Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Makyajla Daha Genç Görünmenin Yöntemleri

0 386

Makyaj kadınların hayatında büyük yer tutar. Daha güzel ve bakımlı görünmenin en etkili yolu olmuştur. Daha güzel ve etkileyici olmak için yapılan makyaj aynı zamanda ilerleyen yaşlarda daha genç görünmek için de kullanılabilir. İlerleyen yaşla birlikte cilt kurumaya ve kırışmaya başlar. Doğru tekniklerle uygulanan makyaj sayesinde yaş gizlenebilir ve kişi olduğundan 10 yaşa kadar daha genç görünebilir. Uygulanması gereken yöntemler ise şunlardır.

1. Yaş almakla birlikte cilt eski nemli halini kaybeder. Bu yüzden cildi çok iyi nemlendirmek gerekmektedir. Nemlendirici ürünler kullanılırken kırışıklık karşıtı ürünlerin tercih edilmesi daha etkili olacaktır.

6483_adsiz

2. Kapatıcı seçerken su bazlı likit kapatıcıların tercih edilmesi gerekmektedir. Diğer kapatıcılar tabaka halinde olduğu için yaşla birlikte oluşan kırışıklık çizgilerine dolacaktır. Bu da kırışıklıkları daha da belirgin bir hale getirecektir. Aydınlatma özelliği olan kapatıcılar ilerleyen yaşlarda daha etkili olacaktır. Ayrıca gözün bitiş çizgisinden kaşa doğru uzatılan kapatıcı yaşla birlikte aşağı düşen göz çevresini yukarı kalkmış gösterecektir.

3. Fondöteni el veya fırça yerine makyaj süngeri ile sürmek de kırışıkların kapatılmasında etkilidir. Suyla ıslatılmış ve suyu sıkılmış bir sünger hem pürüzsüz bir şekilde fondötenin yayılmasını sağlar hem de fondötenin fazlalığını alarak ince bir bitiş sağlar.

4. Yaşla birlikte yüzdeki yağ dokusu azalır. Elmacık kemikleri daha belirginleşir. Bu bir avantaj olarak değerlendirilebilir. Elmacık kemiklerini daha da belirginleştirmek için elmacık kemiklerinin en yüksek yerine uygulanan allık sayesinde yüz daha dinç ve genç görünür. İlerleyen yaşlarda doğal tonlu kayısı ve şeftali tonlarında allıklar kullanılması daha makbuldür.

6483_images

5. Gür ve şekilli kaşlar gençliği temsil eder niteliktedir. Yaşla birlikte kaş sayısı azalır. Bu yüzden kaşların uygun bur kaş kalemi ve farı ile çizgiler halinde doldurulması gerekir. Çizgiler halinde doldurulmasının nedeni daha doğal bir sonuç elde etmek içindir.

6. İlerleyen yaşlarla birlikte dudaklarda incelme görülür. Dolgun ve daha genç görünen dudaklar için dudak kalemi kullanarak dudaklar büyütülebilir. Dudak çizgisinin dudak kalemi ile bir kalem ucu kadar dışarıdan çizilmesi ve dudağa açık renk bir dudak parlatıcısı uygulanması dudakları daha dolgun gösterir. Dudak tonuna yakın gül rengi tonlarında rujlar daha uygun olacaktır.

7. Yaşla birlikte dudak kenarları da aşağı doğru sarmaya başlar. Bunu kapatmak için dudağın dış köşelerinin alt kısmına aydınlatıcı sürmek gerekmektedir.

8. Fondötenin altına içinde krem aydınlatıcı kullanılabilir. Bu sayede cilt daha canlı ve parlak görünür. Canlı bir cilt gençliği temsil ettiğinden yaşın daha genç görünmesine yardımcı olur. Çok fazla parlayan bir görünü istenilmiyor ise sadece elmacık kemiklerinin üzerine sürülmesi de etkili olacaktır.

6483_vucudumuzun_koruyucu_kalkanlari_alarm_veriyor13934194790_h1132019

9. Far sürerken açık renkler tercih etmek gözlerin daha büyük görünmesine yardımcı olur. Yaşla birlikte göz kapakları da düşmeye ve kırışmaya başlar. Açık renk farlar göz düşüklüğünü örtmeye yardımcı olur. Far sürmeden önce far bazı kullanmak da gerekmektedir. Çünkü kırışık göz kapaklarının arasında farlar birikme yapacaktır. Far bazı ise bu kırışıkların arasını doldurur ve farın birikme yapmasını önler.

10. İlerleyen yaşla birlikte pudra ürünlerini kullanmayı da bırakmak gerekir. Çünkü zaten yaşla birlikte kuruyan cildi daha kuru gösterir.

11. Kalem veya eyeliner sürerken gözün sadece dış köşelerine sürülmesi tercih edilmelidir. Yaşla birlikte düşen göz kapaklarını daha yukarıda gösterir.

12. Kırışıkların içinin aydınlatıcı ile doldurulması da genç görünüm sağlar. Bu sayede kırışıklıklar kapatılmış olacaktır. Mimik çizgileri de aynı şekilde aydınlatıcı ile doldurulabilir.

13. Yaşın ilerlemesi ile birlikte uzunluk veren maskaraların kullanılması gerekir. Yaşla birlikte zayıflayan kirpiklere dolgunluk veren maskara sürülürse kirpikler bunu taşıyamaz ve aşağı doğru düşer. Bu yüzden hafif formüllü maskaralar daha genç görünmek için tercih edilmelidir.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku