Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Makyaj Fırçaları Ne Sıklıkla Temizlenmelidir ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

0 309

Makyaj fırçaları temizlenmediğinde sorun yaratabilecek pek çok meydana gelir. Cilde bulaşabilecek hastalıklar, tahriş ve tıkanmış gözeneklerin neden olabileceği, potansiyel olarak zararlı mikropların büyümesi gibi pek çok sorun ortaya çıkar. Bakteri üremesine ek olarak, kirli makyaj fırçaları da kusursuz bir makyaj uygulaması yapmayı engeller. Kirli bir fırça, ürünü temiz olarak dağıtamamak ile birlikte, iyi bir performans gösteremez. Fırça kirlendiğinde birçok kişi makyaj yapma adına daha fazla zorlanır. Pis bir fırça makyajı değiştirebilir. Kirli fırçalar bir ürünün renk berraklığını etkiler. Ayrıca kirli bir makyaj aleti kullanmak, güzel bir ruj veya göz farı kullanmak isterken, fırça kıllarının üzerinde kalan geçmiş makyajı ile karışır ve istenilen sonuçların alınmasını engeller.

Makyaj Fırçalarını Nasıl Yıkama Sıklığı Nasıl Olmalıdır?

Güzellik rutinlerini biraz gevşetme zamanları vardır, ancak makyaj fırçaları yıkamak onlardan değildir. Yine bununla birlikte makyajı kaldırmak da değildir. Makyaj yapmaya devam edilecekse, makyaj fırçaları da temizlenmelidir. Ancak herkesin aklına gelen “Ne kadar sıklıkla makyaj fırçaları temizlenir?” önemli bir sorudur.

BuMakyaj Fırçaları Ne Sıklıkla Temizlenmelidir ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?na cevaben verilebilecek en iyi şey ise, her kullanımdan sonra fırçalarının temel temizliğinin yapılması, ardından da her hafta derin bir temizlik yapılması olacaktır. Yine de kullanıma bağlı olarak fırçaların her iki günde bir temizlenmesi önerilmektedir. Temel temizlik için yapılabilecekler oldukça kolaydır. Temel olarak pamuklu bir bez üzerine fırçayı sürerek biraz fırçalamak, fırçayı döndürerek her tarafın temizlenmesini sağlamak yeterlidir. Haftada bir kez, cilde zararı dokunmayan ve temizliği çok zor olmayan bir temizleyici ile iyice temizlik yapılması da bu temel temizliği detaylandıracaktır.

Kullanılan makyaj türü de fırçaların ne sıklıkta yıkanması gerektiğini etkilemektedir. Su içeren formüller (örneğin sıvılar, kremler, serumlar) mikroplar için misafirperver bir ortam sağlar, bu nedenle fırçalar kesinlikle düzenli şekilde temizlenmelidir.

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Makyaj fırçalarının nasıl temizleneceğini bilmek çok önemlidir, çünkü yanlış yöntem güzellik araçlarını mahvedebilir. İlk adım kılların türüne göre doğru temizleyiciyi seçmektir. İnsan yapımı elyaflı fırçalar, üreticinin tavsiyeleri doğrultusunda temizlenmeli ve hayvan kıllarıyla yapılmış fırçalar kendi saçlarınız gibi temizlenmelidir. Yıkamada sabun veya deterjan genellikle yeterlidir. Ancak bazen fırçaları sanitize etmek için alkolle yıkamak da iyi bir tercihtir. Sabun ve su kullanmanın yanında makyaj fırçası temizleyicisi kullanmak iyi sonuçlar da getirmektedir. Bir bardak suya bir çorba kaşığı bulaşık sabunu ve iki yemek kaşığı sirke karıştırılarak kendi makyaj fırçası temizleyicisini yapabilirsiniz. Ancak hangi fırça temizleyicisi olursa olsun, fırçaların iyice yıkanması önemlidir. Suyun altına tutulan fırçalar, durulama esnasında daima aşağıya doğru bakmalıdır.

KuMakyaj Fırçaları Ne Sıklıkla Temizlenmelidir ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?rutma makyaj fırçaları önemli bir adımdır. Aletleri bir havlu gibi emici bir yüzeye düz olarak yerleştirmelisiniz. Bu sayede parmak içine daha fazla su girmesini engellemiş olursunuz. Fırça kıllarının yeniden şekillendirilmesi gerekiyorsa, ıslak iken yavaşça yapmak daha doğrudur. Kitlerine bir parça daha malzeme eklemek isteyenler fırça ağacını deneyebilirler. Fırça ağacı, fırçaları fırçalamak için en iyi yöntemlerden birisidir ve bu sayede fırçaların kıllar aşağı bakacak şekilde asılması mümkün olur.

Makyaj fırçalarında kurutma işlemi sadece hayvan kılından yapılan fırçalar için geçerlidir. Çünkü kurutucudan çıkan ısı bir hayvan kılından yapılana saç gibi çok zarar vermemek ile birlikte, insan yapımı elyafların erimesine veya deforme olmasına neden olabilmektedir.

Makyaj fırçaları, özellikle de düzgün bakılmadığı takdirde, ömür boyu süren bir satın alma işlemi değildir. Fırçalarda aşınma ve yıpranmanın önlenmesi neredeyse imkansızdır. Bir fırçanın doğal şekli korunmazsa, kılcal damlacıklar veya kıllar çıkmaktadır ve bunun sonucunda da muhtemelen değiştirilmesi gerekir. Yine aynı şekilde fırçanın sapında bir çatlak varsa aynı şey geçerlidir. Doğal hayvan kılından olan fırçalar bozulması daha sık olduğun daha çok değiştirilir. Ancak fırçalar düzgün bir şekilde bakıldığı sürece o kadar sık değiştirmek gerekmez.

Görüldüğü üzere, makyaj yapmanın doğru teknikleri kadar, makyaj yapmak için kullanılan kozmetik eşyalarını da doğru şekilde kullanmak çok önemlidir. Bu nedenle, sağlıklı bir makyaj yapabilmek ve en güzel şekilde makyajınızı ortaya koyabilmek için, makyaj ekipmanlarının temizliği ve düzenine dikkat edilmelidir. Böylelikle, uygun temizleme teknikleri ile uzun yıllar malzemeleri bu şekilde mümkün olurken, hem makyajınızı düzgün olacak hem de bütçenizi koruyacaksınız.

Kaynakça:
thefashionspot.com/beauty/760665-how-to-clean-makeup-brushes/

Yazar:Gökçe Cömert

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.