Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Meditasyonun Kişiye Sağlamış Olduğu Faydalar Nelerdir?

0 36

Meditasyon, bir zihin dinlendirme yöntemi olup aynı zamanda da okul, iş ve özel hayatımızda stres yönetimi uygulama, stresi azaltma, yaratıcılık ve verimlilik artışı için kullanılan son derece önemli ve etkili bir araçtır. Meditasyon bir inanç sistemi olmayıp bilimsel kurumlarca faydaları kanıtlanmış olan, zihin, beden ve ruhun eş zamanlı bir şekilde yarar gördüğü bir şifalandırma yöntemidir. Bu bağlamda meditasyonun sağlamış olduğu en belirgin yarar ise stresi azaltmasıdır. Rehberli bir şekilde yapılan meditasyon; zihni, gündelik olayların yarattığı sesten kurtarıp onu tek bir noktaya odaklar. Bu nokta da zihnin rahatlamasına imkan verir ve gündelik hayatın bütün gerginliğinin atılmasına yardımcı olur.
Meditasyonun beden üzerinde sağladığı etkiler çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Beyin meditasyon halindeyken, adrenalin bezlerine savaş veya kaç sinyalleri göndermemesi sebebiyle kortizol ve adrenalin üretimine devam etmez. Böylece kişi kendini stresten uzaklaşmış, sakin ve rahatlamış hisseder.

Stresi Azaltır

Her insanın gündelik hayatında stresli geçen zamanları vardır. Bu stresli ve yorucu geçen günün sonunda birkaç dakika yapılacak olan meditasyon vücuda son derece iyi gelecektir. Sessizlik ve sessizliğin ardından gelen bir müzik yorucu geçen gününüze adeta bir şifa olacaktır. Bu bağlamda meditasyon yaşamış olduğunuz stresi tamamıyla yok etmeyi başaracaktır.

Mutluluk Seviyesini Yükseltir

Beynin sol tarafı aktif durumdayken moraliniz daha yüksek bir seviyededir. Sağ tarafı aktif durumdayken ise daha endişeli, huysuz ve sinirli olursunuz. Kısacası, iki tarafın aktivite olma durumu genel ruh halinizin nasıl olacağını belirler. Bu durumda beyninizin sağ tarafı aktif olduğunda depresyona girme ihtimaliniz çok yüksek demektir. Beynin en solu aktif durumda olanlar ise yaşanan kötü olaylardan çok fazla etkilenmezler. Yapılan araştırmalar da meditasyon yaparak beynin bu aktivite yoğunluğunu sol tarafa vermesinin mümkün olabileceğini göstermiştir. Bunun gibi birçok araştırma meditasyonun mutluluk düzeyini artırmada son derece etkili olduğunu söylemektedir.

Sabırlı Bir İnsan Olmanıza Yardımcı Olur

Psikolojik açıdan kişiyi rahatlatan meditasyon tekniği, kişinin sabrının artmasını da sağlar. Kişinin başkalarına karşı daha duyarlı, sabırlı ve nezaketli olmasına yardımcı olur. Dolayısıyla yanlış anlamaların önüne geçerek sevgi bağlarının da güçlendirir.

Çeşitli Hastalıklarla Mücadele Eder

Meditasyon, vücutta rahatlama ve gevşeme sağlar. Bu rahatlama sonucunda da nitrik oksit maddesi salgılanıp kan damarları açılır. Böylelikle, yüksek tansiyon hastalığı olan kişilerin tansiyonu dengelenmiş olur. Bunun yanında meditasyon, kalp sağlığını desteklemeye ve kalp krizi riskinizi azaltmaya da yardımcı olur. Düzenli bir şekilde yapılan meditasyon ile kalp krizi riski azaltılıp kolestrol ve yüksek tansiyon dengelenmiş olur. Epilepsi hastalarına da oldukça iyi gelen meditasyon, daha sayılmayan birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Ağrıların Azalmasını Sağlar

Ağrıların azalmasında önemli bir etkiye sahip olan meditasyon tekniği, zihinsel açıdan ağrı algısını azaltır. Özellikle de stres kaynaklı meydana gelen kas ağrılarında, zihinsel olarak ağrı ile baş edebilme özelliği kazandırır.

Kan Basıncını Düşürür

Yüksek kan basıncı, zaman geçtikçe kalbin kan pompalamak adına çok fazla çalışmasına yol açarak kalp fonksiyonlarını zayıflatıyor. Bu durum da kalp krizi veya felç gibi birtakım durumlara neden olabiliyor. Yapılan birçok araştırma da meditasyon tekniğinin kan basıncını düşürmede önemli etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Kan basıncı sadece meditasyon anında düşmekle kalmıyor, zaman geçtikçe düzenli bir şekilde pratik yapan kişilerde gelişim gösteriyor. Bu durum da kalp ve damar sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

Problem Çözmede Kişiyi Çok Daha İyi Bir Hale Getirir

Beyin, zor bir problemle karşılaştığında, birçok bilgi arasında onun için en önemli olan bilgiye yoğunlaşacak bir yeteneğe gereksinim duyar. Birçok araştırma da meditasyona katılan kişilerin katılmayan kişilere göre daha iyi problem çözme becerisine sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu durum da meditasyon yapan kişilerin neden daha düşük bir stres düzeyine sahip olduğunu gösterir. Çünkü bu kişilerin beyinleri problem çözmede oldukça başarılıdır.

Kilo Vermenize Yardım Eder

Derin bir nefes alarak oturup içe dönmenin yalnızca zihin açısından iyi sonuçlar doğurmadığı çeşitli araştırmalar sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Stresli zamanlarda adrenal bezleri aşırı bir şekilde kortizol üretir. Üretilen bu yüksek kortizol seviyeleri de zamanla bazı bölgelerde ve mide çevresinde yağ birikmesine sebep olur. Meditasyon uygulaması da kortizol seviyelerinin düşük bir oranda olmasını sağlayarak bel çevresi yağının artış gösterme riskini azaltmaya yardım eder. Her şeyi stres sebebi haline getiren kişilerin kendilerini mutlu etmek amacıyla aşırı yeme veya duygusal yeme eğilimleri bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar da mindfulness meditasyonun çok fazla yeme riskini de azalttığını ortaya koymaktadır. Diyet yapıyorsanız ve ne tür bir probleminiz olduğunu belirlemek istiyorsanız uygulayacağınız bir meditasyon tekniği bu konuda size yardımcı olabilir.

Bağımlılıklarla Mücadele Edebilmenizi Sağlar

Yapılan araştırmalar; meditasyonun kişilerin irade güçlerini artırmalarını, dikkatlerini yönlendirmelerini, duygularını ve çeşitli dürtülerini kontrol etmelerini öğrenmelerine yardımcı olabileceğini ortaya çıkarmıştır.
Bu bakımdan meditasyon tekniğiyle geliştirebileceğiniz zihinsel disiplin sayesinde bağımlılık yaratan davranışlardan da kurtulmayı başarabilirsiniz. Kendi kontrolünüzü sağlayabilir ve hayata bambaşka bir pencereden bakabilirsiniz.

Yazar: Sevinç Urgenç

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.