Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kış Çiçekleri ve Özellikleri Nelerdir?

0 332

Kış Çiçekleri ve Özellikleri Nelerdir?Bahar çoğu bahçenin en güzel zamanı olarak kabul edilirken, bazı çiçek çeşitleri daha serin sıcaklıkları tercih eder ve sert donlardan bile kurtulabilir.
-Kardelen
Kardelen hafif soğuklara kadar büyüyen ancak ısıda kuruyan soğanlı ve çok yıllık bir çiçek türüdür.Çimen biçimli yaprakları ve küçük, beyaz, altın yaprakları olan, gövdelerinden asılan çiçekleri vardır.Çok zarif ve narin görünse de kış şartlarına dayanan sağlam bir bitkidir.Çiçek hücrelerini koruyan antifriz proteinleri nedeniyle, karın içinde hayatta kaldığı bilinmektedir.
Zengin ve hafif alkalin bir toprağı tercih ederler.Kardelenlerin çiçek açması için güneşin olması gerekir ancak yüksek ısıda solabilirler.Bir ağaç veya çalı gölgesi altında iyi yetişirler.Kardelenler ilkbaharda uyurlar ancak gelecek sezon tekrar yetişirler.Bu nedenle yaz dikimleri yapılırken, kazara kardelenleri kazmamaya dikkat edilmelidir.
Kardelenler genellikle tohumla çoğalmazlar.Bitki soğanları ile büyürler bu nedenle sık sık kardelenlerin melezleştiği görülür.

Kış Çiçekleri ve Özellikleri Nelerdir?-Noel Gülü Çiçeği (Hellebore)
Noel gülü çiçeği ormanlık alanlarda en iyi yetişen, kış çiçekleri açan bir bahçe bitkisidir.Eşsiz fincan biçimli çiçekleri beyazdan siyaha doğru değişir ancak genellikle mor ve bordo renginde görülür.İlk çiçek açan bitkilerden biridir ve en geniş renk yelpazesini sunar.
Tohumdan çiçek açması üç ile dört yıl sürer ancak bir kez yetişirse her yıl geri dönecektir.Dikkat edilmesi gereken husus ise bu çiçeğin her parçasının zehirli olduğudur.
-Siklamen Çiçeği
Siklamen çiçeği, yumuşakça, kalp şeklinde yaprakları ve kelebeklere benzeyen çiçekleri olan yumuşak ve sürekli bir bitkidir.
Siklamen gevşek ve iyi drene edilmiş topraklarda gelişir.Tohumdan çoğaltmak zor olsa da, yaz sonlarında ve erken sonbaharda soğanları ekilebilir.
-Kış Menekşesi
Kış menekşesi geleneksel olarak uzun ömürlüdür ancak kış çiçekleri için ılımlı iklimlerde çok yıllık olarak ekilebilir.Hızla büyüyen beş yapraklı çiçekler; altından maviye, mora kadar uzanan renklerden oluşan bir kaleydoskop haline gelir ve genellikle karanlık lekelerle işaretlenir.
Oldukça sağlam olmalarına rağmen nadiren dondurucu soğuğa dayanabilirler.Yine de çiçekler büyüdükten sonra sıcaklık düşüşlerine oldukça iyi adapte olacaklardır.
İyi drene edilmiş toprak sağlıklı büyümelerinin anahtarıdır çünkü kökleri suyla dolu toprakta çürür.Toprağa birkaç inç malç eklenmesi, kış mevsiminde yeniden doğmasına yardımcı olabilir.
Kış Çiçekleri ve Özellikleri Nelerdir?-Aynı sefa Çiçeği
Krizantem ve papatya için kardeş bir bitkidir.Bu parlak çiçekler papatyalara benzemektedir ve çoğu zaman turuncu veya altın rengindedir.Ancak pembe,krem veya beyazın farklı tonlarında da bulunabilirler.
Aynı sefa çiçeği, don bekleyen hafif kış iklimlerinde en iyi şekilde yetişir.Tam güneş veya açık gölgeyi tercih ederler ancak iyi bir drenaja sahip oldukları sürece birçok toprak tipinde yetişebilirler.Özellikle ılık kuru iklimlerde yetiştiklerinde ılımlı sulamaya ihtiyaç duyabilirler.Çok nemli hale gelirlerse ölebilirler.

Kaynakça:
https://housemethod.com/garden/flowers-that-bloom-in-winter/

Yazar: Merve Karaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.