Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tansiyon Hastalığına Yol Açan 8 Yanlış Besin

1 373

Tansiyon Hastalığına Yol Açan 8 Yanlış BesinTansiyonun yükselmesinde en büyük sebep beslenme ve strestir. Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı bir beslenme şarttır. Günümüzde kronik hastalıklar ve ölümcül hastalıklar çok küçük yaşlara kadar inmiştir. Bunun en büyük sebebi yanlış beslenmedir.
Tansiyon hastası olmanın ve tansiyonun yükselmesinde beslenme çok önemlidir. Tansiyon hastalığına yol açan ve tansiyonu yükselten besinler vardır. Bunlar:

 

Tansiyon Hastalığına Yol Açan 8 Yanlış Besin1- Tuz: Tansiyon hastalığına en büyük sebeplerden birisi tuzdur. Günlük yenilebilecek tuz oranı 1 çay kaşığı kadardır. Zaten yiyeceklerin içinde tuz vardır. Ekstra tuz eklemek vücut için çok zararlıdır. Fazla tuz hipertansiyona hatta inme inmesine sebep olabilir.
2- Tuzlu gıdalar: Özellikle raf ömrü uzun olması amaçlı yiyeceklere fazla oranda tuz konulmaktadır. Turşu, zeytin ve daha birçok salamura yiyecekte aşırı derecede tuz bulunmaktadır. Bunlar insan sağlığını ciddi anlamda tehdit etmekte ve tansiyonun yükselmesine sebep olmaktadır.
3- Tatlılar: Aşırı tatlı yiyecekler ve içeceklerin sürekli tüketilmesi tansiyonun yükselmesine sebep olur.
4- Doymuş yağ oranı yüksek yağlar: Katı yağlar yerine sıvı yağlar tüketilmelidir. Çünkü katı yağların fazla tüketilmesi tansiyonun çıkmasına sebep olur.
5- Şekerli yiyecekler: Şeker ve şekerli yiyecekler herkesin hoşuna gider. İçeriğinde yüksek dozda şeker olan yiyecek tansiyonun yükselmesine sebep olur.
6- Fast-food yiyecekler: Günümüzde çok yaygın olan fast-food yemek sistemi sağlığı oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Sürekli yenen fast-food yiyecekler tansiyonu olumsuz etkiler.
7- Şeker oranı yüksek içecekler: Hazır içeceklerin içindeki şeker oranı oldukça yüksektir. Bu içecekleri içmeyi alışkanlık haline getirenleri tansiyonu yükselir.
8- Çikolata: Çikolatanın fazla tüketimi tansiyonun yükselten yiyeceklerin başında gelir.

Tansiyon Hastalığına Yol Açan 8 Yanlış BesinBu yiyeceklerin dışında gün içinde çok tüketilen koyu çay ve kahve tansiyonu yükseltir. Alkol de tansiyonu yükselten zararlı içeceklerin başındadır.
Tansiyon hastalığı ciddi ve gizli bir hastalıktır. Tansiyonun yüksek olması kalp ve damarlarda ciddi sorulara yol açar. Bu yüzden tansiyon hastalığı tanısı konulduktan sonra tansiyon takibi yapılmalı, ilaçları düzenli olarak kullanılmalı ve kesinlikle beslenmeye çok dikkat edilmelidir.
Bazı bitkilerde toplum içinde oldukça yaygın olarak tüketilmektedir. Bu bitkilerin bazıları zayıflamak için tüketilmektedir. Ama bu bitkiler zayıflamaya yardımcı olmaya çalışırken tansiyonun yükselmesine sebep olabilirler. Bunlara örnek olarak yeşil çay, adaçayı ve biberiye çayı örnek olarak verilebilir.
Yukarıda bahsi geçen tüm yiyecek ve içecekler fazla tüketildiğinde sağlık olumsuz şekilde etkilenir. Mümkün olduğunca sağlıklı ve doğal beslenmek, stresten uzak durmak, hareket etmek, spor yapmak daha sağlıklı bir yaşam sürmeye olanak sağlar.

Tansiyon Hastalığına Yol Açan 8 Yanlış BesinBeslenmek sadece karın doyurmak olarak düşünülmemelidir. Beslenme tüm hastalıkların önemli sebeplerindendir. Mümkün olduğunca ev yemekleri yenmeli, hazır gıdalar yerine ev yapımı ürünler tercih edilmeli, sigara, alkol gibi zararlı maddelerde uzak durulmalıdır. Kısacası tüm yiyeceklerde ve içeceklerde aşırıya kaçmak insan sağlığına zarar verebileceği unutulmamalıdır.

Kaynakça:
tansiyonum.com/tansiyon-yukselten-yiyecekler

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. dilara diyor

    Tuz ve şeker gerçekten fazlasıyla uzak durulması gereken 2 besin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.