Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bir Rus Devi; “Tupolev”

0 441

Tupolev, havacılık ve savunma sanayinde faaliyet gösteren dünyaca ünlü bir Rus şirketidir. Rusya savunma sanayisi anlamda çok ciddi bir öneme sahip olan Tupolev, aynı zamanda da Rusya’nın ticari niteliliğe sahip yolcu uçakları üreten en önemli ve tek şirketi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Dünyanın önde gelen uçak üreticilerinden olan Tupolev’in, merkezi Rusya Federasyonu’nun başkenti, Moskova’da bulunmaktadır. Resmi adı, Joint Stock Company Tupolev olan şirket, Rusya ekonomisine çok büyük bir katkı sunmaktadır. Bu anlamda Rusya’nın en önemli markaları arasında kabul edilen Tupolev, resmi olarak 22 Ekim 1922 tarihinde dönemin Rusya’sında kurulmuştur. 90 yılı aşkın bir havacılık geçmişine sahip olan Tupolev, Rusya havacılık ve uzay tarihi açısından çok büyük başarılara imza atmıştır. Şirket adını kendisini kuran, Andrei Tupolev’den almaktadır. Tupolev şirketi kurduğunda, sadece havacılık alanında faaliyeti planlasa da sonrasında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin uzay programlarına da öncülük etmeyi başarmış ve böylece adını dünyaya duyurmuştur.

ABir Rus Devi; "Tupolev"ndrei Tupolev tarafından kurulmuş olan şirketi, günümüz itibariyle ağırlıklı olarak ticari yolcu uçakları ve askeri uçak üretimi yapmaktadır. Bu anlamda Rusya Federasyonu ve bölgesinin en önemli markaları arasında yer alan Tupolev, bünyesinde 4 bine yakın kişiyi de istihdam etmektedir. Dünyanın en eski uçak üreticileri arasında yer alan Tupolev, kurulduğu 1922 yılından beri günümüze dek geçen sürede yaklaşık olarak 20 bin adet yolcu uçağı üretmiştir. Bu uçakların yarıdan daha fazlası Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği döneminde gerçekleştirilmiştir. Ticari yolcu ve askeri uçaklar haricinde ayrıca da uzun ve kısa menzilli balistik füzeler de üretebilen Tupolev, bu anlamda Rusya Federasyonu için çok önemli bir yere sahiptir. 1990’lar öncesinde Batı Blok’u ve iç pazar için sayısız uçak üretmiş olan Tupolev, Airbus’ın başarılı girişimleri sonrasında havacılık piyasasında ciddi bir yara alsa da son zamanlarda yapılan atılımlar sonrasında tekrardan eski günlerine dönmeye çalışmaktadır.

Rusya Federasyonu’nun en önemli markaları arasında yer alan Tupolev, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği döneminde başladığı havacılık faaliyetinde çok sıradışı işlere imza atmıştır. Dünyada hiçbir uçak üreticisi Tupolev kadar farklı modelde uçak tasarlamamış ve bunları başarılı şekilde üretmemiştir. Tupolev şirketi, 200’e yakın farklı uçak modeli tasarlamamıştır. Bu modeller genel olarak birbirlerinden esinlenerek ve geliştirilerek yapılmıştır. Ancak her ne kadar farklı ticari uçaklar üretilse de şirket, dünyaca ünlü Boeing ve Airbus gibi uçak üreticileri ile baş edememiştir. Tupolev, hemen hemen her daim bu iki devin sürekli arkasında kalmıştır. Ancak buna karşın şirket yine de ayakta kalarak Tupolev, üretimine devam etmiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku