Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bir Dünya Markası: Coca Cola

0 399

Bir Dünya Markası: Coca ColaCoca Cola,

hafif gazlı içecek kategorisinde olan dünyanın en tanınmış markaları arasında yer alır. Söz konusu marka, ”The Coca Cola Company” adı altında patenti alınmış bir kurumdur. Tarihi incelendiğinde patent alınırken, kayda söz konusu ürünün bir ”ilaç” adı altında tescille konu olduğu görülür. Aslında Aspirin olarak da bilinen dünyaca ünlü ağrı kesicinin bir başka versiyonu olarak planlanıp piyasaya sürülen Coca Cola, ağrı kesici olarak kullanılmaktan çok günlük hayata geçiş yapan bir içeceğe dönüşmüştür.

Gazlı içeceklerin babası olarak da kabul edilen Coca Cola, doğduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde gündelik hayatın vazgeçilmezleri arasına girince, tüm dünyada da ilgi gören bir marka haline gelmiştir.İçinde bulundurduğu kafeinle ağrı kesici olarak kullanılması planlanan Coca Cola, resmi kayırlara göre yaklaşık 130 yıl önce hayatımıza girmiştir. Bu anlamda 8 Mayıs 1886 tarihinde piyasaya sürülen Coca Cola, Amerikan kültürü ve halkının en büyük figürlerinden birine dönüşmüştür. Zamanla bu marka, Amerika Birleşik Devletleri’yle özdeşleştirilmesi nedeniyle komünist ülkelerde ithalatı yasaklanmış bir ürün haline gelmiştir. Özellikle de Rusya ve Yugoslavya’da 1990’lara dek bu marka sadece efsane olarak dillere pelesenk olmuş bir ürünün ötesine geçememiştir. Ayrıca Coca Cola içtiği ya da bulundurduğu tespit edilen Sovyet ya da Yugoslav toprağında yaşayan biri ölüm cezasına dahi çarptırılabilmekte idi.

Bir Dünya Markası: Coca Cola19. yüzyılın sonlarına doğru John Pemberton tarafından bulunan Coca Cola, sonrasında yasal olarak el değiştirmiştir. John Pemberton, Coca Cola markasını Asa Griggs Candler’a satmıştır. Bu el değiştirme doğal olarak Coca Cola markasının tarihini de baştan yazan en önemli hamle olmuştur. Özellikle Candler tarafından pazarda geliştirilen sıradışı taktikler, Coca Cola için ilham verici olmuştur. Halen formülü şirket sırrı olarak gizli tutulan Coca Cola, bu sayede de belki, daha da ilgi çekici bir hale gelmiştir. Coca Cola, kısas bir sürede bütün dünyaya yayılan bir marka olmuş ve de birçok ulusal ve uluslararası restoran zinciri ile resmi olarak anlaşmalar yapılmıştır. Bu da markanın daha da büyümesine vesile olmuştur.

Coca Cola, günümüzde çok sayıda farklı türe sahip içecek üretmektedir. Bunlar arasında Coca Cola Diyet, Zero, Free gibi birçok türler de üretilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde halen en çok tercih edilen gazlı içecek olan Coca Cola, diğer rakiplerine çok ciddi bir fark atmıştır.

Bir Dünya Markası: Coca ColaDünya üzerinde tanınan markalar arasında bir kıyas yapıldığında Coca Cola, istatistiki verilere göre Apple ve Google sonrasında gelen en tanınmış üçüncü marka olarak dikkati çekmektedir. Coca Cola, günümüz dünyasında 200’den fazla ülkede pazar payı bulunan çok büyük bir küresel markadır.Her gün 1,8 milyar içeceğin piyasaya sürüldüğü Coca Cola şirketi, bu anlamda dünyada eşi benzeri olmayan bir gıda ürünü olarak kayıtlara geçmiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku