Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ölümcül Katrina Kasırgası

0 686

Ölümcül Katrina KasırgasıKatrina kasırgası, Amerika Birleşik Devletleri tarihinde yaşanmış ve kayda geçmiş en ölümcül afetler arasında kabul edilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin güney kısmında yer alan Luisiana eyaletine bağlı New Orleans bu kasırgadan en çok etkilenen şehir olmuştur. 2005 yılının Ağustos ayında gerçekleşen bu felaket, adeta bölgeyi tamamıyla yerle bir etmiştir. Ağustos ayının 27’sinde gerekli istihbarata sahip olan Birleşik Devletler Fırtına Merkezi, felaketin ne şiddete olacağına tam olarak kanaat getirememiştir. Aslında fırtınanın şiddeti ile ilgili verilere sahip olan Birleşik Devletler Fırtına Merkezi, New Orleans halkını uyarsa da bu uyarı halk üzerinde pek de fayda etmemiştir. Çünkü uyarıları duyan halkın birçoğunun bölgeden başka gidebileceği herhangi bir şehir ya da bölge yoktu ve birçoğu da bu yüzden yapılan tüm tahliye uyarılarına karşın olay yerinde kalmayı tercih etti. Ancak bu yapılmış en büyük hataydı.

27 Ağustos’ta öncelikle Karayipler açıklarından ilerleyip Birleşik Devletlerin bir diğer önemli eyaleti olan Florida’ya ulaşan Katrina kasırgası, burada gücünü yitirip kategori 3’e gerilemiştir. Ancak Florida’da yıkıma sebep olmuştur. Normal şartlar altında bir fırtına kasırgaya dönüşürse ve karaya ulaşırsa burada hız keser, Florida eyaletine ulaşan Katrina da aynı tepkiyi verse de Florida’nın batısında Meksika Körfezi yer almaktaydı ve kategori 3 kadar gerileyen Katrina burada tekrar okyanus suyuyla temas edince beklenmedik bir şekilde ivme artırmış ve New Orleans kıyılarına doğru yol almıştır. Bu arada kategori 3’ten önce 4’e sonra da 5’e yükselen Katrina artık en tehlikeli haliyle New Orleans’ı vurmaya doğru gidiyordu. Saatte hızı 250 ile 350km arasında değişiklik gösteren Katrina 29 Ağustos tarihinde New Orleans’a ulaştı ve şehri tamamen yıktı bu arada Meksika Körfezi’ni de adeta beraberinde getiren Katrina zaten deniz seviyesinde olan şehri sular altında bıraktı.

Geride kalanlar araçları dahi olmayan oldukça dar gelirli Amerikalılardı. Kasırgaya evlerinde yakalanan New Orleanslılar, ya fırtına tarafından ya da evlerine dolan su tarafından öldürüldüler. Kasırga o kadar etkili bir kara grafiği çizmekteydi ki şehrin tamamında etkili oldu. Şehirde yer alan evlerin yüzde 90’ı sular altında kaldı ya da kasırga tarafından yıkıldı. Kasırga gücünü yitirdiğinde ise, geride bıraktığı felaket apaçık gün yüzüne çıkmıştı. Şehir hayalet şehre dönmüş ve binlerce insan yaşamını ve sahip olduklarını yitirmişti. Kasırganın ülke ekonomisine maliyeti milyarlarca doları bulmuştu. Kasırganın ardından 12 yıl geçmiş olsa da New Orleans artık eski günlerinden çok uzakta ve giden birçok aile geri dönmemiştir. Şehirle ilgili ulusal seferberlik yapılsa da şehrin jeolojik konumu sebebiyle sahip olduğu potansiyel risk halen devam etmektedir. Her ne kadar ülke çapında bölge adına çeşitli önlemler alındığına yönelik haberler yapılsa da bölge halkı New Orleans’ı halen ciddi bir tehlike altında kabul etmektedir.

Kaynakça:
Deadly Hurricanes

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku