Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çocuklarda Otizmi Önlemek İçin Yapılması Gereken Tedaviler ve Yöntemler

1 1.056

Çocuklarda Otizmi Önlemek İçin Yapılması Gereken Tedaviler ve YöntemlerOtizm gelişen teknoloji, besinler ve çevre gibi faktörler nedeni ile daha anne karnındayken çocukları etkisi altına alan bir davranış rahatsızlığıdır. Otizm eğer önlem alınmazsa çocuğa çocukluk ve ilerleyen yaşlarda ciddi sıkıntılar olarak geri dönüşü yapan ve sürekli ilerleyen bir rahatsızlık şeklidir.
Otizm genel olarak bakıldığında hemen öyle kolay tespit edilemeye bilir yada edilse bile acabalarla anne babalar vakit öldürebilir. Otizm ilerleyen zamanda oldukça ciddi sıkıntılar doğurabileceğinden dolayı en ufak bir belirti de dahi vakit kaybetmeden uzmanlara başvurulmalıdır. En ufak bir şüphe bile çok fazla önem taşımaktadır. Öyle ki çocuklarımızın beyni oldukça hızlı gelişirken bunu hastalıklı bir biçimde sürdürmenin bir anlamı olmamalı. Bu tıpkı sürekli ses çıkaran bir motorun durmadığı için çalıştırılmaya devam etmesi gibi bir şeydir. Burada dikkat çekmek istediğimiz şey, bir rahatsızlığın saptanması için illaki çocuklarda büyük değişim atakları veya takıntılar beklenmemeli ve küçük mesaj veren bozuk davranışlar önemsenmelidir. Bu hastalığın atlatılma süreci için oldukça önemlidir.

Çocuklarda Otizmi Önlemek İçin Yapılması Gereken Tedaviler ve YöntemlerGelelim otizm önlemek ve tedavi şekline;
– Öncelikle mutlaka çocuklar için özel olan uzmanlar ( psikolog, psikiyatri, pedagog ) tarafından kontrolleri yapılıp gerekli tedavi uygulanmalı
-Çocuklara kesinlikle televizyon, bilgisayar, telefon, tablet gibi uyaranı olmayan ekranlar izletilmemeli.
-Çocuklar oyun gruplarına yöneltilerek sosyalleşmeleri sağlanmalı.
– Hava koşulu çok zorlu olmadığı takdirde sürekli dışarı çıkarılmalı.
-Çocuklarla iletişim kurmaya çalışmalı fakat ısrar etmeden , sevimli hale getirerek yapılmalı.
-Yaptığı olumlu davranışlar takdir edilmelidir. olumsuzlar ise tatlılık içeren mantıklı cümlelerle anlatılmalıdır.

Çocuklarda Otizmi Önlemek İçin Yapılması Gereken Tedaviler ve YöntemlerHer çocuğun birey olduğunu unutmadan saygı ile davranılmalıdır.
Unutulmamalıdır ki, çocuklar bir oyun hamuruna benzer ve nasıl şekil verilip nasıl eğitilirse öyle büyürler. Aynı zamanda anne ve babaları motor öğrenme yolu ile taklit ederler. İşte tamda bu nedenle, otizmde önlem amaçlı yazılan bütün her şeyi sadece çocuğa uyarlamak yapılacak en büyük hata olur. Yani anne babalar çocuğa televizyon kapatıp kendileri izlerse çocuğu tedavi etmiş olmazlar aksine ona adaletsizliği, haksızlığı da öğretmiş olurlar. Çocuk için zararlı olan her şeyden en azından onun görüş alanındayken uzak durulmalı ve çocukla oldukça bol vakit geçirilmelidir. Dünyanın en değerli varlıkları olan çocuklarımızı büyütürken oldukça hassas ve bilinçli olmakta fayda var. aksi takdirde bir çok soru ve sorunla karşılaşmak mümkün hal alabilir.

Yazar: Feride AkdoĞan

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. sena diyor

    benim 5vyasinda oglum var sebebsiz yere gülüyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku