Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yorgunluğu Azaltmanın ve Enerji Seviyenizi Arttırmanin Yolları Nelerdir?

0 383

Yorgunluğu Azaltmanın ve Enerji Seviyenizi Arttırmanin Yolları Nelerdir?Eğer kendinizi öğleden sonra cansız hissediyorsanız, gün boyu uyanık kalmak için mücadele ediyorsanız, adrenal yorgunluğuyla mücadele ediyorsanız ya da sadece kendinizi yorgun hissediyorsanız, bir değişim zamanı gelmiş demektir. Yorgunluktan kurtulmak ve enerjinizi artırmak için doğal, kolay ve ekonomik yollar mevcuttur.

*Enerji Seviyelerinizi Arttırmanın 10 Yolu

1. Sebze Suyu

Taze sebze suyu içmek vücudunuza şok etkisi yapar. Lifleri yeniler, vücutta emilimi ve sindirimi kolaylaştırır. Vücudunuzun besinsel faydalarından kurtulmak için daha az çalışması nedeniyle, enerji seviyelerinde artış olduğunu fark edersiniz. Ayrıca sebze suyu içmek, aynı zamanda hücrelere enerji sağlayarak önemli vitamin ve mineraller sağlamanıza yardımcı olur. Vücudunuzda bir hastalık hissediyorsanız, sebze suyu içmek enerji kaybetmeden önce enerji tutmak için iyi bir yoldur. Genellikle şeker, koruyucular ve diğer katkı maddeleriyle dolu olan mağazada satılan meyve sularını içmeyin. Onlar sizi daha kötü ve daha da yorgun hissettirecektir. Bunun yerine kendiniz meyve suyu yapın ya da fikirlere ihtiyacınız varsa, en sevdiğiniz sebze suyu tariflerinden bazılarını internetten edinin.

2)Uyku  Kalitesini  Artırın 

Uyuyamıyorum? Gecelerinizi uykusuz geçirmeniz, ertesi gün yorgun hissetmenize neden olabilir. Uyurken, vücudunuz günün hasarını onarır ve vücudu yeniler. Yeterli uyku almak sabahları enerji elde etmenin en kolay yöntemlerinden biridir. Hafta sonları da dahil olmak üzere, her gün aynı saatlerde yatarak ve uyanarak tutarlı bir uyku programı hazırlayın. Bu iç vücut saatinizi düzenlemenize yardımcı olacaktır. Uykudan 3 saat önce kafeini ortadan kaldırın çünkü etkileri 12 saate kadar sürebilir.

3. Bitkisel Otlar

Yorgunluğu Azaltmanın ve Enerji Seviyenizi Arttırmanin Yolları Nelerdir?Yorgun veya stresli hissediyorsanız, bitkisel otlar size yardımcı olabilir. Bu iyileştirici bitkiler, hormonların strese tepki verme şeklini kontrol etmekten sorumlu olan adrenal sistemi düzenleyerek vücudun stresle başa çıkma yeteneğini dengeler ve geri yükler. Bitkisel otlar belirli bir vücut kısmını hedeflemez; bunun yerine, tüm vücudunuzun stres, endişe ve elbette yorgunluk ile hafifçe başa çıkmasına yardımcı olurlar. Bitkileri günlük rutininize dahil etmek, daha sakin, daha az yorgun ve daha odaklanmış hissetmenize yardımcı olabilir.

4. Karbonhidrat Tüketimini Azaltın

Vücudunuza enerji sağladıkları halde, karbonhidratlı yiyecekler sizi halsiz hissettirebilir. Şekerli içecekler, çerezler ve işlenmiş gıdalarda bulunan basit karbonhidratlar (beyaz ekmek ve makarnaları düşünün), vücudunuzu hızla yakar. Hızlı bir enerji artışı sağlasalar da, kan şekeriniz arttıkça ve daha sonra düştüğünde hızlıca bir çarpışma meydana gelir. Vücut yorulduğunda sindirmeyi, çarpışmayı ve yanma etkisini önlemek için vücudu daha uzun süren tam tahıl, düşük glisemik karbonhidratlarla beslemeniz gerekecektir.

5.  Chia Tohumları Yiyin

Bu sihirli küçük doğal enerji gıdaları enerji seviyelerini artıracak ve vücudunuzda çok fazla besinsel patlama sağlayacaktır.

Antik Mayalar ve Aztekler savaş sırasında, savaşçılar arasında enerji ve uyanıklığı korumak için chia tohumları yutardı. Chia tohumlarında bulunan esansiyel yağ asitlerinin (omega-3 ve omega-6) uyku kalitesini arttırdığı, beyin gücünü artırdığı ve inflamasyonla mücadele ettiği ve vücudu tazelediği görülmüştür. Kan şekerini stabil tutan yüksek protein ve lif seviyeleri ile birleştiğinde Chia tohumlarının süper bir yiyecek ve doğal enerji takviyesi olarak etki etmesi şaşırtıcı değildir.

 6. Su ve Elektrolitler ile Hidrate Kalın

İlk susuz kalma belirtilerinden birinin yorgunluk olduğunu biliyor muydunuz? Yeterli su içmemek, enerji seviyesinin eksik olmasının ve yorgun hissetmenin sebebi olabilir. Vücudumuz çoğunlukla sudan oluştuğu için, hidrasyondaki küçük dalmalar bile metabolizmanızı etkilemek için yeterlidir. Gün boyunca yeterli su ve diğer sıvıları içtiğinizden emin olarak vücudunuza nemlendirin. Ulusal Tıp Akademisi, kadınlar için günde 9 bardak, erkekler için 13 bardak önerir. Meyve ve sebzeler gibi birçok yiyeceğin de su içerdiğini unutmayın. Eğer yoğun bir antrenmanınız varsa, vücudunuzun terlemesini sağlayan elektrolitlerin yerini almasına yardımcı olacak bir içecekle suyu takviye etmek isteyebilirsiniz. Yüksek fruktozlu mısır şurubu ve katkı maddeleri ile yüklü spor içeceklerini unutun ve hindistan cevizi suyunu veya bunun yerine doğal olarak limon ve balla tatlandırılmış suyu tercih edin.

7. B Vitaminleri

“Enerji vitamini” olarak da bilinen B12, tüm vitaminlerin en kompleksidir ve enerjiyi artıran en iyi vitaminlerden biridir. Enerji üretimini destekler ve kan hücrelerini mutlu ve sağlıklı tutar. Aslında, eğer B12 vitamini eksikse ilk belirtilerden biri düşük enerji seviyeleri olabilir. Suda çözünebilir bir vitamin olduğu için vücudunuz fazla miktarda B12 saklayamaz ve yediğiniz besinlerden ya da besin takviyesinden vitamin almanıza dayanır.

8. Bitkisel Çaylar

Bitki çayını yudumlarken, korkunç uyarıcılar veya işlenmiş içerik maddeleri olmaksızın enerji seviyelerinde tamamen doğal bir artış sağlanabilir. İki harika seçenek yeşil çay ve rooibos çayıdır. Yeşil çay, vücudunuz için birçok yarar sağlar. Vücudun hücrelerinde hasara karşı savaşmaya yardımcı olan bir antioksidan olan kateşin ile yüklüdür.
Rooibos çayı, yorgunlukla mücadeleye yardımcı olan başka bir çay türüdür. Güney Afrika‘nın kırmızı çalı bitkisinden yapılmış olan bu ferahlatıcı kırmızı çay, inflamasyonla savaştığı ve hayvan modellerinde oksidatif stresi engelleyen bir antioksidan olan aspalatin dahil antioksidanlarla doludur.

9. Nane Esansiyel Yağı

Zihninizi harekete geçirmenin ve odağı arttırmanın kolay bir yoluna ihtiyacınız varsa, nane yağı sizin aradığınız şey olabilir. Yaygın olarak aroma terapide kullanılan hayvan çalışmaları, bu canlandırıcı esansiyel yağın beyinde uyarıcı bir etkiye sahip olabileceğini ve gerilimli baş ağrılarını tedavi edecek kadar güçlü olduğunu bulmuştur. Enerji kaybı hissettiğinizde bileğinize birkaç damla sürmeye çalışın; Sabah erkenden enerji artışı sağlamak için duşta kullanın ya da gün boyunca yararlarından faydalanmak için buhar difüzörüne birkaç damla ekleyin.

10. Günlük Egzersiz

Zorlu bir egzersiz sizi yorar mı? Düzenli egzersiz yapmanın rutininize dahil edilmesinin aslında enerji seviyelerini artıracağı ve aynı zamanda genel sağlığı geliştirirken enerji ve motivasyonu arttıran en iyi yöntemlerden biridir. Unutmayın, egzersiz faydalarını elde etmek için bir maraton koşmanıza gerek yok. En sevdiğiniz fitness aktivitelerinizin orta seviyeleri de bol miktarda enerji avantajı sağlayacaktır.

*Önlemler

Bu doğal çözümlerin bazılarını denedikten sonra bile hala düşük enerji düzeyleriyle uğraşıyorsanız, vücudunuzda başka faktörlerin etkili olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Enerjinin azalmasının en yaygın nedenlerinden bazıları, ilaçlar, tiroid sorunları, depresyon ve anemi kullanımını içerir. Kronik yorgunluk ayrıca kanser, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, diyabet veya böbrek problemleri gibi daha ciddi durumların da bir belirtisi olabilir.

Azaltılmış enerji seviyelerine ek olarak herhangi bir olumsuz semptomla karşılaşırsanız, endişelerinizi gidermek için doktorunuza danışın ve bunun daha ciddi bir sorunun işareti olup olmadığını doğrulayın. Kendinizi sürekli olarak yorgunluk ve düşük enerji düzeyleriyle uğraşırken bulursanız, enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olabilecek birçok doğal ilaç vardır. Rutininizde daha fazla fiziksel aktivite de dahil olmak üzere beslenmenizi değiştirmek, uyku kalitenizi iyileştirmek ve nane yağını kullanmak, hızlı bir enerji patlaması için kolay yollardır. Düşük enerjinin tiroid sorunları, depresyon veya anemi de dahil olmak üzere diğer durumların bir belirtisi olabileceğini unutmayın. En iyi tedavi yöntemini belirlemek için yorgunluk devam ederse olası endişeleri gidermek için doktorunuza danışın.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.