Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En Uzun Köprüsü; “Millau Viyadüğü”

0 1.605

Millau Viyadüğü, dünya üzerinde yer alan viyadükler arasında en tanınmış ve aynı zamanda da en popüler olanı konumundadır. Avrupa Birliği’nin kurucu üyesi olan Fransa’nın Millau bölgesinde yer alan Millau Viyadüğü, dünyanın en şöhretli köprüleri arasında gösterilir. Bunun nedeni, köprünün sahip olduğu uzunluktur. Fransa’nın turistik destinasyonları arasına dahil edilen Millau Viyadüğü, yerden tam olarak 343m yüksekliğindedir. Bu yükseklik maksimum yüksekliktir. Gorge Vadisi üzerinde yer alan Millau Viyadüğü, Tarn Nehri üzerinden geçer ve eşsiz bir manzaraya sahiptir. Avrupa sınırları dahilinde yer alan Millau Viyadüğü, her ne kadar Fransa topraklarında yer alsa da Fransız Britanya ortak yapımı olarak kabul edilir. Köprüyü tasarlayan Sir Norman Foster’dır ve bu kişi bir İngiliz’dir. Bunun dışında köprünün yapımında Fransız inşaat mühendisi Dr. Michael Virlogeux da görev almıştır. Bu da köprünün Briyanya Fransa ortak yapımı olarak lanse edilmesine yol açmıştır. 2017 yılı itibariyle Millau Viyadüğü, dünyada bulunan en yüksek 21’inci yüksek köprü olsa da köprünün diğer özelliği köprüye şöhretini kazandıran unsur olarak kabul edilir. Bu da sahip olduğu uzunluktur.

BDünyanın En Uzun Köprüsü; "Millau Viyadüğü"etonarme be çelik karışımından tasarlanmış olan Millau Viyadüğü, dünya üzerinde yer alan en uzun köprüdür. Köprü tam olarak 2,460m uzunluğundadır ve dünyada hiçbir köprü bu uzunluğa sahiptir. Bu türde çelik kablolarla ayakta tutulan ve bu denli uzun olan hiçbir köprü henüz dünya üzerinde inşa edilmemiştir. Bu özelliği köprüyü son derece popüler yapmaktadır. Ayrıca köprü sahip olduğu yükseklik ile de son derece dikkat çekicidir. Çok uzun yıllar boyunca ayakta kalması planlanan Millau Viyadüğü, 120 yıllık ömür biçilmiştir. Söz konusu bu köprü 32,05m genişliğinde olup 4 adet şerit barındırır. Son derece modern ve yeni bir işçilik ürünü olan bu köprünün yapımına 16 Ekim 2001 tarihinde start verilmiştir. Avrupa Birliği fonlarının da kullanıldığı bu sıra dışı yapı Fransızlara yaklaşık 400 milyon Avroya mal olmuştur. Uzun bir yapım süreci geçiren köprü herhangi bir sorun yaşanmadan zamanında tamamlanabilmiştir.

2001 yılının sonlarına doğru tamamlanan Millau Viyadüğü, resmi olarak 14 Aralık 2004 tarihinde hizmete girmiştir. Sabah 9 ile beraber araç trafiğine açılan Millau Viyadüğü, halen başarılı bir şekilde ayakta kalmıştır. Son derece yüksek olması onun rüzgarlar karşısında savunmasız kalabileceği eleştirilerine karşın, bugüne dek herhangi bir sorun yaşamamıştır. Millau Viyadüğü, çok maliyetli bir köprü olması sebebiyle araçlar geçiş ücretine tabi tutulmuştur. Millau Viyadüğü’nu kullanan araçlar 7,5 Avroluk bir ücret ödemekle yükümlüdürler. Söz konusu yapı 2006 yılında ”En Sıra Dışı Yapı” ödülüne layık görülmüştür. Bu ödülü Uluslararası Köprü Federasyonu ve İnşaat Mühendisleri Kurumu vermiştir. Köprü bir insanlık harikası olarak kabul edilmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku