Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

SEAT Nasıl Bir Markadır?

0 1.904

SEAT; İspanyolca açılımı ”Sociedad Espanola de Automoviles de Turismo” olan dünyaca ünlü bir otomobil üreticisidir. İspanyolların en önemli markaları arasında yer alan SEAT, ülke tarafından üretilmiş olan en önemli ve en popüler tek otomobil markasıdır. İspanya’nın dünya pazarına sunduğu bir ulusal marka olan SEAT, resmi kayıtlara göre 9 Mayıs 1950 tarihinde kurulmuştur. II. Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında kurulmuş olan SEAT, bu anlamda yaklaşık 70 yıllık bir maziye sahiptir. Şirket merkezi İspanya’nın Katalunya özerk bölgesinde bulunan SEAT, her ne kadar bir dünya markası olarak lanse edilse de şirket Kuzey Amerika pazarına girememiştir. Bu pazarda tıpkı Renault, Pegeout gibi Avrupa’nın önde gelen markaları arasında yer almasına karşın giremeyen SEAT, özellikle Avrupa pazarında oldukça popüler bir marka haline gelmiştir. Kurulduğu dönemde İspanya devleti tarafından desteklenen SEAT, tam bir kamu iştiraki olarak faaliyet göstermekte idi. Ancak şirket 1986 yılında İspanya’nın Avrupa Birliği’ne dahil olmasıyla beraber, Almanlara satılmıştır. Çok eski bir tarihe sahip olan SEAT, böylelikle Almanların dünyaca ünlü Volkswagen şirketinin bir markası haline gelmiştir.

VSEAT Nasıl Bir Markadır?olkswagen her ne kadar şirketi satın alsa da, markanın adından herhangi bir değişikliğe gitmemiştir. SEAT adıyla üretimini Volkswagen çatısı altında sürdüren SEAT, daha da iyi bir marka haline dönüşmüştür. Birleşme sonrasında satış rakamlarında da kayda değer bir artış gözlemlenen SEAT, halen İspanyolların markası olarak lanse edilmektedir. Dünyanın birçok noktasına satış yapmaya başlayan SEAT, kısa sürede küresel bir markaya dönüşmüştür. Her ne kadar küreselleşse de marka, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Hindistan’da herhangi bir pazara sahip değildir. Bu ülkelerde SEAT markası bulunmamaktadır. Ancak yukarıda geçen ülkeler dışında dünyanın diğer birçok önemli ülkesine satışı gerçekleştirilen SEAT, kullanıcıları tarafından oldukça beğenilen ve özel olarak müşterisi olan bir marka haline gelmiştir. Resmi olarak Volkswagen Gurup’un bir parçası olan SEAT, günümüz itibariyle otomobil ve de otomobil parçaları üreten bir markadır.

Dünyanın en önemli otomotiv üreticilerinden biri olan SEAT, şirket bünyesinde yaklaşık olarak 13 bin kişiyi istihdam etmektedir. Kurulduğu günden bugüne dek 16 milyondan fazla araç üretmiş olan SEAT, yıllık ise yaklaşık olarak yarım milyon araç üretmektedir. SEAT artık bir Alman firmasının ürünü olarak kabul edilse de İspanya pazarından yine de en çok tercih edilen araç SEAT olarak görülmektedir. İspanyollara göre şirketin Almanlarca satın alınmış olması onların SEAT ile bağlarını kopardığı anlamına gelmez. Çünkü Avrupa Birliği yasaları uyarınca birleşmeler çok doğaldır. Kaldı ki, şirket halen İspanya’da merkezi bulunan bir şirkettir bu da İspanyol etkisinin araç üzerinde halen var olduğu anlamına gelir. SEAT, Türkiye pazarında da kendisine hatırı sayılır bir pay elde etmeyi başarmıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.