Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kıbrıs Türk Hava Yolları Nasıl Bir Şirkettir ?

0 356

Kıbrıs Türk Hava Yolları Nasıl Bir Şirkettir ?Kıbrıs Türk Hava Yolları, sadece Türkiye tarafından tanınan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletinin sivil havacılık siciline kayıtlı ticari yolcu taşımacılığı yapan bir havayolu şirketidir. Ülkenin Türkiye dışında hiçbir devlet tarafından tanınmıyor olması, bu ülkeye çok ciddi bir ambargoyu da beraberinde getirmiştir. Ülkenin uluslararası anlamda herhangi bir sözleşme akdetme yetkisinin bulunmaması, ülkeyi sadece Türkiye ile ticari ilişki kurmaya mecbur bırakmıştır. Türkiye de 1974 yılında ”Kıbrıs Barış Harekatı” parolasıyla girdiği bu topraklara huzur getirmiştir. Birçok alanda kendi kendine yetebilen bir ülke olmayı başaramayan Kıbrıs, mecburen Türkiye ile yakın ilişkiler kurmak zorunda kalmıştır. Bunlar arasında en önemli olanlardan biri de Kıbrıs Türk Hava Yolları iştirakidir. 1974 yılından beri Kıbrıs’ın parçalı yapısı gereği, Rum tarafıyla herhangi bir münasebet kurmayan Kıbrıs Türk tarafı, turizmle ile alakalı birçok tesise sahip olmasına karşın ulusal bir havayoluna sahip değildi. Bu eksikliği de Kıbrıs Türk Hava Yolları aracılığı ile gidermeye çalışan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bunu kısmen de olsa başarmıştır.

Kıbrıs Türk Hava Yolları Nasıl Bir Şirkettir ?Uzun yıllar ulusal bayrak taşıyıcısı ve doğal olarak da milli havayolu bulunmayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 2011 yılında uzun yıllar hayalini kurduğu ulusal havayolu fikrini nihayetinde hayata geçirmeyi başarmıştır. Resmi olarak 18 Ocak 2011 tarihinde kurulan Kıbrıs Türk Hava Yolları, bu tarihle beraber adanın en önemli havayolu şirketlerinden biri haline gelmiştir. Bu adımın atılmasında şüphesiz ki, Türk Hava Yolları’nın son derece büyük bir rol oynadığı göz ardı edilemez. Ülkenin ve de başkent Lefkoşa’nın en önde gelen ve aynı zamanda da tek hava meydanı olan Ercan Havalimanı, Kıbrıs Türk Hava Yolları’na ev sahipliği yapmaktadır.

Kıbrıs Türk Hava Yolları Nasıl Bir Şirkettir ?Resmi kayıtlara göre Kıbrıs Türk Hava Yollarının yüzde 60’lık hissesi özel sektörün elinde bulunur. Geriye kalan yüzde 40’lık kısım ise 30’luk oranla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin, 10’luk oranla ise Türk Hava Yolları arasında paylaştırılmıştır. Her ne kadar uluslararası tanınırlığı olmasa da Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bu havayolu şirketi ile beraber Avrupa’ya uçuş düzenlemeye başlamış ve de klasik devletler gibi muamele görmüştür.

Kıbrıs Türk Hava Yolları, 2011 yılında kurulduğunda sadece 15 milyon Amerikan doları ile bu sektöre giriş yapmıştı. Ancak şirket sonrasında hızlı bir ivmelenme yaşayarak daha da büyüyeceğini göstermiştir. Şirketin filosunda şimdilik sadece 3 adet ticari yolcu uçağı bulunur. Bu uçaklarla 11 adet destinasyona tarifeli sefer düzenleyen Kıbrıs Türk Hava Yolları, İngiltere’ye de uçuş düzenlemektedir. Londra’nın Stansted Havalimanı’na uçuş gerçekleştiren Kıbrıs Türk Hava Yolları, böylece Birleşik Krallık ile bağlantısı olan Türklere de yol açmış ve de ulaşım kolaylığı sağlamıştır. Kıbrıs Türk Hava Yolları, Türkiye’ye de tarifeli seferler düzenler. Bunlar arasında İzmir ve İstanbul gibi önemli şehirler de bulunur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku