Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Valencia Nasıl Bir Şehirdir?

0 129

Valencia Nasıl Bir Şehirdir?Valencia, Avrupa Birliği’ne 1986 yılında resmi olarak tam üye olan İspanya’nın sınırları dahilinde yer alan bir şehirdir. Ülkenin en önemli yerleşim yerlerinden biri olarak gösterilen Valencia, İspanya’nın doğu hattında yer alır. Bir liman şehri olan Valencia, bu anlamda oldukça önemli bir konuma sahiptir. İspanya’nın kendisiyle aynı isimli Valencia bölgesinin başkenti olan bu şehir, iç işlerinde bağımsız dış işlerinde ise İspanya’nın bir parçası olarak bilinir. İspanya’nın en gözde yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen Valencia, ülkenin başkenti Madrid ve Barcelona sonrasında İspanya’nın en büyük şehri olarak kabul edilir. Bu anlamda ilk üç içersinde yer alan Valencia, şehri oldukça gelişmiş bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkar. İspanya’nın doğu hattında konumlanan Valencia, ülkenin en önemli liman şehirlerinden biridir. Ülkenin en büyük limanı olarak da bilinen Valencia Limanı, Avrupa çapında da oldukça önemli bir yere sahiptir. Akdeniz şehirleri arasında yer alan Valencia, son derece tarihi şehir planlamasıyla da dikkat çekicidir. Bu anlamda her yıl birçok yerli ve de yabancı ziyaretçiyi sınırları dahilinde ağırlayan Valencia, bölgenin en önde gelen turizm şehirlerinden biridir.

İspanya’nın iktisadi bağlamda dünyaya açılan en önemli liman şehirlerinden biri olan Valencia, bu anlamda ülke ekonomisine çok ciddi katkılar sunuyor olmasıyla da bilinir. Avrupa’nın en büyük 5’inci konteyner limanı olarak da bilinen Valencia Limanı, çok büyük bir ticaret hacmine sahip olmasıyla gerek bölge gerekse de ülke ekonomisine çok büyük bir katkı sunar. İspanya topraklarının en yoğun güneş alan şehirlerinden olan Valencia, konumu ile son derece stratejik bir lokasyon haline gelmiştir. Özellikle karadan Mallarca adasına geçiş bu şehir üzerinden çok yoğun bir trafik ile sağlanır. Bu şehirde düzenli olarak gerçekleştirilen tarifeli seferler bulunur. Bu tarifeli seferler sayesinde Valencia bir anlamda Mallorca’ya turist ihracatı yapar. Zaten kendi sınırları da son derece turistik olan Valencia, bu anlamda oldukça dikkat çekicidir. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Valencia, modern anlamda M.Ö. 138 yılında kurulmuş bir kenttir. Bu da şehrin ne kadar eski bir tarihe sahip olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Şehir ülkenin en kalabalık üç şehrinden biridir. Bu anlamda şehrin sınırları dahilinde yaşayan yerleşik insan sayısı 2,6 milyona kadar ulaşmaktadır. Ancak merkez olarak adlandırılan lokasyonda ise aşağı yukarı 810 bine yakın insan resmi olarak yerleşik pozisyonda yaşamaktadır.

Valencia Nasıl Bir Şehirdir?Ülkenin en önemli şehirlerinden biri olduğu için Valencia, birçok ulusal ve de uluslararası havayolu şirketinin de tarifeli seferler düzenlediği önemli limanlardan biridir. Bu anlamda bölgeye Türkiye üzerinden de ulaşmanız mümkündür. İstanbul şehri üzerinden Valencia‘ya Türk Hava Yolları ile tarifeli olarak ulamanız mümkündür. İspanya bir Avrupa Birliği ve de Schengen ülkesi olduğundan seyahatiniz öncesinde geçerli bir Schengen vizesine de sahip olmanız gerekir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku