Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kıyamet Kasası Nedir?

0 454

Norveç ile Kuzey Kutbu arasında yer alan iki önemli kasa, nükleer felaket gibi bir durumda insanlığın var oluşu ile ilgili verileri güven içerisinde saklaması amacıyla oluşturulmuş. Çok büyük bir felaket sonucu dünyanın ve insanlığın büyük bir kayıp vermesi sonucu geride var oluş ile ilgili verileri güvenle saklamasından dolayı kasalara Kıyamet Kasaları adı verilmiş.

Küresel Tohum Kasası

Kıyamet Kasası Nedir?Svalbard’da yer alan kıyamet kasalarından ilki 2008 yılında bir dağın içerisinde inşaa edilmiş. Bu kasa tüm dünyadan tohum örneklerini içerisinde barındırıyor ve özenle korunuyor. Özel kişilerin ve araştırmacıların girmesine izin verilen kasa oldukça gizemli. Dünya üzerindeki tüm besin kaynaklarının yedeklerini barındıran bu kasa Küresel Tohum Kasası durumunda. Bu kasa tasarlanırken 2.5 milyar tohum örneğini içerisinde barındırması hedeflenmiş. Oluşturulduğu yıldan buna 880 bin tohum örneği Küresel Tohum Ambarında depolanmış bulunmakta. Dünyada meydana gelecek çok büyük bir felaket sonrası besinlerin çoğunun da yok olabileceği düşünülerek, geride kalan insanların yaşamını devam ettirebilmeleri için bu ambar oluşturulmuş durumda.

Arktik Dünya Arşivi

2017 yılının Nisan ayında hayata geçirilen ikinci bir kasa ise; Arktik Dünya Arşivi olarak isimlendirilmekte. Bu kasa da dünyanın en önemli dokümanlarını, en önemli kitaplarını ve verilerini arşivlemek için oluşturulmuş. Bu kasada hükümetler, şirketler, özel kişiler ve araştırma tesisleri 4 bin nesil için verilerini saklayabilecekler. Verilerin saklanma şekli analog olacak. Analog olarak saklanmasının nedeni ise, siber saldırı ve hack’lemelere karşı daha güvenli olması. Alınan duyumlara göre verilerin taşa oyulmuş gibi film makaralarına işlendiği belirtiliyor.

Bu iki kasanın da bulunduğu yer askersiz bir bölge ve çok titizlikle korunmakta. Sadece özel kişilerin çok özel izinler alarak girebildiği insanlığa açık olmayan kasalar. Kıyamet Kasaları olarak isimlendirilen kasalar insanlığın mirası olacak. Küresel Tohum Ambarının ardından Arktik Dünya Arşivi kasanın oluşturulması akla üçüncü bir kasanın yapılıp yapılmayacağı sorusunu getirdi. Yeni bir kasanın tasarlanıp tasarlanmayacağını önümüzdeki zaman dilimi gösterecek.

Kaynakça:
shiftdelete.net
dunyahalleri.com/dunyanin-verileri-dunya-arktik-arsivinde-saklanacak/

Yazar:Serpil Baç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku