Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Marie M. Daly Kimdir?Kimyager, Bilim İnsanı (1921-2003)

0 146

Marie M. Daly Kimdir?Kimyager, Bilim İnsanı (1921-2003)Marie M. Daly Amerika Birleşik Devletleri’nde kimya alanında en iyi Ph D.’yi alan ilk Afrikalı-Amerikalı kadın olarak bilinir.

Marie M. Daly, 16 Nisan 1921’de Queens, New York’ta doğdu. Eğitim odaklı bir ailede yetiştirildi. Daly, BS ve MS’yi Queens College ve New York Üniversitesi’nde kimya alanında aldı. Doktoralarını tamamladıktan sonra Kolombiya’da doktorasını tamamlayan ilk Afrikalı-Amerikalı kadın oldu. 28 Ekim 2003’te New York’ta öldü.

Geleceğin kimyagerlerinden biri olacak Marie M. Daly, 16 Nisan 1921’de Queens, New York’ta doğdu. Öncü bilim insanı, doktora yapan ilk Afrikalı-Amerikalı kadındı. Amerika Birleşik Devletleri’nde kimya ve onun çığır açan araştırmaları, insan vücudunun nasıl çalıştığını açıklığa kavuşturdu.

Daly, eğitimin gücüne çok inanan bir aileden geldi. Babası Ivan C. Daly, Batı Hint Adaları’ndan genç bir adam olarak göç etmiş ve kimya eğitimi için Cornell Üniversitesi’ne kaydolmuştu. Ancak, para eksikliği önünü kapatmıştı ve üniversiteyi bırakmaya zorlanmıştı. Bunun yerine bir posta memuru olarak çalıştığı New York şehrine döndü.

Daly’nin annesi Helen, Washington DC’de büyüdü ve bir okur yazar aileden geliyordu. Helen kızı Daly ile uzun saatler geçirdi ve Marie’ye kitap sevgisini, özellikle de bilimi, bilim insanlarını ve bilimin merkez alanlarını sevdirdi.

*Yüksek öğretim

New York’taki tüm kızlardan oluşan bir kurum olan Hunter College Lisesi’nden mezun olduktan sonra, New York’ta Flushing’deki Queens Koleji’ne giderek para kazanmak için evde yaşamayı tercih etti.

Daly, 1942’de onur derecesiyle mezun oldu ve yüksek lisans için New York Üniversitesi’nde kimya alanına başladı. Daly çalışmalarını bitirirken zaman kaybetmedi. Yüksek lisansını sadece bir yıl içinde bitirdi ve 1944’te Kolombiya Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olarak çalışmaya başladı. Kendi hırsı ve zekasıyla adeta kendine yardım eden Daly, zamanlamayla daha da yardımcı oldu. II. Dünya Savaşı zirveye çıktı ve işverenler, deniz aşırı yollara savaşmak için gönderilen erkeklerin bıraktığı işleri doldurmak için kadın arıyorlardı. Ek olarak, Kolombiya’nın kimya programı, kariyeri boyunca kimyadaki kadınlar için yeni yollar alevlendirmeye yardım eden tanınmış bir bilim adamı olan Dr. Mary L. Caldwell tarafından yönetiliyordu.

Marie M. Daly Kimdir?Kimyager, Bilim İnsanı (1921-2003)Kolombiya’da Daly, vücudun kimyasallarının yiyecekleri sindirmeye nasıl yardım ettiğini inceleyerek laboratuvara gitti. Doktorasını bitirdi. Bilmeden doktora yapan ilk kadın Afrikalı Amerikalı olarak tarihe geçti. Amerika Birleşik Devletleri’nde, kimya alanında 1947 doktora yapmıştır. İnsan vücudunun karmaşık iç işleyişinden etkilenen Daly, 1948’de Amerikan Kanser Derneği’nden bir hibe aldı. Bu, Daly’nin vücutta proteinlerin nasıl inşa edildiğini inceleyeceği Rockefeller enstitüsünde yedi yıllık bir araştırma programının başlangıcıydı.

*Araştırmacı ve Aktivist

1955’te Daly, kalp krizlerinin nedenleri hakkında Dr. Quentin B. Deming ile yakın işbirliği yaparak Kolombiya’ya döndü. Albert Einstein Tıp Fakültesine taşınan ve çığır açan çalışmaları, yüksek kolesterol ve tıkanmış arterler arasındaki ilişkiyi açıkladı. Bu çalışma, gıdaların, diyetin kalbin ve dolaşım sisteminin sağlığını nasıl etkileyebileceğine dair yeni bir anlayış geliştirdi.

Einstein’daki araştırma çalışmalarına ek olarak, Daly ayrıca biyokimya dersleri de verdi. Kendi kariyer yolunun önemini göz önünde bulunduran Daly, tıp fakültelerine ve lisansüstü bilim programlarına kayıtlı öğrencileri bilime karşı meraklandırmak ve onlara birşeyler öğretmek için çaba sarf etti. 1988 yılında, Queens Koleji’nde fen eğitimi almak isteyen azınlık öğrencileri için babasının onuruna bir burs kazanmıştır.

Daly, 1986’da Albert Einstein Koleji’nden emekli oldu. Pek çok onur ödülü kazandı. Phi Beta Kappa’ya ve Amerikan Bilim İlerleme Derneği’ne üye olarak dahil edildi. 1961’de Vincent Clark’la evlenen ve evlilik sebebiyle soy ismi değişen Marie’nin yeni ismi Maynard Daly Clark olmuştur. 28 Ekim 2003’te New York’ta ölmüştür.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku