Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Longan Meyvesi Nedir, Bileşenleri ve Geleneksel Kullanımı Nelerdir?

0 311

Çin ve Vietnam gibi Asya ülkelerinde, çukurdaki beyaz göz şeklindeki işaret nedeniyle longan (Euphoria Longan) genellikle Ejderhanın Gözü olarak adlandırılmaktadır, çünkü gerçek bir göz küresi görünümü vermektedir. Ve isimlendirildiği efsanevi yaratık gibi, longan meyvesi sağlıklı faydaları nedeniyle büyülü olarak da adlandırılmıştır.
Longan, soapberry ailesinden yaprak dökmeyen bir ağacı ifade etmektedir, aynı zaman da Çin ve Hindistan’a özgüdür günümüzde ise Güneydoğu Asya’nın her yerinde yetiştirilmektedir. Bu ağaç orta boyludur ve mantar şeklinde bir kabuk ve yuvarlağımsı bir taç ile 20 ila 23 feet yüksekliğe kadar yetişebilmektedir. Yaprakları parlak koyu yeşil, kösele bir dokuya ve sivri uçlara sahiptir. Ancak bu bitkinin gözdesi meyvesidir. Longan meyveleri kırılgan, küçük, yuvarlak, soluk kahverengi bir deriye (perikarp denir), hassas, beyazımsı, neredeyse şeffaf bir ete ve merkezinde küçük bir kahverengi veya siyah tohuma sahiptir. Bununla birlikte meyveler zeytinlerden biraz daha büyüktür. Bazı kişiler longan ve lychee arasında çok fazla ayrım olmadığını düşünmektedirler, ancak bunların iki farklı bitki türü olduğu bilinmelidir. Yine de yakından ilişkilidirler ve longan’a genellikle lychee’nin küçük kardeşi denmektedir. Aynı zamanda rambutan (eksi dikenli kırmızı deri) ile de ilgilidir. Buna ek olarak longan meyvesinin eti lezzetli ve suludur. Longan ağaçları, sonbaharın kuru olduğu ve kışın donma olmadığı tropikal havaya sahip bölgelerde en iyi şekilde yetişmektedir. Ağaçlar bir besin kaynağı olarak yetiştirilir, ancak soğuk bölgelerde, genellikle sadece süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir, çünkü düşük sıcaklıklarda meyve verme olasılığı düşüktür.

Longan Meyvesi Nedir, Bileşenleri ve Geleneksel Kullanımı Nelerdir?Geleneksel Kullanımlar

Longan (Dimocarpus Longan) Çin, Hindistan, Tayland ve diğer birçok Asya ülkesinde yetiştirilen bir meyvedir. Lychee gibi meyvelerle aynı aileye (soapberry) aittir. Longan meyvesi Geleneksel Çin Tıbbında (TCM) olduğu gibi, sindirimi iyileştirmek, sinir ağrısını hafifletmek, ateşi azaltmak, parazitleri temizlemek, uykuya yardımcı olarak ve hatta yılan zehrine karşı bir panzehir olarak kullanılmaktadır. Meyve soyulduğunda göz küresine benzemektedir ve bu da ona Çince ejderhanın gözü adını kazandırmıştır. Longan meyveleri, çiçekleri ve tohumları geleneksel ilaçları hazırlamak için kullanılmaktadır. Longan çiçekleri bitki pazarlarında satılmaktadır, meyveli bir aroması vardır ve Tayvan’da bir infüzyon hazırlamak için kullanılmaktadır. Kurutulmuş longan tohumlarının tozu geleneksel olarak kanamayı azaltmak, şişmiş lenf bezlerini rahatlatmak ve egzamayı yatıştırmak için kullanılmaktadır.
Longan meyvesi egzotik, ferahlık veren etli ve popüler bir meyvedir. Bu talep sayesinde artık Çin’de büyük miktarlarda üretilmektedir. Longan meyvesinden elde edilen şarap, TCM’de çeşitli rahatsızlıklar için kullanılan bir fonksiyonel gıda olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, longan takviyeleri FDA tarafından tıbbi kullanım için onaylanmamıştır ve takviyeler genellikle sağlam klinik araştırmalardan yoksundur.

Longan Meyvesi Nedir, Bileşenleri ve Geleneksel Kullanımı Nelerdir?Aktif Bileşikler ve Mekanizmalar

Longan çiçekleri, tohumları, posası ve tüm meyvesi, çoğu hala anlaşılamayan, biyoaktif bileşiklerin benzersiz bir kombinasyonunu içermektedir. Çiçekleri ve tohumları antioksidanlar olan polifenoller açısından zengindir. Üzüm çekirdeği ekstresindeki ana aktif bileşikler olan proantosiyanidinleri içermektedir, kalp ve bağışıklık sağlığını desteklemek için araştırılmışlardır. Longan meyvesi, posası ve özleri bazı bileşikleri içermektedir. Bu bileşikler aşağıdaki gibidir:
• Elagik asit, quercetin ve kaempferol gibi antioksidanlar
• Bağışıklığı artırabilecek polisakkaritler
• Uyku ve rahatlamada adenosin. Ayrıca adenosin vücutta doğal olarak üretilmektedir ve restoratif derin uykuyu ( kafeinin karşısında)arttırdığı düşünülmektedir.
• Hayvanlarda biliş ve ruh halini arttırdığı düşünülen idrar
• Kilo kaybını destekleyen ve kalbi koruyan klorojenik asit
• Ana sakinleştirici ve rahatlatıcı nörotransmitter GABA
• C Vitamini
• Kan basıncını düşürmek için araştırılan Corilagin
Bununla birlikte bütün olarak, longan veya aktif bileşikleri ile birkaç klinik çalışma yapılmıştır. Bilim adamları, hamurun meyveden daha aktif bileşikler içerdiğini düşünmektedir, ancak bunlar üreticiye ve longan çeşidine bağlı olarak değişmektedir. Longan yaprağı ekstresi, daha az araştırılmış ve kullanılmış olmasına rağmen, olağandışı ve potansiyel olarak anti-enflamatuar şekere bağlı flavonoidler açısından zengin görünmektedir. Bu bileşiklerin ikisi yakın zamana kadar tamamen bilim tarafından bilinmemektedir ve henüz insanlarda incelenmemiştir.

Sınırlamalar ve Uyarılar

Lonanın etkilerini araştıran klinik çalışmalar eksiktir. Çalışmaların çoğu farelerde veya hücrelerde yapılmıştır. Sadece birkaç çalışma longan’ın Geleneksel Çin Tıbbında bitkisel bir kombinasyon olarak etkilerini incelemiştir. Meyve, küspe, tohum veya spesifik ekstreler gibi bitkinin farklı bölümlerine odaklanan çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Meyve çeşitleri, parçaları ve özleri, içerdikleri aktif bileşiklerin sayısında çok farklıdır.

Longan Yan Etkileri ve Güvenlik

İyi tasarlanmış klinik çalışmaların olmaması nedeniyle longan’ın güvenlik profilinin nispeten bilinmediği unutulmamalıdır. Açıklanan yan etkiler çok detaylı değildir ve kişinin ilaç veya takviye kullanımında yeni yan etkiler çıkabilir, poktora danışılması gerekir. Bazı kişiler longan’a alerjisi olabilmektedir. Bildirilen bir olguda, mango alerjisi ve astımı olan bir erkek, longan tükettikten sonra kaşıntı, kurdeşen ve şişlik yaşamıştır. Lychee, kişilerde kan şekerini önemli ölçüde azaltabilecek bileşikler içermektedir. Longan ile aynı aileye ait olan lychee ile ilgili birkaç tıbbi sorun bulunmaktadır. Ayrıca longan meyvesinin aynı etkilere sahip olup olmadığı bilinmemektedir. Anti-diyabet ilacı kullanılıyorsa takviye almadan önce uzman bir doktora danışmak özellikle önemlidir.

Longan Takviyesi

Longan Meyvesi Nedir, Bileşenleri ve Geleneksel Kullanımı Nelerdir?Doğal kaynaklar longan meyvesi Asya pazarlarında taze olarak satılmaktadır veya çoğunlukla Çin mağazalarında kurutulmuş meyve olarak satılmaktadır. Ayrıca tentür, kapsüller veya toz halinde de mevcuttur. Ekstraktlar çiçekler, meyveler veya tohumlardan yapılmaktadır. Çoğu takviye, longan’ın genellikle diğer bitkilerle birleştirildiği Geleneksel Çin Tıbbı preparatlarıdır. Bazı takviyelerde Long Yan Rou görmek mümkündür, bu longan için Çince adıdır.

Dozaj

Klinik çalışmaların eksikliği nedeniyle, uygun bir longan dozu belirlenmemiştir. Yapılan birkaç klinik çalışmada günde 6 g kurutulmuş posa kullanılmıştır. Tipik TCM dozu meyvenin 6-15 g/gün’dür.

Kaynakça:
mercola.com
draxe.com
slideshare.net
chineseherbshealing.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.