Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir?

0 120

Lavanta yağının kokusu çok güzeldir. İnsan ruhunu dinlendirir ve ferahlatır. Bu yüzden özellikle temizlik malzemelerinde ve kozmetik ürünlerde çok kullanılır. Lavanta yağının kokusu dışında bir çok alanda da faydaları vardır.
1- Saça ve Cilde Faydası
Bu yağ uçucu yağlar arasındadır. Alerjen etkisi olabilir. Bunun için cilde ve saça temas ettirmeden önce cildin küçük bir yerinde denemek ve bir müddet beklemek gerekir. Ciltte kızarıklık olursa kullanmamak gerekir.
Sivilce ve Akne için Kullanıma
Lavanta yağının içindeki antiseptik ve antienflamatuar özellikler sayesinde sivilce ve akne tedavisinde kullanılabilecek doğal bir yöntemdir. Bir pamuğa damlatılan lavanta yağı sivilce veya aknenin üzerine sürülebilir.

Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir?

Egzama
Egzama çok sık rastlanan cilt rahatsızlıklarından biridir. Egzamalı bölgeye yine temiz bir pamuğa damlatılan lavanta yağı sürülebilir. Böylece egzamalı bölgede bir rahatlama hissedilir.
Yanık Tedavisi
Ciltte meydana gelen yanık izleri için de lavanta yağı kullanılır. Yanık izi olan bölgeye sürülür ve zamanla yanık izinin azaldığı gözlemlenir.
Cilt Yenilenmesi
Deri vücudun en büyük organıdır. Bu organa iyi bakılması gerekir. Cildin nemli tutulması gerekir. Cilt kurursa yaşlanma etkileri artar. Lavanta yağı cildin yenilenmesini ve taze kalmasını sağlar.
Saç Dökülmesi, Kepek
Saça masaj şeklinde düzenli olarak temas ettirilen lavanta yağı saç derisindeki kan dolaşımını artırır ve saçın dökülmesine engel olur. Aynı zamanda saçkırana da engel olur. Kepeğin azalmasını sağlar.

Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir?

2- Ruh Sağlığına Faydaları:
Kaygı ve Stres
Zamanın en önemli problemlerinden biri ruh sağlığıdır. Ruh sağlığı için de lavanta yağından faydalanılır. Bu yağ ile masaj yapılır. Hem kokunun ferahlatıcı etkisi hem de sinirlere yapılan uyarı vücudun rahatlamasını sağlar. Kas ve ekle ağrılarını hafifletir. Migren gibi baş ağrılarına iyi gelir. Kan dolaşımının olağan durumda olmasını sağlar.
Uyku
Sağlıklı bir uyku sayesinde beden kadar ruhun da zinde olmasını sağlar. Lavanta yağının uyku getirici özelliği eski çağlardan beri kullanılan bir yöntemdir. Özellikle yatak odalarında küçük bir bardağa birkaç damla lavanta yağı hem solunum yollarının açılmasını hem kokusu ile ruhu rahatlatır hem de daha rahat uykuya geçilmesini sağlar.
Lavanta yağı hem ruh hem de beden sağlığına birçok katkısı olduğu gibi sık ve kontrolsüz kullanıldığında zararlı olabilir. Bunun için nasıl kullanılması gerektiği doğru öğrenilmeli ve ona göre kullanılmalıdır.
Lavanta yağına aktarlardan ve eczanelerden ulaşmak mümkündür.

Kaynakça:

Lavanta Yağı Neye İyi Gelir? Lavanta Yağının Cilde ve Saça Faydaları – Cilt Güzellik (ciltguzellik.com)

Yazar: Serpil ALTUNYAY

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.