Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kök Hücre (Stem Cell)

0 283

Kök Hücre (Stem Cell)Kök hücreler çoğunlukla çok hücreli canlılarda bulunan mitoz bölünmeyle yenilenme,organ ve dokulara dönüşebilme yeteneği olan hücrelerdir. Bu hücreler çeşitli özelleşmiş hücrelere dönüşerek yeni hücreler oluşturabilirler.

Bu sayede kök hücreler birçok hastalığın( kanser, sinir sistemi hastalıkları ”Alzheimer- ve hasarları, metabolik hastalıklar ”diyabet-, organ yetmezlikleri, romatizmal hastalıklar, kalp hastalıkları, kemik hastalıkları ) tedavisinde kullanılabilir. Kök hücre alanındaki çalışmalar 1960 lı yıllarda Kanadalı bilimadamları Ernest A. McCulloch ve James E. Till tarafından geliştirilmiştir. Genel olarak iki çeşit memeli kök hücresi vardır. Bunların ilki blastosistde bulunan embriyonik kök hücreler, diğeri ise yetişkin dokularda bulunan yetişkin kök hücrelerdir. Gelişen bir embriyoda kök hücreler bütün özelleşmiş embriyonik dokulara dönüşebilirler. Yetişkin organizmalarda ise kök hücreler vücut hücrelerinin tamirinde görev alırlar. Tedavi amacıyla kullanılacak olan kök hücreler genelde göbek kordonundan tedarik edilir. Yetişkin kök hücrelerin elde edilmesi hem zor hem de oldukça pahalıdır. Bu nedenle kurulmuş olan labarotuvarlarda doğum yapmış olan bebeklerin göbek kordonları saklanır ve daha sonra ihtiyaç duyulduğunda göbek kordonundan elde edilen kök hücreler kullanılır.

Kök Hücre (Stem Cell)

Kök Hücre (Stem Cell)

Araştırmacılar kök hücrenin birçok hastalığı tedavi edebilme potansiyeli olduğuna inanıyorlar. Günümüzde yetişkin kök hücreler kullanılarak pozitif sonuçlar alınmış tedaviler mevcut. Bunlardan biri löseminin tedavisinde kullanılan kemik iliği nakli. Gelecekte, kök hücreler üzerinde yapılan araştırmalar sayesinde daha çeşitli hastalıkların( kanser, Parkinson hastalığı, kas zedelenmeleri, omurilik zedelenmeleri ve daha birçok sakatlık…) tedavi edilebileceği düşünülüyor.(2) Diğer bir taraftan, kök hücre araştırmaları üzerinde sosyal ve bilimsel bir tartışma halen devam etmektedir.(3) Buna rağmen kök hücre araştırmaları yaygın olarak yapılmaktadır. Bilimadamları araştırmanın ilk amacının hücre tedavisi değil, kök hücrelerin incelenmesi olduğu kanısındalar.

Kök Hücre (Stem Cell)

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.