gerekir. Yüzük olarak iç kısmından çok ciddi mastar ayarının yapılması gerekir. Eğer aksesuar olarak değil cirit sporu için kullanılacak ise mutlaka butik olarak kişiye özel yapılanın alınması gerekir.Aksi halde kullanılmasının bir anlamı yoktur.

Kaynakça:

https://www.trt2.com.tr/sanat/murat-boncukla-atolye/murat-boncuk-ile-atolye-or-12-bolum-124216

Yazar: Fatma Rana Arıbaş

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku