Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Morg Dolabı Nedir?

0 2.501

Morg dolapları, cesetleri kısa veya uzun süre saklamak için kullanılan düşük sıcaklıklı soğutmalı dolaplardır. Bu soğutmalı ceset saklama dolapları hastanelerde, demiryollarında, havaalanlarında, afet ve ordu kamplarında ve ordu hastanelerinde vb. yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu soğuk dolaplar morg dondurucu, ceset saklama buzdolabı, morg buzdolabı ve morg odaları gibi başka isimlerle de adlandırılır. Genellikle morg saklama dolabının sıcaklığı 1°C ila 5°C arasında kalır, ancak bazı durumlarda 0°C, -10°C ve hatta -20°C gibi dondurucu tarafa da geçebilir ve bu da bir seçenek olarak tasarlanabilir.Morg Dolabı Nedir?

Standart morg dolapları iki, üç, dört, altı ve sekiz gövdeli olarak tasarlanmaktadır. Ayrıca büyük depolama gereksinimleri için özelleştirilmiş birimler de bulunmaktadır. Morg buzdolaplarının en büyük avantajı bireysel soğutma sistemi ve kontrol sistemidir. Örneğin dört gövdeli morg dolapları, her bölmenin kendi soğutma sistemi ve sıcaklık kontrolörü olacak şekilde tasarlanmıştır; bu da enerji verimliliği ve bakım kolaylığı sağlayabilir. Diyelim ki bir soğutma sistemi çalışmıyorsa; diğer üç odayı kullanabilirsiniz. Bu durumda tüm üniteniz hiçbir zaman arıza durumuna geçmeyebilir ve arızalı odayı tamir ettirmek için yeterli zamanınız olabilir. Buna ek olarak, dört gövdeli morg odasında, sadece 2 odayı kullanmak istiyorsanız, diğer 2 odayı kapalı tutabilirsiniz.

Standart olarak, morg kabini sıcaklığı fabrikada -2°C olarak ayarlanır ve bu sıcaklık bireysel ihtiyaca göre düzenlenebilir. Hassas sıcaklık kontrolü için sadece yüksek çözünürlüklü, kolay okunabilir ekrana ve birçok dahili güvenlik özelliğine sahip sıcaklık kontrolörü kullanılır. Her bölmenin kendi sıcaklık kontrolörü vardır; eğer altı gövdeli morg buzdolabınız varsa, her bölme için bir kontrolör olmak altı adet sıcaklık kontrolörü vardır.

Morg saklama dolapları, ölü bedenleri saklamak için en iyi yöntem olarak kabul edilen doğrudan soğutma teknolojisi ile üretilmiştir. Doğrudan soğutma, hava soğutmaya kıyasla daha güvenilir olarak kabul edilir. Hava sirkülasyonu gerektirmez; bu nedenle kompresör ömrü beklenenden daha uzun olur.

Dayanıklılık ve sağlamlık, morg buzdolaplarının başlıca özelliklerinden biridir. Her bir ünite, kalın PUF yalıtım tabakası ile 304 paslanmaz çelik kalınlığında tasarlanır. Tüm ünite, ünitenin her yere kolayca hareket etmesini sağlayan tekerlekler üzerine monte edilmiştir. Her bölme, 304 paslanmaz çelikten yapılmış ve makaralar üzerinde çalışan ayrı bir arabaya sahiptir. Bu arabalar yaklaşık 150 kg ağırlığı kolayca taşıyabilir. Kapılar sağlamdır ve paslanmaz çelik menteşeler üzerine sabitlenmiştir. Bu ölü gövde depolama dolapları 220 volt 50Hz güç kaynağı ile çalışır.

Morg Dolaplarının Genel ÖzellikleriMorg Dolabı Nedir?

-15°C ila 10°C sıcaklık aralığındadırlar.
Genel paslanmaz çelik 304 konstrüksiyon ile donatılırlar.
Her oda için ayrı soğutma sistemi vardır.
Her bölme için kollu ve kilitli ayrı kapılar vardır.
Paslanmaz çelik 304 tekerlekli araba ile taşınabilir.
Mikroişlemci tabanlı sıcaklık kontrolörü vardır.
Sıcaklık yüksek / düşük değişim alarmı vardır.
Yeniden başlatmadan önce kompresör gecikme süresi mevcuttur.

Cenazeyi Bozan Durumlar

Kontrol panellerinin üst panele yerleştirildiği morg ünitelerinde, görevli personelin cenazeyi üst hücreyi yerleştirip yanlışlıkla alt hücrenin motorunu çalıştırması durumuna ender de olsa rastlanmaktadır. Bu durumda cenazenin bulunduğu asıl hücre çalıştırılmadığı için soğutma işlemi gerçekleşmemekte ve cenaze bozulmaktadır.
Evaparatör’ün konumu, morg hücresinin içine yerleştirildiğinde hacmin küçülmesine sebebiyet vermekte, bu durum tabut ile konulacak cenazenin yerleşmesine engel olmaktadır. Ayrıca morg ünitesi, soğutma arızası verdiğinde servis elemanı arızayı gidermek için morg hücresinin içerisine girmek zorunda kalmaktadır. Bu durum, servis elemanının bulaşıcı hastalığa yakalanma riskini arttırmaktadır. Kaldı ki morg hücresi içerisinde oluşan arızalar için servis elemanları hücre içine girmekten kaçınmakta bu durum idareyi mağdur etmektedir.

Klasik üretim metodunda; morg ünitesinin iç iskeleti profil olarak üretilmekte, profil aralarına ise 16 dansite Strafor yerleştirilmekte, straforun alt ve üst kısmı sac ile kapatılarak morg ünitesi oluşturulmaktadır. Zira bir hücrenin verimli bir şekilde ısınması veya soğumasındaki en önemli etken, o hücrenin izolasyonu ile alakalı olduğu teknikte bilinen temel kuraldır. Ancak profillerin iç kısımları boş olduğu için hava kaçışı olacaktır. Bu yöntem ile üretilen morg ünitesine yerleştirilen cenazede ya aşırı buzlanmalar oluşacak ve cenazenin yıkama işleminde zorluk yaşanacaktır.

Poliüretan, iskelet soğutma izolasyonu için kullanılan malzemedir. Günümüzde üretilen tüm soğuk hava depoları, soğuk dolaplar ve evde kullanılan buzdolapları için tercih edilen izolasyon şekli poliüretandır. Endüstriyel gelişimleri takip eden tüm firmalar, izolasyon hammaddesi olarak 40-42 Dansite yoğunlukta kalıplanmış poliüretan iskelet kullanmaktadır. Zira soğutma sistemlerinin iskeletinde profil iskelet veya konstrüksiyon kesinlikle kullanılmamalıdır.Morg Dolabı Nedir?

Morg ünitesinin iç hücresindeki saclar, soğutma işlemi başladığında iç ortamın sıcaklığındadır. Morg ünitesinin dış kaplamasındaki saclar ise oda sıcaklığındadır. İç kısımdaki soğuk saclar, dış yüzeydeki (nispeten daha sıcak olan) saclar ile temas ederek terlemelere sebebiyet vermektedir.

Kaynakça:
BBC

Yazar: Tuncay Bayraktar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku