Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cyprua Airlines Nasıldır?

0 143

Cyprua Airlines Nasıldır?I. Dünya Savaşı öncesinde ”hasta adam” olarak lanse edilen Osmanlı İmparatorluğu’nun himayesinde olan Kıbrıs adasını gözüne kestiren İngiltere, Osmanlı’ya yardım etmesi karşılığında Kıbrıs’ın tamamına el koymuştur. Aslında Birleşik Krallık Kıbrıs’ı zorla almamış ancak Osmanlı İmparatorluğu’nun bu durumundan istifade etmiştir. Birleşik Krallık mandası olan bu topraklar sonrasında bağımsız bir Kıbrıs Cumhuriyeti haline gelmiştir. Ancak bu bağımsızlık Rumların gözetiminde kurulmuştur. Aslında burası artık bir Rum devleti haline gelmiştir. Nüfus çoğunluğu ve de hukuki üstünlüğü elinde bulunduran Rumlar Kıbrıs Türklerine çok büyük zulümler yapmıştır. Bu zulümler üzerine 1974 yılında Türkiye adayı işgal ederek Kıbrıslı Türkleri güvence altında tutacak bir bölge kurmuştur. Bu bölgeye günümüzde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti denmektedir. Ancak adanın geri kalanı ise bizim bizzat hukuki olarak yok saydığımız ve de Kıbrıs Rum Yönetimi olarak adlandırdığımız uluslararası hukuki ehliyeti bulunan Kıbrıs Cumhuriyeti’ne aittir. Kıbrıs Cumhuriyeti, bir Avrupa Birliği üyesidir ve de uluslararası anlamda adanın tamamına sahip görünen bir egemen devlettir. Başka bir ifade ile bizim Rum Yünetimi olarak adlandırdığımız Kıbrıs, de jure iken, Kuzey Kıbrıs uluslararası anlamda defacto bir devlettir.

Kıbrıs hakkında kısaca bilgi verdikten sonra Kıbrıs’ın havacılık alanında nelere sahip olduğuna bakalım. Kıbrıs Havayolları ki bu bizim Kuzey Kıbrıs Türk Hava Yolları’ndan ayrı ver da farklıdır, Kıbrıs’ın en büyük ve de en popüler havayolu şirketidir. Ülkenin bayrak taşıyıcı havayollarından biri olan Kıbrıs Havayolları, resmi olarak Eylül 1947 tarihinde kurulmuş bir şirkettir.

Cyprua Airlines Nasıldır?Kurulduğu dönemle beraber ülkenin en önemli ticari markalarından biri haline gelen Kıbrıs Havayolları, topraklarında Rumların ve de Türklerin yaşadığı Kıbrıs adasının dünya ile bağlantısını sağlayan bir şirket haline gelmiştir. Bu anlamda son derece önemli bir görevi olan Kıbrıs Havayolları, Larnaca’da bulunan Larnaca Uluslararası Havalimanı’nda uçak filosunu bulundurmakta idi. Uçak filosunu bulundurduğu bu bölümün dışında ayrıca da şirket merkezini de yine bu hava meydanında bulunduran Kıbrıs Havayolları, ilk olarak 18 Nisan 1948 tarihinden resmi olarak tarifeli sefer düzenlemiştir. Kıbrıs adasının, Avrupa Birliği ülkeleri ve de Rusya ile bağlantısını sağlayan Kıbrıs Havayolları, ayrıca Ortadoğu coğrafyasına da tarifeli seferler düzenlemiştir.

Bünyesinde bulundurduğu uçak sayısı 7 olan Kıbrıs Havayolları, 13 adet farklı destinasyona da tarifeli seferler düzenlerdi. Her ne kadar Kıbrıs için son derece önemli olsa da Kıbrıs Havayolları, mali sıkıntılarla boğuşmuş ve de bunların üstesinden gelememiştir. Resmi olarak 30 Ocak 2015 tarihinde faaliyetlerine son verdiğini açıklayan Kıbrıs Havayolları, bu anlamda iflas eden havayolu şirketleri arasındaki yerini almıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku