Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Küresel Bir Marka: Texaco

0 291

Küresel Bir Marka: TexacoTexaco ya da resmi adıyla ”The Texas Company”, Kuzey Amerika kıtası ülkeleri arasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyaca ünlü petrol tedarikçilerindendir. Dünyanın en eski petrol üreticilerinden biri olan Texaco, adını Amerika’nın önde gelen petrol yataklarına sahip eyaleti Texas’tan alır. Bu eyalet, Amerika Birleşik Devletleri sınırları dahilinde yer alan en büyük petrol rezervlerine sahiptir. Eyaletin sınırları dahilinde bulunan birçok önemli şehir bu amaca hizmet eder ve de ülkenin petrollerinin bir kısmını iç piyasaya dağıtır. Texaco desek de aslında bu marka, 2001 yılından beri Chevron Ortaklığı ile birleşmiştir. Hollandalı dünyaca ünlü Shell markası ile de çalışmış olan bu firma, petrol endüstrisinde geldiği noktayı çok açık bir şekilde ortaya koyar. Daha önce de dediğimiz gibi dünyanın en eski petrol şirketlerinden biri olan Texaco, 1901 yılında Texas’ın Beaumont şehrinde Joseph S. Cullian, Walter Benona Sharp, Thomas J. Donoghue ve Arnold Schlaet tarafından kurulmuştur. Kurulduğu zamanki adı ”Texas Fuel Company” olan bu şirket, günümüze dek ayakta kalmayı başarmış ve de ülke pazarındaki payı ile dünya çapında bir şöhrete sahip olmuştur.

Küresel Bir Marka: TexacoKurulduğu 1901 ile 2001 yılları arasında tam 100 yıl ya da başka bir ifadeyle bir asır boyunca bağımsız bir şirket olarak faaliyet gösteren Texaco, 2001 yılında başka bir şirketle birleşmiş ve de bu şirketin alt markası olmuştur. Bu şirket Chevron Ortaklığı’dır. Günümüzde bu marka altında kendi markasını koruyarak yaşamayı başaran Texaco, endüstrinin petrol ve de likitgaz alanında faaliyet gösterir. Kurulduğu tarihten bugüne dek 115 yılı aşan bir geçmişe sahip bu şirket kurulduğu yer olan Texas’ın yerine merkezini diğer bir Amerikan eyaleti olan California sınırları dahilinde yer alan San Ramon’da bulundurur. Aslında Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaletine de hizmet götüren bu marka, bunun yanı sıra dış pazarda da kendisine çok ciddi bir pazar bulmuştur.Tarih boyunca Amerikan petrol endüstrisinin en büyük gücü olarak son derece dikkat çekici bir grafik yakalamış olan Texaco, gerek petrol krizleri gerekse de diğer birçok Amerikan buhranında da yapıcı bir rol oynamıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük markalarından olan Texaco, Avrupa’da da kendisine yer bulmuştur. Özellikle de kıta Avrupa’sından ayrılan Birleşik Krallık’ta Texaco markasına rastlamak sizi hiç şaşırtmasın.

Bu marka, ülkenin en önde gelen petrol tedarikçilerinden biri haline gelmiştir. Son derece küresel bir güç haline gelen Texaco, aslında bunun bir kısmını da yürüttüğü akılcı politikalara borçlu; bunun nedeni şüphesiz ki, Amerikan endüstrisinde var olmanın en önemli kuralı reklamdır. Texaco markası, ülkenin en önde gelen ki bunlar arasında NASCAR, Dünya Ralli Şampiyonası gibi organizasyonlarda sponsor olarak görev almıştır.

Küresel Bir Marka: TexacoAyrıca Hollywood’un da bunda hatırı sayılır bir payı olduğunu da söyleyebiliriz. Görüldüğü gibi birçok alanda kendisine hatırı sayılır bir yer bulan Texaco, öyle ki kendi organizasyonunu dahi gerçekleştirmiştir. Texaco Kupası adı altında bunu gerçekleştiren şirket, sıradışı bir futbol turnuvasına imza atmıştır. Bu turnuva, 1984 ile 1998 yılları arasında gerçekleştirilmiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.