Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Modüler Ev Nedir ve Hangi Amaçla Kullanılır?

0 831
Modüler Ev Nedir ve Hangi Amaçla Kullanılır?

Modüler evler günümüzde gittikçe yaygınlaşan bir yapı şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Modüler yapılarda kullanılan yapı malzemelerinin gittikçe gelişmesi, ürün yelpazesinin çeşitlenmesi modüler evin daha da konforlu, kullanışlı ve karlı olmasını sağlıyor. Fabrikada üretilen yapı parçalarının müşterinin isteklerine göre birleştirilip farklı tarzlarda yaşam alanlarının oluşturulmasıyla modüler evler oluşturulmaktadır. Bu anlamda aslında prefabrik ev izmir de yapılan yapılar da modüler yapılar olarak adlandırılabilir. Ürün çeşitliliği, yapıları oluşturan parçaların ve prefabrik teknolojisinin gelişmesi ile artık modüler evler diğer geleneksel yapılar kadar kullanışlı ve konforludur. Modüler ev ısı ve ses yalıtımı, kullanılan malzemenin kalitesi, dayanıklılık ve uzun yıllar sağlam kalabilmesi açısından betonarme yapıları hiç aratmaz. Ayrıca betonarme yapılara göre kısa sürede yapılması ve maliyetinin düşük olması da modül evlerin tercih edilmesinin bir başka sebebi olarak karşımıza çıkar. Geleneksel mimari tarzıyla yaptıracağınız bir eve harcayacağınız zaman ve paranın çok daha azına aynı konforda ve kalitede modüler ev sahibi olabilirsiniz.

Modüler evler inşaat alanından farklı bir yerde yapıyı oluşturan malzemelerin birleştirilerek istenen yere taşınması yöntemiyle oluşturulur. Prefabrik olan kısımların yerleşimi de arazide yapılır. Modüller birbirinden farklı yapılandırma yöntemleriyle ve farklı tarzlarda kullanılabilmesi için yan yana veya uçtan uca birleştirilebilir. Prefabrik ev menderes bölgesinde hobi bahçelerinin sayısının artması ile birlikte oldukça yaygınlaşmıştır.

Fabrika ortamında tasarlanıp üretilen modüler yapı parçaları beton atılmış zemine ya da yapı iskeleti hazır hale getirilmiş araziye monte edilmeye başlanır. Binanın temel yapısını oluşturan çelik yapı, bağlantı araçları ve yapının kaba malzemeleri hazır duruma getirilir. Hemen sonra modüler evin çatısı, pencereleri ve kapıları yerleştirilir. Yalıtım malzemeleri de eklenerek kaba montaj tamamlanır. En son elektrik ve su düzenekleri eklenir. Müşterinin isteğine göre zemin kaplamaları ve varsa özel kullanılacak ev aksesuarları da eklenip yapı kısa sürede tamamlanır. İzmir evden eve nakliyat hizmeti ile de istenilen yere transferi gerçekleştirilebilir.

MODÜLER EVİN AVANTAJLARI

  • Kişilerin istek ve ihtiyaçlarına göre üretilebilmesi,
  • Diğer yapılara göre daha ekonomik olması,
  • İstenilen yapıların hızlı bir şekilde oluşturulabilmesi,
  • Yapılar belirli bir plan dâhilinde fabrikada üretildiği için önceden belirlenen teslimat tarihinde bir aksama olmaması,
  • Gelişen modüler ev üretim teknolojisine bağlı olarak geleneksel yapıları aratmayacak konfor ve kalitede olması,
  • Önceden üretildiği için yapılacak alanda geleneksel yapılara göre daha az tahribata neden olması,
  • Modüler evlerin değişen ihtiyaçlara göre değiştirilebilir veya yenilenebilir olması,
  • Sökülüp istenilen yere taşınıp tekrardan kurulabilir olması,
  • Doğal afetlere dayanıklı olması,
  • Uzun ömürlü olması, modüler yapıların en büyük avantajları olarak sayılabilir.

MODÜLLER EV KULLANIM ALANLARI VE MODELLERİ

Günümüzde geleneksel yapıların konforunu ve kalitesini aratmayacak kadar gelişen ve yaygınlaşan modüler evler birçok alanda kullanılabilmektedir. Oldukça geniş bir kullanım alanı olan modüler yapılarla şantiye binaları, derslikler hatta okullar, askeri konutlar, çeşitli üretim tesisleri, oluşturulabilmektedir. Modüler evlerle kalıcı veya geçici tesisler, binalar kurulabilmekte bu anlamda günümüzde özellikle acil çözüm gerektiren durumlarda insanlar için başvurdukları ilk yöntem olmaktadır.

Modüler evler istenilen her alana oluşturulabileceği gibi geleneksel yapıların oluşturulamayacağı yerlerde, merkeze uzak ve kırsal bölgelerde barınma ihtiyacını karşılamak için de kullanılabilmektedir. Kent merkezlerine ulaşımın zor olduğu bir inşaat alanı için veya bir sanayi alanı için kullanılabilir. Bunun yanı sıra ibadethaneler, geçici ya da kalıcı olabilen sağlık tesisleri, satış ofisleri gibi yerlerde yaygın olarak tercih edilmektedir.

Tüm bunların yanında modüler evler acil durumlarda da akla gelen ilk çözümdür. Deprem gibi çeşitli doğal afetler sonrası ortaya çıkan barınma sorununu çözmek amacıyla tercih edilebilen yapılardır. Modüler evler hayat kurtarıcı çözümler üretebilmesi, hızlı ve pratik olmaları nedeniyle acil çözüm gerektiren durumlarda oldukça sık tercih edilir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku