Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Mozambik Neresidir?

0 469

Mozambik Neresidir?Mozambik ya da resmi ifade edilişiyle Mozambik Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneydoğusu olarak ifade edilen bölgede yer alır. Söz konusu bu ülke, Afrika’nın en sıradışı yerleşim yerleri arasında kabul edilir. Oldukça çok farklı iklimlere ve de dolayısıyla coğrafyalara sahip olan bu kıta, adeta varlık içinde yokluk çekişi ile dikkatleri üzerine toplar. Mozambik de tıpkı diğer Afrika ülkelerinin neredeyse tamamının kaderini paylaşır. Başka bir ifadeyle bu ülke de uzun yıllar boyunca Avrupa merkezli sömürücüler tarafından işgal edilmiştir. Bu ülkelerin başını hiç şüphe yok ki, Birleşik Krallık, Fransa ve Portekiz çeker. Bu üç ülke özellikle de Birleşik Krallık ve Portekiz denizcilik alanındaki hakimiyeti sebebiyle, dünyanın geri kalanı üzerinde çok ciddi anlamda hak iddia etmişlerdir. Hatta Birleşik Krallık, dünyaya o kadar yayılmıştır ki kendisine ”üzerinde güneş batmayan imparatorluk” lakabı layık görülmüştür. Afrika’nın çokça verimli topraklara sahip ülkesi bulunsa da bunlar bir türlü kendi ayakları üzerinde durabilmiş değildirler. Özellikle de çok uzun yıllar başka devletlerin güdümünde olanlar bu konuda daha da bir zorluk çekmektedir. Mozambik, ele alındığında ülke aslında son derece stratejik bir yer olan Güneydoğu Afrika coğrafyasında konumlanır. Ama bunun ülkeye getirdiği refah pek de gözle görülür değildir.

Mozambik Neresidir?Mozambik, doğuda Hint Okyanusu, kuzeyde Tanzanya, kuzeybatıda Malawi ve Zambiya, ve güneybatıda Swaziland ve Güney Afrika ile komşudur. Ülkenin Güney Afrika ve Tanzanya ile komşu oluşu aslında son derece pozitif bir durumdur. Özellikle Güney Afrika, diğer birçok kıta ülkelerinden ayrılır. Yani başka bir ifadeyle Güney Afrika, Afrika’nın bir anlamda hamisi konumundadır. Bu da ülkeye komşu olanların herhangi bir üçüncü devlet araya girmeden net bir şekilde karşılıklı ilişki kurup uluslararası ticaret yapmasına imkan tanır. Mozambik ayrıca, kıtanın bir parçası olarak kabul edilen Madagaskar ile de komşu sayılabilir. Çünkü söz konusu ülkeye kara ile bağlantı zaten yoktur. Bu da en yakın ülkenin Mozambik olduğu gerçeğini bir anlamda Afrika kıtasına sunar. Zaten Mozambik ile Madagaskar arasında yer alan bölgeye Mozambik Kanalı denir.

Mozambik, sınırları dahilinde çok sayıda şehir bulundursa da bunlar arasında en önemlisi ülkenin başkenti olan Maputo’dur. Bu şehir, bir bakıma ülkenin siyasi ve de iktisadi merkezi olmasının yanı sıra, akademik ve kültürel olarak da merkezlik görevini üstlenir. Mozambik, tarihini ele alırsak, bu ülke de tıpkı diğer Afrika ülkeleri gibi son derece acı ve de zorluklar çekmiştir. Çok uzun yıllar boyunca Avrupa’nın önde gelen sömürgecileri arasında kabul edilen Portekiz tarafından kontrol altında tutulan Mozambik toprakları, sahip olduğu ne varsa, bu ülkenin kalkınmasına vermiştir.

Mozambik Neresidir?Ülkede esen Portekiz rüzgarlarını halen görmek mümkündür. Ülkenin resmi dili Portekizce olup, resmi olarak 25 Haziran 1975 tarihiyle beraber bağımsızlığını kazanmıştır. Her ne kadar bağımsız olsa da uzun yıllar yaşanan Portekiz hakimiyeti, ülkeyi tam bir Portekiz kolonisine dönüştürmüştür. Dünyanın en fakir ülkelerinden olan Mozambik, sınırları dahilinde yaklaşık olarak 29 milyon insanı yerleşik bir şekilde barındırır. Ancak ekonomik olarak son derece feci bir durumda olan ülkede kişi başına düşen milli gelir ise, sadece 378 Amerikan dolarıdır. Bu da Mozambik devletini dünyanın en fakir ülkelerinden biri yapar.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku