Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Continental Airlines Nasıldır?

0 302

Continental Airlines Nasıldır?Continental Airlines, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin sivil havacılık siciline kayıtlı olup, ticari yolcu taşımacılığı hizmeti veren bir havayolu şirketidir. Ülkenin en önde gelen havayolu şirketlerinin başını çeken Continental Airlines American Airlines, Delta Airlines ve de United Airlines sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük havayolu şirketi olarak bilinir. Şirket aynı zamanda Birleşik Devletler’in en eski ve de en köklü havayolu taşımacılığı yapan firmalarındandır. Ülkenin en önde gelen eyaletlerinden Texas’ta bulunan Continental Airlines şirket merkezi, burada yönetilmektedir. Texas eyaleti sınırları dahilinde yer alan ve de gerek eyalet gerekse de ülke için oldukça kritik olan Houston şehrinde bulunan Continental Airlines, çok büyük bir kurum olup, birçok havayolu şirketi ile de ortaklık yürütmektedir. Daha önce de dediğimiz gibi Amerika Birleşik Devletleri’nin aktif olarak faaliyet gösteren en eski havayolu şirketlerinden biri olan Continental Airlines, resmi olarak 1934 yılında Texas’ın El Paso şehrinde kurulmuştur. Kurulduğu dönemde adı başka bir şekilde ifade edilen bu havayolu, kayıtlara Varney Speed Lines olarak geçmiştir. Ancak sonra bu isim 1937 yılına gelindiği vakit, Continental Airlines olarak değiştirilmiştir.

Bu isim değişikliği ile beraber ülkenin en önde gelen şirketlerinden biri haline dönüşen bu havayolu şirketi, bir küresel marka olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri iç pazarı ve de dış pazarında çok önemli bir paya sahip olmuş olan Continental Airlines, uzun yıllar son derece çetin bir rekabet yürütmüştür. Ancak 2000 yılına gelindiğinde şirket ciddi bir suçlama ile karşı karşıya kalmıştır.

Continental Airlines Nasıldır?2000 yılında Avrupa Birliği’nin kurucu üye ülkeleri arasında yer alan Fransa‘nın başkenti Paris’te bir uçak kazasına adı karışan bu şirket ciddi anlamda zor günler geçirmiştir. Continental Airlines bünyesinde bulunan bir ticari yolcu uçağı Paris’in Charles De Gaulle Havalimanı’ndan kalkış yaptıktan kısa bir süre sonra aynı pist bir Air France süpersonik uçağı olan Concorde tarafından kullanılmıştır.

Continental Airlines‘tan düşen bir metal levha piste kalmış ve bu da Concorde ait lastiklerden biri parçalamış, parçalanan lastik parçası da Air France uçağının yakıt kısmına çok yüksek bir basınça çarpmış bu da yakıtın içerde çok yoğun bir şekilde basınca maruz kalması sonucunu doğurmuş ve de uçağın motorları alev almıştır.

Continental Airlines Nasıldır?Kalkıştan çok kısa bir süre sonra Concorde uçağı Paris’in sınırları dahilinde yer alan bir otelin üzerine çakılmıştır. Bu kaza sonrasında uçakta bulunan tüm yolcular ve de mürettebat yaşamını yitirmiştir. Ayrıca otelde bulunan 2 kişi de hayatını kaybetmiştir.

Kaza sonrasında Continental Airlines kısmen suçlu bulunmuştur. 2012 yılında Continental Airlines, United Airlines tarafından satın alınmıştır. Bu birleşme ile beraber Continental Airlines bünyesinde bulunan 348 uçak ki buna Continental Airlines’ın sahibi olduğu diğer şirketlerde yer alan uçaklar dahil değildir, United Airlines’a dahil olmuştur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.