Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Moringa Çayının Sağlığa Faydaları

0 344

Moringa yaprakları ve tohumları ciddi hastalıkları tedavi etmek ve yaraların iyileşmesini sağlamak için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Yaprakları, insan sağlığı için gerekli olan besleyici bileşiklerle doludur. Bu bitki, yakın zamanda Batılı bilim adamları tarafından yakından incelenmeye başlamıştır. Moringa ile ilgili yapılan çalışmalar günden güne arttığı için faydaları konusunda insanlar daha fazla bilinçlenmektedir.

Moringa Çayı Nedir?

Moringa çayı, moringa oleifera bitkisinin yapraklarından yapılır. Moringa ağacı, mucize ağacı da dahil olmak üzere birçok ortak isimle anılmaktadır. Tohum baklalarının şekli nedeniyle baget ağacı olarak bilinir. Ayrıca benzoil ürettiği için genellikle ben yağ ağacı olarak da adlandırılır. Ağaç için bir diğer popüler isim ise yaban turpu ağacıdır, çünkü kökleri köksapa benzemektedir.
Moringa ağacı Güneydoğu Asya’da tropik alanlara özgüdür. Moringanın en büyük uygulayıcısı Hindistan’dır. Ağaç ayrıca Filipinler, Endonezya, Pakistan, Nepal ve Tayvan’da tarımsal ve tıbbi amaçlar için de yetiştirilir. Moringa bitkisi yetiştirildiği gibi Afrika, Orta Amerika ve Okyanusya’nın bazı bölgelerinde vahşi bölgelerde bulunur. Moringa çayı, moringa yapraklarının saf sıcak suda dolaştırılmasıyla elde edilen bitkisel bir çaydır. Çay ayrıca moringa yaprak tozu ve çay poşetleri kullanılarak da yapılabilir. Doğal olarak kafeinsizdir ve günün herhangi bir saatinde tüketilebilir.

Lezzet Tanımı

Moringa Çayının Sağlığa FaydalarıMoringa çayı, yeşil çayınkine benzeyen topraklı bir lezzet sunar. Çoğu yeşil çay türünden daha az acı ve tadı daha az buruktur. Ve yüksek sıcaklıklara ve daha uzun demleme sürelerine tolerans gösterebilir. Topraksı tadını dengelemek için çay sıklıkla bal, nane ve tarçınla tatlandırılır.

Moringa Çayının Besin Değerleri

Moringa çekirdeğinin yağı, moringa kökleri ve yaprakları, temel vitamin ve besin maddelerini içerir. Araştırmalar Moringa yapraklarının diğer bitki kısımlarına göre en besinsel değeri içerdiğini göstermektedir. USDA’ya göre, çiğ moringa çay yaprakları çeşitli vitamin ve mineraller içerir. Moringa yaprağı önemli bir A vitamini, C vitamini (askorbik asit) ve B6 vitamini kaynağıdır. Moringa bitkisinin yaprakları ayrıca beta-karoten ve amino asitler gibi yüksek miktarda temel besin maddesi içerir. Yüz gram moringa yaprağı ayrıca yaklaşık 9 gram protein içeriğine sahiptir.

Moringa Çayının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

1. Kötü beslenme ile mücadeleye Yardım edebilir: Asya ve Afrika’da, moringa ağacı genellikle hayat ağacı veya mucize ağaç olarak bilinir. Çünkü kuraklığa dayanıklı ağacın besin içeriği ve sertliği onu en yoksul bölgelerde en iyi temel besin maddesi olarak kullanılmasını sağlar. Bitki ve hayvanları beslemek için kullanılabilir ve bazı durumlarda suyu temizlemek için bile kullanılabilir. Birçok yoksul ülkede halk beslenme eksikliği sorunları yaşamaktadır. Bu durum, savaş, temiz su eksikliği, verimsiz veya yetersiz tarım alanları ve besleyici gıdalara çok az erişim gibi bir dizi faktöre bağlı olabilir. Moringa yaprakları, açlıkla mücadeleye yardımcı olan ve yetersiz beslenmiş bireylerin vücut ağırlıklarını artırmalarını sağlayan temel vitamin ve minerallerle doludur.
Ayrıca, moringa ağaçlarının yetiştirilmesi yeni işlerin yaratılmasına yardımcı olabilir. Ağaç çok hızlı büyür, her ay toplanabilir ve ağaçlar çok serttir, döllenmelerine gerek yoktur. Bu durumu itibariyle mahsulün ekimi yoksul ülkeler için bu bitkiyi cazip kılmaktadır. Moringa oleifera yaprağı ekstresi ve moringa yaprağı tozu gibi bazı Moringa ürünlerinin çiğ veya pişmiş yapraklardan daha az etkili olduğuna dikkat etmek önemlidir. Kötü beslenmeyle mücadele için yapraklar genellikle çiğ veya pişmiş olarak tüketilir ve pişmiş ıspanağa benzer şekilde servis edilir.
2. Antioksidan kaynağıdır: Moringa yapraklarını sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan biri de muhteviyatında antioksidanların bulunmasıdır. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikalleri yok etmeye ve oksidatif stresin başlamasına Moringa Çayının Sağlığa Faydalarıengel olurlar. Oksidatif stres, kalp hastalığından Alzheimer hastalığına ve bazı kanser türlerine kadar ciddi hastalıklarla ilişkilendirilmiştir.
Moringa yapraklarındaki antioksidanlar beta-karoten ve C vitamini içerir. Bu bileşenlerin antioksidan aktivitesi hem hayvan çalışmalarında hem de insan denemelerinde daha iyi bağışıklık sağlığına bağlanmıştır. Moringa yaprakları ayrıca bazı kişilerde yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilecek bir antioksidan olan kersetin içerir. Ek olarak moringa yaprakları klorojenik asit içerir, bu da araştırmaların kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

3. İnflamasyonu düşürebilir: Enflamasyon vücutta uyaranlara verilen temel bir cevaptır. Kronik iltihap, yüksek tansiyon, kronik ağrı ve daha fazla inme riski gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Çoğu sebze ve bitkisel ürün, antienflamatuar bileşikler içerir. Bu bileşiklerin kimyasal bileşimlerine göre farklı sınıflandırılmaları ve bazılarının diğer günah azaltıcı inflamasyonlardan daha etkili olduğu gösterilmiştir.
Moringa çayı ve moringa tozu, izotiyosiyanatlar olarak bilinen iltihapla mücadele eden kimyasallar içerir. Farmasötik biyolojide yayınlanan küçük bir hayvan çalışmasında, Moringa özütünün, iltihabın neden olduğu ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğu bildirilmiştir. Daha sonraki iki laboratuvar çalışması fenolik glikozitlerin ve moringadaki diğer bileşiklerin immünsüpresif ve antiinflamatuar aktiviteler gösterdiğini ortaya koymuştur.
4. Arsenik toksisitesini inhibe edebilir: Birçok yoksul ülkede arsenik, su temini konusunda büyük bir sorundur. Kimyasal ayrıca yeraltı suyuna sızabilir ve besin ürünlerini kirletebilir. Arsenik toksisite semptomları karın ağrısı, kusma v sulu veya kanlı ishali içerir. Akut arsenik zehirlenmesi tam organ yetmezliğine neden olarak ölümcül olabilir.
Birkaç küçük çalışma, arsenik zehirlenmesini önlemek için Moringa kullanımında ümit verdiğini göstermiştir. Bu çalışmalar büyük ölçüde kontrollü laboratuar deneylerinde ve küçük kemirgen çalışmalarında yapılmıştır. Moringa’nın arsenik toksisitesinin tedavisi olarak kullanılmasını sağlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Asya Pasifik Tropikal Biyomedikal dergisinde yayınlanan bir çalışmada, moringa yaprakları ile yapılan diyet takviyesinin, arsenikle ilişkili trigliserit ve glikoz artışlarını inhibe ettiği bulunmuştur. Yapraklar ayrıca farelerde arsenik zehirlenmelerinde tipik olarak görülen kolesterol değişikliklerini de engellemektedir. Çevresel toksikoloji ve farmakoloji alanında yayınlanan ikinci bir hayvan çalışmasında, moringa tohum tozunun arsenik zehirlenmesinden mustarip olan fareler üzerinde terapötik etkiler gösterdiği bulunmuştur. Moringa tohumu, sağlıklı glutatyon seviyelerini, farelerin kanındaki reaktif oksijen türlerinin seviyelerini düzeltmeye yardımcı olmuştur.

Moringa Çayının Yan Etkileri

Öncelikle bitkisel çay içmeden önce mutlaka tıbbi yardım almalı ve sağlık uzmanına danışılmalıdır. Çünkü bitkisel çaylar, bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir, hamile veya emziren kadınlar için yan etkilere neden olabilir. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), moringa takviyelerini düzenlememektedir ve herhangi bir moringa bitki parçasının hastalığın tedavisinde veya hafifletilmesinde kullanılmasını onaylamamıştır. Bu bitkinin ve bunun sonucunda ortaya çıkan Moringa Çayının Sağlığa Faydalarıçayın sağlık yararlarını belirlemek için ek araştırmalara ihtiyaç vardır. Moringa bitkisinin lezzeti ve kültürel etkilerinin tadını çıkarmak için moringa çay içmek en çok tercih edilen seçeneklerden biridir. Fakat kişi eğer moringa çayı içmek istiyorsa, dikkat etmesi gereken ve aklında tutması gereken bazı önemli noktalar vardır. İşte bu konuda birkaç açıklama:

Hamilelerde Kullanımı

Hamile kadınlar, moringa ürünlerini tüketmemelidir. Bazı araştırmalar moringa rizomlarının ve çiçeklerinin kasılmalara neden olabileceğini, erken doğumlara veya düşüklere neden olabilecek bileşikleri içerdiğini göstermektedir.

İlaç Etkileşimleri

Moringa yaprakları, kalp atış hızını azaltabilen ve kan basıncını etkileyen alkaloitler içerir. Eğer kişi tansiyon ilaçları kullanıyorsa veya kalp rahatsızlığı varsa, çay içmeden önce muhakkak doktoruyla konuşması gerekir.

Moringa Çayı Nasıl Yapılır?

• 10 ons su
• 1 çay kaşığı kurutulmuş moringa yaprağı veya 1 moringa çay poşeti
• İsteğe bağlı olarak bal gibi tatlandırıcılar
Yapılışı
• Su bir çaydanlıkta kaynatılır.
• Çay yapraklarını bir çay topuna veya çay demleyicisine yerleştirilir ve kaynamış suyla haşlanır.
• 3 ile 5 dakika boyunca demlenir
• İsteğe göre tatlandırıcı eklenir.

Moringa Çayının Sağlığa FaydalarıMoringa çayı batı dünyasında nispeten yeni bir çaydır. Son derece besleyici yapısı sayesinde dünyanın diğer bölgelerinde yaygın olarak tüketilir. Araştırmalar çayın ve yaprakların sağlığı iyileştirebilecek bileşikler içerdiğini göstermektedir. Çay ve diğer moringa ürünleri için bu faydaları sağlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Daha fazla araştırma yapılıncaya kadar enfes tadı ve eşsiz aromasıyla moringa çayının tadını çıkarmak isteyenler püf noktalara dikkat ederek tüketebilirler.

Kaynakça:

ncbi.nlm
feedipedia.org
tandfonline.com
sciencedirect.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.