Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

James West Kimdir ?

0 146

James West Kimdir ?James West, 1962 yılında, çağdaş mikrofonların yüzde 90’ında kullanılan elektret dönüştürücü teknolojisini geliştiren ABD’li mucit ve profesördür.

10 Şubat 1931’de Virginia, Prince Edward County’de doğan James West, Bell Labs için çalışmadan önce Temple Üniversitesi’ne gitti. Gerhard Sessler ile birlikte, şu anda tüm çağdaş mikrofonların yüzde 90’ında kullanılan ucuz, kompakt bir cihaz olan folyo elektret mikrofonunu geliştirdi. Üretken bir yazar olan West’in 250’den fazla patenti vardır. Johns Hopkins Üniversitesi’nde profesörlük yapmıştır.

Çocukken, elektronik eşyaların nasıl çalıştığından ve birbirinden farklı cihazları incelemekten keyif alırdı. Hatıratında “Eğer o dönem elimde bir tornavida ve bir çift kerpeten olsaydı, açılabilecek her şey tehlikedeydi. İçinde ne olduğunu bilmek zorundaydım.” der West.

Telsizle bir kaza geçirdikten sonra West elektrik kavramına merak saldı. Ailesi ırkçılığa ve Güney’in Jim Crow yasalarına bağlı olarak bir Afrikalı-Amerikalı bilim adamı için gelecekteki iş beklentileri konusunda endişe etmesine rağmen, akademik alanda bilime olan ilgisini sürdürmek istediğini biliyordu. Ailesi doktor olmasını istiyordu. James West 1953’te Temple Üniversitesi’ne gitti ve fizik eğitimi aldı. Yazları, New Jersey’deki Murray Hill’deki Bell Laboratuarı’nda Akustik Araştırma Bölümü’nde stajyer olarak çalıştı. 1957’de fizik alanında lisans derecesini aldı ve Bell’in akustik bilimcisi olarak tam zamanlı görev için işe alındı.

*Electret Mikrofon Geliştirir.

1960 yılında, Bell’de, ünlü olmayan ve tanınmayan bilim adamı Gerhard Sessler ile ucuz, son derece hassas, kompakt bir mikrofon geliştirdi. 1962’de, elektret transdüserlerinin icadına dayanan ürün üzerinde gelişmeyi tamamladılar. 1968 yılına gelindiğinde, elektret mikrofon seri üretime geçti. West’in ve Sessler’in buluşu endüstri standardı haline geldi ve bugün, tüm çağdaş mikrofonların yüzde 90’ı (telefon, teyp, kamera, ipad ve işitme cihazları dahil olmak üzere)iki mucit’in teknolojilerini kullanıyor.

Yıllar sonra, West 1997’de Amerika Akustemi Derneği başkanlığına atandı ve 1998’de Ulusal Mühendislik Akademisi’ne katıldı. Hem West hem de Sessler, 1999 yılında Ulusal Mucitler Onur Listesi’ne girdi. West de girişimleriyle durmadan birşeyler üretmeye çalıştı. Bilim ve teknoloji alanlarında kariyerleri araştırmak ve takip etmek için kadınları ve öğrencileri bilime merak uyandırdı. Onlarla çalışmalar ve deneyler gerçekleştirerek onların bilimi sevmelerini sağladı.

*Johns Hopkins Üniversitesi’ne katıldı.

James West Kimdir ?West, çalıştığı kurumda kırk yıldan fazla bir süre sonra, 2001’de Bell’den emekli oldu. Çeşitli üniversitelerle görüştükten sonra Johns Hopkins’i seçti ve elektrik / bilgisayar mühendisliği bölümündeki Elektronik Mühendisliği bölümünde araştırma profesörü oldu. Johns Hopkins Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak kendisine tüm imkanlar sunulmuştur. “Tabiri caizse tüm kapıların her zaman açık olduğu ve diğer bölümdeki araştırmacılarla işbirliği yapmakta özgür olduğumu keşfettim. Burada küçük bir oda içine kilitlenmeyeceğim gerçeğini seviyorum.” Demiştir.

James West Kimdir ?West, kariyeri boyunca bir dizi ödüle layık görülmüştür. Ayrıca, mikrofonlar ve polimer-folyo elektretleri içeren ilgili keşifler için 250’den fazla patent geliştirmiştir. Başkalarıyla çalışma yaklaşımında hümanist olmanın bilincinde olarak, bir dizi bilimsel makale ve kitap yazmış katkıda bulunan üretken bir yazar olmuştur.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku