Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Morina Karaciğeri Yağı Yan Etkiler ve Güvenlik Verileri

0 1.696

Morina karaciğeri yağı popüler bir sağlık takviyesidir, ancak ne kadar güvenlidir tartışmalıdır. Analizler fermente morina karaciğeri yağının kokmuş olabileceğini göstermektedir. Bazı veriler ayrıca yüksek dozda düzenli morina karaciğeri yağının A vitamini doz aşımına ve E vitamini eksikliğine neden olabileceğini düşündürmektedir. Bu yazıda Morino karaciğeri yağının yan etkileri ve güvenliği hakkında araştırma bilgileri bulunmaktadır.

Morina Karaciğeri Yağı Yan Etkileri ve Önlemleri

Morina Karaciğeri Yağı Yan Etkiler ve Güvenlik VerileriMorina karaciğeri yağının yüksek miktarda alınması bazı sağlık riskleriyle ilişkilendirilmiştir. Bağlantı genellikle kohort çalışmalarında bulunduğundan, morina karaciğeri yağının bu koşullara neden olduğu anlamına gelmemektedir. Bununla birlikte, özellikle hassas popülasyonlarda (çocuklar, hamile kadınlar, yaşlılar ve kritik hasta) dikkatli olunması önerilir. Ayrıca, morina karaciğeri yağı takviyeleri FDA tarafından tıbbi kullanım için onaylanmamıştır. Takviyeler genellikle sağlam klinik araştırmalardan yoksundur Takviye alınmadan önce uzman bir doktora danışılması tavsiye edilir.

A ve D Vitamini Oranı Dengesizliği

Bazı araştırmacılar, D vitamini eksikliği ile aşırı dozda A vitamini riski nedeniyle morina karaciğeri yağının kullanılmasına karşı çıkmaktadırlar. Bu oran dengesizliği, morina karaciğeri yağının kemik mineral yoğunluğu üzerindeki etkisi arasındaki veriler arasındaki tutarsızlığı açıklasa da, morina karaciğeri yağındaki A vitamini içeriği son zamanlarda Norveç’te% 75 azalmıştır.

Tiroid Kanseri Kaygıları

Morina Karaciğeri Yağı Yan Etkiler ve Güvenlik Verileri60.000 Norveçli bir araştırma, balık ve morina karaciğeri yağı tüketimini tiroid kanseri insidansında artışla ilişkilendirmiştir. Tiroid folikül hücreleri D vitaminine duyarlı olduğu için A vitamininin D’ye yanlış oranı olası bir faktördür.

Hamilelik Sırasında Yüksek Tansiyon

549 hamile kadın üzerinde yapılan bir araştırma, morina karaciğeri yağında (0.87 g/gün veya 1 çay kaşığı/5 mL morina karaciğeri yağı) bulunan omega-3 yağ asitleri alımının artmış yüksek tansiyon insidansla biraz daha yüksek alımını ilişkilendirmiştir. En düşük riskle ilişkili dozaj 0.10 – 0.87 g/gün (veya 0,6-5,0 mL morina karaciğeri yağı) idi.

Kemik Zayıflığı

Norveç’te 3000’den fazla kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, çocukluk döneminde morina karaciğeri yağı alımı daha düşük kemik mineral yoğunluğu ile ilişkilendirilmiştir. Yazarlar, morina karaciğeri yağında A vitamini seviyelerinde bir azalmanın bu etkiyi önleyebileceğini, çünkü yüksek A vitamini seviyesi kemik kırığı riskini arttırdığını öne sürmektedir. Ancak, çok sayıda çalışma zıt bulgulara ulaşmıştır. Bunun nedeni, morina karaciğeri yağında A vitamini düzeylerinde yakın zamanda meydana gelen bir azalma olabilir ve bu da A vitamini ve D vitamini arasındaki dengeyi düzeltmeye yardımcı olabilir.

Potansiyel Olarak Artan Kanama Süresi

Morina karaciğeri yağının kan pıhtılaşması üzerindeki etkileri sonuçsuzdur. Bazı çalışmalar bu yağın kanama süresini artırdığını, diğerleri ise bu etkiyi gözlemleyemediğini göstermiştir.

İlaç Etkileşimleri

Etkileşimleri önlemek için doktor tüm ilaçları dikkatli bir şekilde yönetmelidir. Doktora alınan tüm ilaçlar, vitaminler veya otlar hakkında bilgi verilmelidir. Morina karaciğeri yağının alınan başka ilaç veya takviye ile etkileşime girme riskini öğrenmek gerekir. Morina karaciğeri yağı, aşağıdaki ilaçlar ve takviyeler ile etkileşime girebilir:
Kan incelticiler: Morina karaciğeri yağı kanama süresini artırabilir, bu nedenle kan inceltici ilaçlarla tüketmek tehlikeli olabilir.
E Vitamini: Morina karaciğeri yağının aşırı seviyeleri E vitamini eksikliğine neden olabilir.

Morina Karaciğeri Yağı Dozu Güvenliği

Morina karaciğeri yağı, ağız yoluyla uygun şekilde alındığında muhtemelen güvenlidir. Klinik çalışmalarda aşağıdaki günlük dozlar güvenle kullanılmıştır:
• 24 haftaya kadar 10 mL
• 16 hafta boyunca 15 mL
• 2 hafta ila 8 hafta boyunca 20 mL ila 30 mL

Vitamin RDA’lar ve Tolere Edilebilir Üst Sınırlar

Morina karaciğeri yağı A ve D vitaminleri kaynağı olduğundan, bu vitaminlerin önerilen günlük ödenekleri (RDA’lar) aşılmamalıdır. Bu miktardaki morina karaciğeri yağı miktarı bir üründen diğerine değişebilir. Bu iki vitaminin RDA’ları]:
E Vitamini: Erkekler için 900 mcg (3000 birim retinol) ve kadınlar için 700 mcg (2333 birim retinol)
D Vitamini: 70 yaşına kadar olan tüm yetişkinler için 15 mcg (600 adet) ve yaşlı yetişkinler için günlük 20 mcg (800 adet)
Morina karaciğeri yağı, A ve D vitamini alımı RDA’lar içindeyse, çocuklarda, emzirmede ve hamile kadınlarda da güvenlidir. Klinik çalışmalar, 6 aydan 1 yaşına kadar olan çocuklarda günde 2,5 mL morina karaciğeri yağı ve 5 ay boyunca 1 yaşından 5 yaşına kadar olan çocuklarda günde 5 mL güvenle kullanıldığını bildirmektedir. Bir klinik araştırmaya göre, ağızdan günlük 10 mL morina karaciğeri yağı (A 1170 mcg ve D vitamini içeren), gebeliğin 17. haftasından, doğumdan ve veya emzirme sırasında 3 aydan beri güvenlidir. A ve D vitaminlerinin tolere edilebilir üst alım düzeylerinden (UL) daha fazlasını içeren morina karaciğeri yağı dozlarının alınması muhtemelen güvenli değildir. Bu dozajlar şu şekildedir.
A Vitamini: Yetişkinler için günde 3000 mcg (10.000 birim retinol) ve 14 ila 18 yaş arası ergenler için günlük 2800 mcg (9333 birim retinol).
D Vitamini: 9 yaş ve üstü herkes için günlük 100 mcg (4000 adet)
• Ek olarak, daha yüksek morina karaciğeri yağı dozları (günde 20-40 mL) sağlıklı gönüllülerde uzun süreli kanama süresiyle ilişkilendirilmiştir. Daha büyük denemeler bunu daha fazla araştırmalıdır.

Fermente ve Sızma Morina Karaciğer Yağı

Morina Karaciğeri Yağı Yan Etkiler ve Güvenlik VerileriFermente ve bakirelerin her ikisi de, yağı morina karaciğerlerinden çıkarma yöntemini ifade eder. Fermente morina karaciğeri yağı, morina karaciğerlerinin fermante edilmesi ve ekstrüde edilmiş yağın toplanmasıyla ekstrakte edilir. Sızma morina karaciğeri yağı çiğ morina karaciğerinden ısı kullanılmadan ekstrakte edilir.
Birçok tortu fermente morina karaciğeri yağı, fermente edilmemiş yağdan daha üstün olsa da, diğerleri fermente morina karaciğerinin hiç fermante edilmediğini ancak ayrıştırılmadığını iddia eder (ve bu nedenle çürümüş ve hatta belki de arındırılmış). Bu iddiaların hiçbiri kanıtlanmamıştır. Fermente morina karaciğeri yağı, fermente edilmemiş morina karaciğeri yağının aksine, kapsamlı bir şekilde incelenmemiştir.
Yağın fermantasyonunun meydana gelip gelmeyeceği, fermente morina karaciğeri yağının katı olup olmadığı ve fermente morina karaciğeri yağının rankiditesinin en doğru şekilde nasıl test edileceği konusunda bir fikir birliği yoktur.

Morino Balığı Karaciğer Yağında Kalitenin Önemi

Takviye almaya karar verirse, güvenilir markalardan morina karaciğeri yağı satın almak önemlidir. Yüksek kaliteli morina karaciğeri yağı takviyeleri üreticileri, vitaminler ve yağ asidi içeriği, dioksinler ve PCB’ler ve ağır metaller gibi parametreler hakkında ayrıntılı üçüncü taraf test sonuçları sağlar. Takviyenin pürüzlülük ve oksidasyon yan ürünleri ile ilgili veriler de hazır bulundurulmalıdır.
2015 yılında yapılan bir skandal, bu standartları karşılamayan, tüketicileri yanlış yönlendiren ve potansiyel olarak önemli bir sağlık riskine sokan Green Pastures adlı popüler bir marka dikkat çekmiştir. Daha önce taraftarlar Yeşil Meraların sadece gerçekten geleneksel fermente morina karaciğeri yağını ürettiğini iddia ettiği için bu bir sürpriz olmuştur. Kuşkusuz kötü, yanan tadı ve koyu rengine rağmen, paleo topluluğunda hızla favori haline gelmiştir.
Ham morina karaciğeri yağı, günde yaklaşık 10 ila 15 mL’de ağızdan alındığında muhtemelen güvenlidir. Daha yüksek dozlarda morina karaciğeri yağı, A vitamini doz aşımına, D vitamini eksikliğine ve muhtemelen aşırı kanamaya neden olabilir. Fermente morina karaciğeri yağı hakkında geçerli hiçbir bilimsel veri mevcut değildir. Yeterli çalışmalar yapılıncaya kadar fermente morina karaciğeri yağının güvenliği bilinmemektedir. Takviye alınmaya karar verirse, sağlık uzmanına danışılması tavsiye edilir.

Kaynakça:
ncbi.nlm.nih.gov
cancer.gov
lpi.oregonstate.edu

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku