Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Linus Pauling Kimdir?

0 395

Linus Pauling Kimdir?Linus Pauling, 28 Şubat 1901 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Oregon eyaletinin Portland şehrinde dünyaya gelmiştir. Eczacı olan Herman Henry William Pauling ve Lucy Isabelle Pauling tarafından doğan üç çocuktan birincisiydi.

Linus utangaç fakat meraklı bir çocuktu. Ormanda gezinirken böcekler ve solucanlar toplardı. Sürekli okurdu. Bilime olan ilgisi, arkadaşı Lloyd Jeffress’in dilbilgisi okulu yıllarında teşvik edildi. Jeffress, küçük bir kimya laboratuarını yatak odasının bir köşesine kurmuştu ve burada basit deneyler gerçekleştiriyordu. Pauling’in bu deneyler ilgisini çekti ve bir kimya mühendisi olmaya karar verdi.

Babası, Linus dokuz yaşındayken 1910 yılında öldü. Linus babasının vefatından sonra annesiyle kız kardeşlerine bakmak için birçok iş de çalıştı. Bu dönemde deney çalışmalarını aralıklı da olsa sürdürmeyi başardı. Dedesinin güvenlik görevlisi olarak çalıştığı kapatılmış metal hurda fabrikasından temin ettiği metallerle deneylerini yapıyordu. 1917 yılında Pauling, Oregon’daki Tarım Üniversitesi’ne girdi. Burada maddelerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin, atomların yapısının ve bunların oluşturduğu moleküllerle nasıl ilişkili olduğunu araştırdı.

Linus Pauling Kimdir?Pauling, üniversitede aynı zamanda kimya dersi veriyordu. Derste görüp aşık olduğu öğrencisi ve aynı zamanda arkadaşı olan Helen Miller ile 17 Haziran 1923’te evlendi ve daha sonra dört çocuğu oldu. Pauling, lisans diplomasını 5 Haziran 1922’de üniversiteden aldı. 1925 yılında kimya alanındaki çalışmaları adına doktorasını yaptı. 1930’da Pauling ve Corey, amino asitler ve küçük peptidlerin yapısını incelemeye başladılar. Amino asitler, protein oluşturan organik asitlerdir. Peptitler, iki veya daha fazla amino asitten oluşan bileşiklerdir. Pauling, 6 Nisan 1931’de bu konuyla ilgili ilk önemli makaleyi (“Kimyasal Bağların Doğası”) yayınladı ve Amerikan Kimya Topluluğu’nun Langmuir Ödülü’ne”otuz yıllık bir adam tarafından yapılan saf bilimdeki en dikkat çekici çalışma” layık görüldü.1939’da Pauling, Kimyanın Doğası ve Moleküllerin, Kristallerin Yapısı adlı kitabı yayınladı. Bu aktif çalışmaları ona 1954 Nobel Kimya ödülünü kazandırdı. 1963 yılında da dünyada ülkeler arası savaşa hayır kampanyaları kapsamında kendisine Nobel Barış Ödülü verilmiştir. Birleşmiş Milletlere akademisyenlerin imzaladığı dünyada daha fazla savaşa hayır bildirisini iletmiştir.

C vitamini üzerine yaptığı araştırmalar orta moleküler tıp biliminin kurulmasında yardımcı oldu. Pauling, 19 Ağustos 1994 yılında Kaliforniya’nın Big Sur şehrinde kanser sebebiyle öldü.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.