Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kurum Kültürünün Oluşumu

0 428

Kültür kavramı her toplum ve millet için önem arz eden kavramlardan biridir. Bu nedenle kültür kavramı bir çok bilim insanı tarafından incelenmiş ve birçok tanım ortaya konulmuştur. Kültür bir milletin geçmişten gelen gelenek, görenek , aile ilişkileri, arkadaşlık ilişkileri ve özel günleri kapsayan geniş bir kavramdır. Kültür geçmiş yıllardan gelecek kuşaklara kalan mirastır. Toplumlar kültürleri sayesinde ayakta kalır ve uzun süre varlığını devam ettirebilmektedir. Kültür kavramını inceleyen bilim insanları ilkel toplumlardan başlayarak araştırmalarını sürdürmüştür.
Kültür toplumu oluşturan bireyler tarafından ortaya konulan maddi ve manevi değerlerinin tamamını kapsamaktadır. Kültür bireyler tarafından oluşturulmakta ve yine bireyler tarafından gelecek nesillere aktarılmaktadır. Kültürün kuşaklara ötesine aktarılması da o toplumda yaşayan bireyler sayesinde olmaktadır.
Kültür kavramının içeriği toplumdan topluma değişmektedir. Yaşam biçimlerine göre değişen kültür kavramının bütün toplumlardaki ortak yönü toplumu bir arada tutması ve bireyler tarafından ortaya konulmasıdır.
Kurum kültürü ise belli bir kurum da geçerli olan ve o kurumda çalışan bireyleri bir arada tutan ortak hedef ve amaç belirleyen değerlerin tamamıdır. Kurum kültürü kurum da yer aslan bütün bireylerin ortak vizyon ve ortak misyonudur. Kurum için ortak hareket ederek kişisel duygu düşüncelerin bir tarafa bırakılmasıdır. Kurum kültürünün gelişmesi ve tam anlamıyla işler hale gelebilmesi için aidiyetlik duygusunun gelişmiş olması gerekmektedir. Kurum kültürünün oluşması ve bütün bireylerin kabul etmesi kurumum yönetim anlayışına bağlıdır. Kurum kültürü için öncelikle kurum yöneticinin belli bir vizyon ve misyon belirlemesi gerekmektedir.
Kurum kültürü kurum içerisindeki sürecin tamamını kapsamaktadır. Yanı kurumda işleyiş, hedefler, belli kalıplar, düşünceler, gün içerisinde yapılması gerekenler ve dikkat edilmesi gerekenler, teknoloji kullanımı ve bireyler arasındaki semboller kurum kültürünü oluşturan unsurlardan bazılarıdır. Kurum kültürü iş yerinin dışarıdaki bir görüntüsüdür. Kurumda çalışan bütün personellerin davranış kalıplarını göstermektedir.

Kurum Kültürünün OluşumuKurum Kültürünün Oluşumu

Kurum kültürünün oluşumu belli bir süreden sonra gerçekleşmektedir. Uzun ve karmaşık bir süreci kapsamaktadır. Kurum kültürünün oluşmasında yöneticiler büyük bir önem arz etmektedir. Yöneticinin personel ile olan ilişkisi kurum çalışanlarına yüklediği anlam önemlidir.
Kurum kültürü oluşum acısından kendiliğinden olabileceği gibi süreç içerisinde de bireyler tarafından oluşturulabilmektedir. Dış yönlendiriciler olmadan kurum kültürünün kendiliğinden oluşması personellerin inanç ve değerleri belirleyici olmaktadır. Kurum kültürünün oluşmasında personel etkili olunca personelin kuruma bağlılığı da artmaktadır. Bu sayede verimlilik ve çalışanların mutluluğu da de artmaktadır.
Kurum kültürünün oluşturulmasında etkili olan bireyler kurum kültürünün devam etmesinde de etkilidir. Kurum kültürünün oluşması için çalışanların belli bir süre bir arada çalışması gerekmektedir. Çalışma süresinin uzunluğu kurum kültürünün devamlılığı için de çok önemlidir.

Yazar: Nalan Solmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku