Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yazar Kasayı Kim Buldu? Yazar Kasa Nasıl İcat Edildi?

1 772

Yazar Kasayı Kim Buldu? Yazar Kasa Nasıl İcat Edildi?Bir mağaza veya restoranı her ziyaret ettiğinizde, bir kasa kullanarak biriyle etkileşime girersiniz. Makineye bile dikkat etmeyebilirsiniz. Ama bu noktaya nasıl geldik? Satış görevlileri ilk kez bir kasa kullanmaya ne zaman başladı ve neye benziyordu? Yazar kasanın en erken başlangıcı, Orta Doğu’da abaküsün gelişmesiyle, 4,500 yıl öncesine dayanır. Zamanla birçok kültürün geliştirdiği bir tasarım olan orjinal abaküs, içinde bulunan çakıl taşları, kumların dizi yivini, onlarca, yüzlerce olmak üzere sayılmıştır. Oluklar daha sonra taşınabilirlik için ahşap bir tahtaya taşındı ve sonunda tasarım, bugün bir çocuk öğrenme aracı olarak tanıdığımız metal çubuklar üzerine yayılan boncuklara çevrildi. İlk Ulusal Yazarkasa, Coalton, Ohio’daki Madencilik Tedarik Şirketi’nde kullanılmıştır.

James Ritty, Dayton, Ohio’da 29 Ekim 1836’da doğdu. Genç bir adam olarak, tıp okumak için üniversiteye katıldı, ancak Amerikan İç Savaşı’nın başlaması ile Ritty okuldan ayrıldı ve Dördüncü Ohio Gönüllü Süvarileri’nde teğmen olarak görev aldı. Üç yıl boyunca orduya hizmet etti. 1864’te Birlik Ordusu’ndan ayrıldı ve kaptan rütbesine ulaştı.

1871’de Ritty, Dayton’da bir dükkan sahibi oldu. Ritty için çalışanlarından bazıları dükkanın para çekmecesinden hırsızlık yaparak para çaldı. 1878’de, Avrupa’ya bağlı bir gemide Ritty, geminin pervanesinin bir devrini tamamladığını gösteren makine gördü. Aynı tür teknolojiyi kullanan Ritty, satışlarını takip edebilecek bir makine icat edeceğine ikna oldu. Amerika Birleşik Devletleri’ne döndü ve ağabeyinin yardımıyla bir tamirci, ilk yazarkayı icat etti. Buluşunu 4 Kasım 1879’da piyasaya sürdü ve kasaya “Ritty’nin Kasiyeri” adını verdi. Ritty’nin makinesinde para çekmecesi yoktu. Bunun yerine, sadece satış sayısını ve her satışın miktarını kaydeden numaratörler vardı.

Yazar Kasayı Kim Buldu? Yazar Kasa Nasıl İcat Edildi?Buluşunu patent altına aldıktan sonra, Ritty Dayton’daki yazar kasaları üretmek için bir şirket kurdu. Ne yazık ki, Ritty’nin icadı diğer iş sahiplerinde fazla heves uyandırmadı ve Ritty’nin yeni şirketi hızla kapandı. Ritty sonunda patentini bir grup Ohio yatırımcıya sattı. Bunlar arasında, Ritty’nin icadını bir servete dönüştüren John Patterson da vardı. 1884 yılında Patterson Ulusal Kasa Sicil Şirketi’ni kurdu. Patentini sattıktan sonra, Ritty restoran işine girdi. Sonunda, kötü sağlık nedeniyle 1895 yılında emekli oldu. 29 Mart 1918’de Dayton’da öldü.

Yazar kasaların çoğunda tanıdık görünen bir yazı vardır ve bu da Ulusal Nakit Tescil Şirketi anlamına gelen NCR harfleridir. 1957’de bilgisayar pazarındaki teknolojik gelişmeler ile birlikte yazılımsal donanımlar yazar kazalara eklenerek kullanışları ve özellikleri arttırılmıştır.

Yazar: Osman Uçar

1 yorum
  1. Mehmetcan diyor

    Çelik kasa ve yazar kasa günümüzün vaz geçilmezi, bu kadar gelişebileceğini düşünmezdim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku