Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kendi İçine Kapanmak Hangi Hastalıklara Yol Açar ?

0 3.582

Kendi İçine Kapanmak Hangi Hastalıklara Yol Açar ?Sağlıklı bir gelişim öncesi kişi bilinçli davranışlarda bulunmalı ve günlük rutin faaliyetlerini en iyi şekilde sürdürmelidir. İçe kapanıklık bir davranış bozukluğu değildir. Bunun temelinde yatan ciddi sebepler söz konusudur. Kendi dünyası ile barışık olmama ve hatta ,hayata ve insanlara karşı negatif bir tutum sergileme,sonrada oluşan bir durumdur. Psikolojik nedenler içinde yerini alır. Tedavisi erken fark edilip yapılmadığı sürece bu boyut, farklı yollara kadar ilerler. Kişi bu durumla baş edemez hale gelir ve istenmeyen davranışların içinde yer alır. Sağlıklı bir yaşam için,öncelik doğru düşünmeyi bilmektir. Eğer düşüncelerde bir tutumsuzluk varsa ve kişi sürekli susma yetisini kullanıyorsa bu onun dünyasında farklı bir yaşam resmini çizdiğini gösterir. Bu resimde gördüğümüz cansız,soluk ve hüzünlü bir yağmur var. Akan yağmur,kişinin aslında gözyaşlarıdır. Fakat bunu dışa değil,içine atarak bu hüzünlü yağmurda ıslanmaya devam edecek ve içine kapandığı dünyasından çıkamayarak,o hapsi yaşamaya mecbur kalacaktır. Resmin güneş gören ve baharda çiçekler sevgiyle açan bir tarafı varsa bu onun iyileşme sürecini arttırır. Yani içe kapanıklık kişinin kendi seçtiği hayat ile bir düzene girer ve iyileşme süreci beyinde ,doğru düşünmek ile gelişir.

Kendi İçine Kapanmak Hangi Hastalıklara Yol Açar ?Kendi içine kapanmanın elbette kişiye zararları bulunmaktadır. Psikolojide hızlı bir şekilde çökmeler meydana gelir. Beyin içe dönüklüğü kabul edemez ve beyin kimyası çalışma şeklinde sizden gelen komutlara yönelir. İsteksizlik,hayatı sevmeme,ve istenmeyen kopukluklar bu durumun gölgesi olur. Artık içe kapanıklık durumu hızlı bir şekilde artmıştır. Sağlıklı düşünememe yetisi gelişir. Beyin düşünceleriniz ile aldığı olumsuzluktan beslenemez hale gelir. Beynin beslenmesi sizin ona sağladığınız başarı ve aktiviteler ile gerçekleşir. Depresyona girme olasılığı artar. İntihar eğilimi kişide gelişir. Kendi canına kastedecek davranışlar gelişir. Karşısındakini anlama olgusu geriler. Artık anlamsız ve boş bakışlar yerini alır.

Kendi İçine Kapanmak Hangi Hastalıklara Yol Açar ?Ciddi sağlık sorunlarına yol açan içe kapanıklık kötü bir durumdur. Çocuğunuzda ,eşinizde ve ya en yakınlarınızda bu durumları fark ettiğiniz an ilk olarak yapmanız gereken onlara doğru yolu göstermek olacaktır. Sağlıklı ve bilinçli bir yaşam için sevdiklerinizden elinizi çekmeyin,aksine elinizi uzatarak varlığınızı yakından hissettirin. Bu gibi durumlarda sevgi en büyük ilaçtır. Şifayı önce sevgide aramalı ve eksikliğinde sevgiyi yeterli sağlayarak karşınızdakilere aşılamanız gerekir. Böylece,kişi sevdiklerine karşı hoşgörülü,sıcakkanlı olur. Yaklaşımları ılımlı olur ve asla içe kapanıklık yaşamaz. Bazen bir küçük kıvılcım en büyük volkanlara yelpaze olur. Bu kıvılcım önce sevgi ile başlasın. Gerisi mutlaka gelecektir.Peki,en çok hangi hastalıklar içe kapanıklık esnasında vücut içinde sinsice ilerler isterseniz bir de sizlere bunlardan söz edelim.

Kendi İçine Kapanmak Hangi Hastalıklara Yol Açar ?İçe Kapanıklığın Yol Açtığı Hastalıklar

– Depresyona girme oranı hızlanır. Bunalım ve daha çok hayattan keyif alamama olgusu gelişir. Artık kişi kendi dünyasını umursamaz hale gelir.
– Uyku Sorunları : Çok içe kapanan kişiler daha derin düşüncelerin içinde yer alır. Bu nedenle çok düşünüp bunu paylaşamadıklarından uykusuzluk sorunları gelişir ve beyin bu konuda dinlenmez ve sinir sistemi hızlı bir şekilde çökmeye başlar.
-Yemek yeme isteği azalır. Yediği hiç bir şeyden keyif alamaz.
– Sosyal biri olmaz. Arkadaş çevresi gelişmez ve sürekli yalnız kalmayı ister.
– Tahammül oranı neredeyse hiç yoktur. Çabuk sıkılır ve o ortamdan uzaklaşır.
-Beyin hastalığına yol açan bu durumlar ilerde daha tehlikeli durumların gelişmesine neden olur. Beyin küçülmesi,unutkanlık,hafızada zayıflıklar ortaya çıkar.

Kendi İçine Kapanmak Hangi Hastalıklara Yol Açar ?– Kanser tehlikesi : çok içe kapanan kişilerin doğal olarak hayattan keyif almadıklarına şahit oluruz. Yeme ,içme sorunları artar. Düzensizlikler çoğalır. Hücrelerde ölmeler artar. Kan sayımlarında düşmeler oluşur. Bu da kanserin hızlı bir şekilde oluşmasına neden olur. Unutmayın stres ve içe kapanıklık her hastalığın habercisidir.

Kendi İçine Kapanmak Hangi Hastalıklara Yol Açar ?Kısacası içe kapanıklık riskli bir yaşam şeklidir. Kişi uzun yaşamaz.Sürekli dalgın ve keyifsiz yaşar hayatı. Bu da onun için mutsuz ,karanlık bir resmin örneğidir. Huzur asla bu kişilerde sağlanamaz. Bunun için öncelik erken önlem ve tedavidir. Tedavi olmayan kişilerde durum son derece vahiydir. Sağlıklı başlangıçlar için önce bilinçli ve sağlıklı bir yaşam örneğini oluşturma gerekir. Bu motive edici davranışlar sizin hayata olan tutumunuzun şeklini çizecek ve size yön verecektir. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmanasor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku