Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gebelikte Kabızlık Neden Olur ?

0 114

Gebelikte Kabızlık Neden Olur ?Gebelik dönemi heyecanlı ve güzel bir dönemdir. Ama beraberinde çeşitli sağlık sorunlarını da getirir. Bunlardan biri de kabızlık sorunudur. Kabızlık, bağırsak sistemindeki bozukluktur. Bazı kişiler kabızlığa daha müsaittir. Aslında kabızlık hamile bayanlar dışında da giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Bunun sebebi olarak da yaşam koşulları ve yenilen katı yiyecekler denilebilir. Hamilelik döneminde hormonal değişikler, rahmin bağırsaklara olan baskısı kabızlığa sebep olabilir. Bu durum karşısında hamile bayanlar daha çok strese girmektedir. Hamile bayanlar kabızlık için ilaç kullanmamaya çalışmalıdır. Çünkü hamilelikte ilaç kullanımı doktor kontrolü altında olmalıdır. Uzun süren kabızlık için çeşitli tedaviler uygulanmalıdır. Gayta uzun süre bağırsaklarda kaldığında daha da sertleşir ve dışarıya çıkması çok daha zor olur. Müshil ilaçları da ishale sebep olur. Bu da elektrolit kaybını ortaya çıkarır. Kabızlıkla baş edilmez ise zamanla yerleşir. Çünkü ıkınma ile birlikte sinirler hasar görür ve bağırsaklar tembelleşir. Ayrıca kahve, çay, kola gibi içecekler; muz, haşlanmış patates gibi yiyecekler de kabızlığa yol açabilir.
Hamilelikte kabızlıkla baş etmenin en doğru yolu beslenme düzeni oluşturmak, egzersiz yapmaktır. Hamile bayan her gün aynı saatte tuvalete çıkmaya çalışmalıdır. Bol su içilmelidir. Günlük su ihtiyacı olan 2 litreye yakın su mutlaka tüketilmelidir.

Gebelikte Kabızlık Neden Olur ?Kabızlık Sorunu Yaşayan Hamile Bayan Neler Yapmalı ;
1- Lifli gıdalar tüketmelidir.
2- Kuru kayısı, kuru incir kuru erik yemeli ya da bu meyvelerin kompostolarını içmelidir.
3- Yürüyüş yapmalıdır. Gebeliğin haftasına göre yavaş ya da orta tempoda yürünmelidir. Hızlı yürümek kasıklarda ağrıya sebep olabilir.
4- Stresten uzak durulmalıdır.
5- Her hafta düzenli olarak kuru baklagil ve sebze tüketmelidir.
6- Taze meyveler yoğurtla karıştırılarak tüketilmelidir.
7- Egzersiz yapılmalıdır. Hamilelerin yapabileceği hareketler yapılmalıdır. Hamileliği olumsuz etkileyecek hareketler kesinlikle yapılmamalıdır. Bunun için profesyonel bir yardım almak gerekebilir.
8- Düzenli ve sağlıklı beslenilmelidir.
9- Beslenme düzeni oluşturulurken anne de şeker hastalığının olup olmaması önemlidir. Çünkü bazı yiyecekler kandaki şeker oranını yükseltebilir.

Gebelikte Kabızlık Neden Olur ?Hamile bayanların en büyük sorunu fazla iştahlı olmalarıdır. Bebeğin beslenmesi ile annenin çok yemesinin bir bağlantısı yoktur. Annenin sağlıklı ve düzenli beslenmesi yeterlidir. Hamilelikte çok kilo alan bir annenin bebeği ile hamilelikte az kilo alan annenin bebeğinin kilosu arasında çok fazla kilo farkı olmaz. Önemli olan dengeli beslenmektir. Anne adayı hamile kalmadan önce kendi metobalizmasını tanımalıdır. Hangi yiyeceklerin vücuduna nasıl bir etkisi olduğunu bilirse hamilelik döneminde daha rahat eder. Tüm hamileler, hamilelik süreçlerinin başından sonuna kadar sağlık kuruluşlarının kontrolü altındadır. Karşılaştıkları tüm sorunları da mutlaka bu kuruluşlara danışmalı ve kontrollü bir şekilde gebeliğini sürdürmelidir. Kulaktan dolma bilgilerle sağlık problemleri çözülmeye çalışılmamalıdır. Gebelikte çok hassas olunması gerekir. Bir bedende iki can vardır. Ve bu canların sağlıklı olması gerekir

Yazar: Serpil Altunyay

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku