Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kısırlık ve Obezite

0 319

Beslenme alışkanlıklarının değişmesinden dolayı çağımızın en büyük sorunlarından birisi haline gelen obezite başlı başına bir sorun olmasının yanında beraberinde birçok sağlık problemini getiriyor. Kalp ve damar hastalıkları en ön sıralarda yer alırken kanser ve kısırlık da listede yer alıyor.Her yönüyle cinsel yaşamı etkileyen aşırı kilo obeziteye dönüşünce kısırlık gibi büyük bir probleme dönüşebiliyor.

Obezite Düşük Yapma İhtimalini Artırıyor

8819_o1Birçok probleme kapı aralayan aşırı kilolar üzerinde yapılan bilimsel araştırmalardan elde edilen verilere göre fazla kilo problemi yaşayan kadınlar hamile kalmada oldukça güçlük yaşıyor. Obezite problemi olan kadın hamile kalsa bile hamileliği düşükle sonuçlanabiliyor. Bunun nedeni salgılanan hormonların farklı oluşudur. Kadın ve erkekte salınım oranı farklı olan hormonlar eğer kişi obez ise anormal derecede değişebiliyor. Bu da hem kadının hamile kalma sürecini engellerken hem de hamileliğin ardından düşüklere sebebiyet veriyor.

On Kiloluk Artış Yüzde Onluk Kısırlık

8819_o3Yapılan araştırmalara göre vücuttaki kilo endekslerindeki dengesizliğin erkekte kısırlığa sebebiyet veriyor. Yağ oranı artan bir erkeğin kısırlık oranı daha yüksek. Amerika’daki sağlık birimlerinin yaptığı açıklamalardaki bulgulara göre bir erkeğin vücudundaki on kiloluk fazla yağlanma kısırlık oranını yüzde on oranında artırıyor. Bununla birlikte örneklemler üzerindeki araştırmalar gösteriyor ki kilosu fazla olan erkeklerin testosteron düzeyi kilosu az olanlara nazaran yüzde 24 daha düşük. Obez erkeklerde bu oran %26’ya kadar çıkabiliyormuş.

Yapay Döllenmede Kısıtlamalara Sebep Oluyor

Çağımız ilerlerken eşlerin çocuk sahibi olması için teknolojiden faydalanılıyor. Bu teknolojilerin en büyüğü şüphesiz ki tüp bebek. Bu yöntem sayesinde binlerce çift hayallerine kavuşarak çocuk sahibi olmuştur. Obezite tehlikesi yapay döllenme tekniğinde de karşımıza tehlikeli bir durum olarak çıkıyor. Yaklaşık 6 bin yapay döllenme üzerinde yapılan araştırmalardan elde edilen bulgulara göre Yapay döllenmeyle birlikte hamile kalma oranı normal kilolu bayanlarda %30 civarındayken, kilosu fazla olan obez kadınlarda ise yalnızca %22 seviyesinde. Bu yüzden hem normal yollardan çocuk sahibi olmak isteyen hem de tüp bebek teknolojisiyle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere doktorların ilk tavsiyelerinden birisi de çiftlerin kilo vermesidir.

Yazar:Hasan Demİrcİ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.